Історія економічних вчень

ЕВОЛЮЦІЯ КЛАСИЧНОЇ ПОЛІТИЧНОЇ ЕКОНОМІЇ В ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ XIX ст. ЗАВЕРШЕННЯ КЛАСИЧНОЇ ТРАДИЦІЇ

 

Дайте характеристику концепції розподілу доходів Ж.Б. Сея. Теорія "трьох факторів" виробництва.

Помітне місце в дослідженнях Сея зайняла концепція розподілу, яку він побудував на ґрунті теорії витрат виробництва і яка нині широко відома під назвою теорії "трьох факторів" виробництва.

Спрощена схема розподілу продукту (багатства) згідно з концепцією Сея має такий вигляд: праця, капітал і земля розглядаються як основні виробничі фактори, що надають послуги зі створення вартості. На ринку виникає попит на ці продуктивні послуги з боку підприємців, які комбінують їх для виробництва необхідних корисних благ. При цьому підприємець є тільки посередником між продуктивними послугами і споживачами. Кожен із трьох факторів виробництва створює свою частку цінності продукту (багатства), який розподіляється у формі доходів: наймані робітники (носії праці) одержують заробітну плату, капіталісти (власники капіталу) — відсоток, земельні власники — ренту, підприємці — підприємницький дохід — за "діяльність, талант, дух порядку і керівництво".

Отже, дохід на капітал — прибуток — Сей розділив між власниками капіталу і підприємцями (керівниками виробництва) на відсоток і підприємницький дохід. При цьому в центрі механізму розподілу доходів стоїть підприємець.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити