Англійська мова 1500 тем

ПРО СЕБЕ, РОДИНУ I ШКОЛУ

MY FRIEND


I have a lot of friends. Most of them are my former school-mates. But my bosom friend is Lena. She is 16. Lena isn't very tall, but she is pretty in her own way. She has red curly hair and a turned-up nose. Lena wears spectacles and when spring comes there are plenty of frecles on her cheeks, forehead and nose. But all that doesn't make her plain or ugly. I like Lena because she is well-bred, jolly and kind. She does well at school though she has an unbreakable rule: never to study at night no matter how many written reviews are coming in the morning.

She is also fond of reading plain books, and Lena sometimes thinks that one book isn't enough to read, she has two or three books going at once. My friend has a lot of books at home, and she buys them wherever she goes. She says that the books are of great help any time and they always must be at her hand. Her idea is that it's much easier to have a library of her own comprising lots of books than to try keeping everything in her head.

Lena goes in for sports and she is a member of our school basket-ball team. She is terribly quick and strong. It's a pleasure to watch her playing basket-ball: while others are hopping about in the air she always gets under their feet and grabs the ball.

I don't like people who are bored at everything and who never make the slightest effort to be pleasant. That's why my friend is Lena, the most amusing person in the world. She thinks everything is funny — even flunking an exam. Lena is a sunny soul by nature and always takes the slightest excuse to be amused. My friend has an imagination and her own style. Usually she writes nice compositions and once even won short-story contest that our school wallpaper holds every year.

Lena and me are good friends. We help each other a lot and try not to quarrel. But when sometimes it comes to quarreling we try to make it up at once.


QUESTIONS

1.    How old is Lena?

2.    Does she wear spectacles? Describe her appearance.

3.    Does she do well at school?

4.    What unbreakable rule has she?

5.    What books is she fond of reading?

6.    Does Lena go in for sports?

7.    Is she a member of the school basket-ball team?

8.    Why is it a pleasure to watch her playing basketball?

9.    Is Lena a sunny soul by nature? What makes you think so?

10.  Has she an imagination? Prove it.


VOCABULARY

former school-mates — колишні шкільні друзі

bosom friend — старий друг

to be pretty in one's own way — бути по-своєму красивим

turned-up — кирпатий

frecles — ластовиння

forehead — чоло

ugly — некрасивий

to do well at school — добре вчитися в школі

to be fond of — любити, подобатися

plain books — художні книги

to be of great help — бути дуже корисним, потрібним

to be at hand — бути під рукою

to go in for sports — захоплюватися, займатися спортом

terribly — жахливо

to grab — вистачати

to be bored at everything — нічого не подобається

amusing — кумедний, цікавий, смішний

to flunk an exam — провалитися на іспиті

a sunny soul by nature — бути веселим за натурою

a short-story contest — конкурс на написання оповідання

to hold — проводити, тримати(ся)

to quarrel — сваритися

to make up with smb. — миритися з ким-небудь


МОЯ ПОДРУГА


У мене багато друзів. Більшість із них — мої колишні однокласники. Але моя найближча подруга — Олена, їй шістнадцять років. Олена невисокого зросту, але вона по-своєму красива. У неї руде кучеряве волосся і кирпатий ніс. Олена носить окуляри, і коли приходить весна, на її щоках, чолі й на носі з'являється багато ластовиння. Але все це не робить її некрасивою. Мені подобається Олена, тому що вона прекрасно вихована, весела і добра. Вона добре вчиться в школі, хоча в неї є одне непорушне правило: ніколи не займатися вночі, скільки б письмових завдань не було задано на завтра.

Вона дуже любить читати художні книги й іноді думає, що однієї книги недостатньо, вона читає дві або три книги одночасно. У моєї подруги багато книг удома, і вона купує їх, куди б не пішла. Вона говорить, що книги дуже корисні в будь-який час, і вони повинні бути завжди в неї під рукою. Її ідея полягає в тому, що набагато легше мати свою бібліотеку, що складається з великої кількості книг, ніж намагатися все вдержати в голові.

Олена захоплюється спортом. Вона — член нашої шкільної баскетбольної команди. Вона дуже швидка і сильна. Приємно дивитися, як вона грає в баскетбол: поки інші підстрибують навколо, вона завжди вихоплює в них м'яч з-під ніг.

Я не люблю людей, яким нічого не подобається, і вони не докладають ні найменших зусиль, щоб із ними було приємно спілкуватися. От чому Олена — мій друг. Вона найвеселіша людина у світі. Вона вважає, що все в житті — розвага, навіть провалитися на іспиті. Вона за натурою весела людина і завжди використовує найменшу можливість, щоб посміятися. У моєї подруги є фантазія і свій стиль. Вона пише прекрасні твори. І один раз вона навіть перемогла на конкурсі коротких оповідань, який проводиться щороку нашою шкільною стінгазетою.

Ми з Оленою справжні друзі. Ми багато допомагаємо один одному і намагаємося не сваритися. Але якщо іноді до цього доходить, то намагаємося відразу ж помиритися.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити