Англійська мова 1500 тем

ПРО СЕБЕ, РОДИНУ I ШКОЛУ

MY FRIENDS


I have a lot of friends, but the best friend of mine is Irina. She has blue eyes, a round face, fair hair and a broad smile. She is short and slim. I have known her for a long time, since our first school years. But we became true friends four years ago. We have much in common: we like English and psychology, sport and dancing.

We are looking at this world in the same way and first of all estimate a person's mind, kindness. We don't understand meanness and treachery. For many years we have been sitting at the same desk: Irina and me.

But it's only recallections now. On a May morning the last bell rang for us for the last time and in the farewell waltz the last school ball was dancing.

Irina chose the proffession of psychologist and handed in the application for admittance to the institute. She finished school excellenty and she won't have any problems with the admittance, I hope. We shall study at different institutes and, of course, we won't see each other very often.

But at weekends I'll come to her place. Irina has wonderful parents. We have a good time together. I think that we shan't stop going to the gym at school and we'll often meet our school friends.

I also have a pen-friend. Hef name's Vika. She lives in Moscow. Vika is a model. She has an oval face, green eyes, straight nose and full red lips. She is rather tall and slim. She has long, curly brown hair. We spend a lot of time together.

I love my friends and I think they are my true friends.


QUESTIONS

1.    Do you have a lot of friends?

2.    What are your friends fond of?

3.    Your friends study at the institute, don't they?

4.    Do you like to spend time with them?

5.    Do you have a lot in common with your friends?


VOCABULARY

to estimate — цінувати

meanness — підлість

treachery — зрада

waltz — вальс

application — заява

admittance — надходження, вхід


МОЇ ДРУЗІ


У мене багато друзів, але найкраща моя подруга — Іра. У неї блакитні очі, округле обличчя, світле волосся і відкрита посмішка. Вона маленька і худенька. Я знаю її давно, з перших шкільних років. У нас багато спільного: захоплення англійською і психологією, спортом і танцями.

Ми багато в чому однаково дивимося на світ, цінуючи в людях насамперед розум, доброту. Ми не розуміємо зрадництва і підлості. Багато років ми сиділи за однією партою — Іра та я.

Тепер це вже спогади. Травневим ранком для нас востаннє продзвенів шкільний дзвінок і в прощальному вальсі закрутив випускний бал.

Іра обрала професію психолога і подала документи до інституту. Школу вона закінчила на «відмінно», і тому особливих проблем зі вступом, я сподіваюся, у неї не буде. Учитися ми будемо в різних вузах і, звичайно, бачитися будемо рідше.

Але у вихідні я буду приходити до неї в гості. У Іри чудові батьки. Ми проводимо час добре. Я думаю, ми не залишимо наших занять у шкільному тренажерному залі та часто будемо зустрічатися зі шкільними друзями.

У мене також є подруга за листуванням. Її звуть Віка. Вона живе в Москві. Віка — модель. У неї овальне обличчя, зелені очі, прямий ніс і повні червоні губи. Вона досить висока і худа. У неї довге хвилясте каштанове волосся. Мені подобається листуватися з нею.

Я люблю своїх подруг і знаю, що вони справжні друзі.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити