Англійська мова 1500 тем

ПРО СЕБЕ, РОДИНУ I ШКОЛУ

I WANT TO BE A BUSINESSMAN


My father is working for an international company as a managing director.

I have been several times at his office. I like it very much to be there.

My father is very busy. He often comes late from work. But I can see that he likes his job. And he always finds the time to spend with me and mam.

Sometimes he tells us about the difficult situations, which his company faces. It is so interesting to listen to him. It seems to me that you need to have a very creative mind to be a businessman.

My father is a friendly person and he is easy to talk to. I respect my father and I want to become a businessman too. I think our country needs good businesspeople to strengthen its economy.

After I finish school I'm going to enter the university and study marketing or management. I haven't decided yet exactly what I will study. Manager deals mainly with people. He studies what is necessary to do that people worked better and were not offended. Marketing deals with market research and commercial activity in general. I still have time to think and choose.


QUESTIONS

1.    In your opinion, how much time should a businessman work and how much time should he spend with his family?

2.    Is a creative mind necessary for a businessperson?

3.    Is there a need for businesspeople in our country?

4.    What does marketing deals with?

5.    What does manager deals with?

6.    Are there any other reasons for you to become a businessperson?


VOCABULARY

managing director — керівник

office — офіс

creative mind — творчий склад розуму

to strengthen — зміцнювати

to offend — кривдити

to deal with — мати справу з


Я ХОЧУ БУТИ БІЗНЕСМЕНОМ


Мій батько-бізнесмен працює в міжнародній компанії.

Я кілька разів був у нього в офісі. Мені там дуже подобається.

Батько дуже зайнятий. Він часто приходить пізно з роботи. Але я бачу, що йому подобається його робота. І він завжди знаходить час для мене і мами.

Іноді він розповідає нам про складні ситуації, які постали перед його фірмою, і про те, як їм удалося їх владнати. Його дуже цікаво слухати. Мені здається, що бізнесменові потрібно мати творчий склад розуму.

Мій батько — дружелюбна людина, і з ним легко говорити. Я поважаю свого батька і хочу теж стати бізнесменом. Я думаю, нашій країні потрібні справжні бізнесмени, які зміцнили б її економіку.

Після того як я закінчу школу, я збираюся вступити до університету і вивчати маркетинг або менеджмент. Я ще не вирішив точно, ким я буду. Менеджер в основному має справу з людьми. Він вивчає, що треба робити, щоб люди працювали краще, і як їх при цьому не скривдити. Маркетинг — це дослідження ринкового попиту і комерційної діяльності взагалі. У мене ще є час подумати і вибрати.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити