Економічна безпека підприємства

Розділ 3. ЕКОНОМІЧНА РОЗВІДКА

(економічне шпигунство)

3.6. Технічні засоби збирання інформації

3.6.3. Відеотехніка в розвідці


Відеотехніка в розвідці почала використовуватися не пізніше, ніж аудіотехніка. Підзорні труби і біноклі з’явилися набагато раніше радіопередавальних і радіоприймальних пристроїв. Крім них до цієї групи технічних засобів відноситься фотографічна й телевізійна техніка.

“Ми, наприклад, — пише В. Шелленберг, — могли зменшити при фотографуванні цілу газетну сторінку до розмірів голівки звичайної шпильки. Після збільшення текст на фотографії читається зовсім вільно. При фотографуванні за допомогою таких камер можна було цілі томи документів умістити на плівці розміром трохи більше сантиметра. Багато разів, коли мені доводилося їздити по різних країнах без права дипломатичної недоторканності, я ховав такі плівки в отворі порцелянового зуба”.[98]

Широке використання в розвідувальній роботі фото- і телевізійної техніки забезпечила їх мініатюризація і висока здатність. Фотоапарат можна вмонтувати в запальничку, портсигар, навіть окуляри. А здатність відеотехніки сьогодні така, що із супутника, який пролітає, можна ідентифікувати фігуру людини, а з літака — розшифрувати назву газети, що він тримає в руках.

Для цілей розвідки використовуються мініатюрні відеокамери і відеомагнітофони. Розміри відеокамер визначаються декількома сантиметрами, а вага — 15-30 грамами. Наприклад VPC-715 (PAL) має габарити 42x84x12 мм, вагу ЗО г, а відеомагнітофон OVS-9-148xl30x62 мм і вагу 670 г [16].

Відеокамери і відеомагнітофони можуть використовуватися для спостереження усередині приміщень і зовні. Вони можуть встановлюватися нерухомо і фіксувати об’єкти, що попадають у їх “поле зору”, а можуть використовуватися з пристроями дистанційного керування. В останньому випадку можливості спостереження з їхньою допомогою підвищуються.

Для застосування пристроїв відеоспостереження в умовах недостатньої освітленості використовуються інфрачервоні освітлювачі, що можуть бути або самостійними пристроями або вмонтованими у відеокамери і відеомагнітофони. Їхнє застосування ще більш розширює можливості відеоспостереження.


✵ У свій час преса повідомляла про те, як відомому американському бізнесмену Гемблу, співвласнику знаменитої “Проктер енд Гембл” з нагоди було подароване опудало крокодила. Подарунок був так прекрасно виконаний, що хазяїн прикрасив ним свій кабінет. Дружина Гембла звернула увагу на те, що крокодил якось дивно “дивиться” на неї. Але це спочатку було залишено без уваги. Через кілька тижнів під наполегливим впливом жінки провели “вівісекцію” крокодила, і виявилося, що замість очей йому були вмонтовані мініатюрні телекамери, що протягом декількох тижнів передавали поряд із секретами подружнього життя ще й зображення секретних документів з особистого кабінету Гембла [46].


З низько пролітаючих літальних апаратів можуть фотографуватися технологічні процеси, устаткування і продукція, вироблена на підприємствах. Причому це не обов’язково можуть бути легкі літаки чи вертольоти. Найчастіше для подібних цілей використовуються великі радіокеровані моделі літальних апаратів, здатні транспортувати мініатюрну відеотехніку [46].


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити