I’ve decided to be a journalist. I think it is an interesting and useful profession.

I like to watch TV, listen to the radio, read newspapers and magazines. I like everything connected with mass media1.

Mass media play an important role in our life. They inform, teach and entertain people. They also influence the way people see the world and make them change their views. News is not what really happens — it is what you see or read about in mass media.

I have a hobby. My friends and I publish2 a small newspaper once a month at our school. We write articles about school events, life of young people, jokes, draw pictures and caricatures.

I like the profession of a journalist. He meets many people. He tries to understand what is going on in the world, country and city and tries to explain it to the other people.

I think that the work of a journalist is very much like that of a historian3. A historian studies and tries to explain the events4 of the past and the journalists do the same about the present. But for me the profession of a journalist is much more interesting than the profession of a historian because journalists deal with real events that happen now. So, journalists can influence5 on the history.

That is why I want to be a journalist.

ПРОФЕСІЯ ЖУРНАЛІСТА

Я вирішив стати журналістом. Я вважаю, що це цікава та корисна професія.

Мені подобається дивитися телевізор, слухати радіо, читати газети та журнали. Мені подобається все, що пов’язане із засобами масової інформації.

Засоби масової інформації відіграють важливу роль у нашому житті. Вони інформують, навчають та розважають людей. Вони також впливають на те, як люди бачать світ і змінюють їхні думки. Новини — це не те, що відбувається насправді, а те, що ви бачите або про що читаєте в засобах масової інформації.

У мене є хобі. Ми з моїми друзями видаємо у нашій школі раз на місяць невелику газету. Ми пишемо статті про шкільні події та життя молоді, жарти, малюємо ілюстрації та карикатури. Мені подобається професія журналіста. Він зустрічається з багатьма людьми. Він намагається зрозуміти, що відбувається у світі, країні, місті, та пояснити це іншим людям.

Я вважаю, що робота журналіста подібна до роботи історика. Історик досліджує та намагається пояснити події минулого, а журналісти роблять те саме із теперішнім. Але для мене професія журналіста набагато цікавіша за професію історика, тому що журналістам доводиться мати справу з реальними подіями, що відбуваються зараз. Отже, журналісти мають вплив на історію.

Ось чому я хочу стати журналістом.

1. mass media — засоби масової інформації

2. publish — видавати

3. historian — історик

4. event — подія

5. influence — впливати

Questions

1. What do you like to be?

2. Do you have a hobby? What is it?

3. Is the profession of a journalist similar to that of a historian?

4. What is the difference between them?

5. Why do you like the profession of a journalist?


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити