121 усна тема з англійської мови - Валігура Ольга 2003

The pupil and his surrounding
My friend \ Мій друг

I have a lot of friends. They are my classmates as well as boys and girls from my neighbourhood1.

My best friend’s name is Ihor. We made friends2 a few years ago and are of the same age. We live in the same street, in the same house, go to the same class, so we see each other almost every day. Ihor is a very good pupil. He studies well and is good at all subjects, especially at Ukrainian Literature, History and English. At the English lessons he always tries to speak English to the teacher and she praises him for that.

Ihor likes to read very much. I think that reading is his hobby. He systematically goes to the school and town libraries to borrow books. He also spends much time in the reading room. He likes to read historical novels best of all and knows well the real history of Ukraine.

My friend and I spend a lot of time together, watching TV programmes, video-films or listening to music. Sometimes we go to the cinema or to the theatre, or walk around the centre of our town. Ihor and I can talk about all sorts of things that interest us: sport, politics and school life. We usually discuss films, television programmes, books and school life.

Let me say a few words about his appearance3. He is a tall, broad-shouldered boy with fair hair and grey eyes, a straight nose and thin lips. He is a very honest, cheerful4, witty and generous5 person. I trust6 him a lot and I’m sure that I can always rely on7 him in any situation. He is fond of music and can play the guitar. He likes jazz, knows many English songs and I’m pleased to listen to his singing and playing.

Besides music he goes in for sport and he is a member of our school basketball team.

Ihor is the only child8 in his family and his parents love him very much. His father is a computer programmer. He knows all about computers and he is a very experienced and skilful9 engineer. His mother is a music teacher. She is a good-looking woman with brown hair. She is very good at cooking and is very clever with her hands. I like to visit their place and spend my free time with Ihor and his family. Our friendship helps me to feel strong and sure of myself.

Unfortunately we’ll have to part very soon. Ihor is going to be an economist and he will enter the Ternopil Academy of National Economy. And I want to become a teacher of English so I'll apply to the Ternopil Pedagogical University.

Nevertheless we shall continue our friendship by all means, because the richest people in the world are not those with the most money, but those with close friends.

МІЙ ДРУГ

У мене багато друзів Це як мої однокласники, так і сусідські хлопці та дівчата.

Мого найкращого друга звати Ігор. Ми подружилися кілька років тому і ми однолітки. Ми живемо на одній вулиці, в одному будинку, навчаємося в одному класі, тому ми бачимося майже щодня. Ігор дуже хороший учень. Він вчиться добре і почувається впевнено з усіх предметів, особливо з української літератури, історії та англійської мови. На уроках англійської мови він завжди намагається спілкуватися англійською із вчителькою, і вона хвалить його за це Ігор дуже любить читати. Я вважаю, що читання— його хобі. Він регулярно відвідує шкільну та міську бібліотеки, щоб брати книги. Також він проводить багато часу в читальному залі. Найбільше йому подобається читати історичні романи і добре знати справжню історію України.

Ми з другом проводимо багато часу разом, дивлячись телевізор, відео-фільми і слухаючи музику. Іноді ходимо в кіно чи до театру або гуляємо в центрі міста. Ми з Ігорем можемо обговорювати все, що нас цікавить, спорт, політику та шкільне життя. Ми зазвичай обговорюємо фільми, телепередачі, книги і шкільне життя.

Дозвольте мені сказати кілька слів про його зовнішність. Він високий, широкоплечий хлопець, зі світлим волоссям і сірими очима, прямим носом і тонкими губами. Він дуже чесний, життєрадісний, дотепний та щедрий. Я йому дуже довіряю і впевнений, що можу покластися на нього у будь-якій ситуації. Він захоплюється музикою і вміє грати на гітарі. Він полюбляє джаз, знає багато англійських пісень, і мені приємно слухати, як він співає й грає. Крім музики, він захоплюється спортом і є членом шкільної баскетбольної команди.

Ігор — едина дитина в сім’ї, і батьки його дуже люблять. Його тато — програміст. Він знає про комп’ютери все, він досвідчений і вмілий інженер. Мама Ігоря— вчитель музики. Вона вродлива жінка з темним волоссям, вміє добре куховарити і дуже вправна в рукоділлі. Я люблю відвідувати їх і проводити вільний час з Ігорем та його родиною. Наша дружба допомагає мені почуватися сильним і впевненим у собі.

На жаль, нам незабаром доведеться розлучитися Ігор має намір стати економістом і він буде вступати до Тернопільської академії народного господарства. А я хочу стати вчителем англійської мови і тому вступатиму до Тернопільського педагогічного університету.

Якби там не було, ми будемо дружити за будь-яких обставин, тому що найбагатші на світі люди не ті, хто має багато грошей, а ті у кого є друзі.

1. neighbourhood — сусідство, no сусідству

2. to make friends — подружитися

3. appearance [ə'рɪərəns] — зовнішність

4. cheerful — життєрадісний

5. witty and generous I'ʤenərəs] — дотепний та щедрий

6. trust smb.—довіряти (комусь)

7. to rely on smb. [rɪ'laɪ]— покладатися (на когось)

8. to be the only child — бути єдиною дитиною

9. to be experienced and skilful — бути досвідченим та умілим

Questions

1. Have you got a lot of friends?

2. What is your best friend’s name?

3. How long have you been friends?

4. Do you often see each other?

5. What do you do in your free time?

6. What do you usually talk about?


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити