Економічна безпека підприємства

Розділ 3. ЕКОНОМІЧНА РОЗВІДКА

(економічне шпигунство)

3.6. Технічні засоби збирання інформації

3.6.1. Технічні засоби і збирання розвідувальних даних


У практиці розвідувальної роботи давно використовується зовнішнє спостереження за конкурентом без проникнення на його об’єкти. Усі новітні технічні засоби, у першу чергу, використовувалися в розвід- службах. В. Шелленберг відзначає, що під час другої світової війни, щоб прийняти швидкісну радіограму від агента за допомогою мініатюрного (на ті часи) радіопередавача за тисячу кілометрів у Берліні необхідно було змонтувати устаткування, що займало три кімнати [98]. Нині мікросхеми дають можливість зменшити аудіо- і відеопристрої до таких меж, що дозволяють ховати їх у дрібних предметах побуту людини, що значно полегшує процес проникнення і збору інформації без постійної присутності агента [25]. А. Даллес з приводу цього зауважив, що радари й електронні прилади будуть займати місце розвідниці типу Мата Харі. Він виділяв такі способи використання технічних засобів для спостереження за об’єктом розвідки [40]:

1. Радіолокація.

2. Фотографування.

3. Прослуховування переговорів.

4. Хімічний аналіз екологічного середовища об’єкта (ґрунту, повітря, води).

Тепер сюди можна додати телевізійні спостереження, комп’ютерну розвідку, біологічний аналіз. Інформація, одержувана за допомогою технічних засобів безпосередньо з об’єкта розвідки, обробляється набагато легше. Головні труднощі можуть полягати в розшифровці інформації, зібраної за допомогою технічних засобів за межами об’єкта.

Відомо, що кожен об’єкт економічного аналізу являє собою систему, в яку надходять ресурси, що переробляються і з якої виходить продукція: товари і послуги. Але крім них є ще виробничі відходи, викиди тощо, є ще комунікаційні зв’язки об’єкта з зовнішнім середовищем.

Використання технічних засобів дає цілий ряд переваг [46]:

— по-перше, розкритий “жучок” на відміну від розкритого агента менше скаже про того, хто його поставив;

— по-друге, сьогодні використання технічних засобів може виявитися дешевшим з огляду на те, що карна і цивільна відповідальність за економічне шпигунство посилюється, а разом з нею зростає вартість інформації, отриманої агентами;

— по-третє, використання технічних засобів дає можливість одержувати безперервний потік інформації, що є дуже цінним в розвідувальній роботі.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити