Паблик рилейшнз

ВИРІШЕННЯ ДЕЯКИХ СОЦІАЛЬНИХ ПРОБЛЕМ МЕТОДАМИ ПАБЛІК РИЛЕЙШНЗ

12.1. Роль фактора оптимізму/песимізму в сучасному світі

Дослідники вважають, що оптимізм «безумовно лежить в основі успіху як суспільства, так й індивіда. Природно, що саме Америка — країна, зрощена на шаленому оптимізмі переселенців і на «праві на щастя», записаному в її Конституції, всіляко підтримує цю тезу». Оптимізм простежується в посланні президента Клінтона Конгресу і нації, в якому, зокрема, говорилося: «Усі американці не тільки мають право, а й просто таки зобов’язані — і це священний обов’язок підійматися в суспільному становищі так високо, наскільки їм дозволяє їхня доля і дані Богом здібності. З тим, щоб відповідно віддати належне і суспільству, що висунуло їх, і країні в цілому»285. Австралія має в себе «містера Позитива» Берта Уейєра, котрий читає лекції по всій країні, відкрив Центр релаксації, що приймає щорічно 40-50 тис. чоловік. Завдання цих лекцій такі: «показати і довести їм (людям —Г. П.), що вони не мають права применшувати свої особисті можливості, що в їхній немалій владі управляти собою, своїм самопочуттям, думками, діями», а також таке: «не можна тільки й думати про труднощі й в усіх своїх життєвих негараздах звинувачувати лише когось іншого, від цього ви особисто не станете ні здоровіші, ні багатші».

Дослідники зазначають, що виборча поведінка сьогодні виражається не в голосуванні «за», а в голосуванні «проти». Саме так зорієнтовані виборці СНД. Ю. Левада говорить в «Известиях»: «42% ухиляються від позитивного вибору, тільки 34% — від негативного. Виборці з більшою готовністю називають партію, за яку вони ні в якому разі не стали б голосувати, ніж ту, яку вони хотіли б підтримати в першу чергу».

Відповідно ми маємо голосування проти владних структур, проти істеблішменту різних рівнів. Тому навіть для західного світу значущий такий висновок: «Успіх у країнах розвинутої демократії на виборах, судячи з усього, посміхнеться тому, хто успішніше інших уміє «виробляти» мрії і заражати ними людей; тобто тим політичним діячам, котрі здатні показати, що еліксир оптимізму в них «у кишені».

Сьогоднішнє населення СНД перебуває в стані «прихованої паніки», таке визначення цього стану дає психолог В. Моляко. 15—17% населення Росії, наприклад, перебуває в стані занепокоєності, тривоги, що є результатом невизначеності. Директор Інституту ім. Сербського професор Т. Дмитрієва заявляє в статті «Ми тихо божеволіємо»: «Якщо і далі суспільство буде перебувати в стані напруженості і невизначеності, то це і в подальшому буде позначатися таким само негативним чином на психічному здоров’ї підлітків і дорослих». Жінки, які, очевидно, більше пов’язані зі світом реальних, а не ідеальних цінностей, почуваються ще гірше.

Фактор оптимізму вирішальним чином впливає як на життєву поведінку людини, на її поведінку під час виборів, так і на стан її психічної комфортності. При цьому водночас не можна відриватися від контексту. Ось як говорить сама про себе ведуча програми «Время» Орина Шарапова: «Я збалансована оптимістка. Проте розумію, що моя посмішка багатьох дратує. У нас не заведено посміхатися. Відразу всі починають обурюватися: «Сидить тут вся із себе красива і радіє».

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити