Англійська мова 1500 тем

ПРО СЕБЕ, РОДИНУ I ШКОЛУ

MY FAVOURITE FILM (2)


Last Tuesday I saw the film «Romeo and Juliet» by Shakespeare. The starring was perfect. Romeo was played by Leonardo Di Caprio.

And I'll try to tell you about this film. In the town of Verona there were two rich families, the Capulets and the Montagues. There was an old quarrel between those two families. One day Capulet made a great supper. At that supper Romeo saw Juliet and fell in love with her at ones. Juliet had the same feelings. Romeo asked Juliet to marry him. She agreed, but nobody knew about their plan. The next day Romeo and Juliet came to friar and he married them.

Some days passed and Juliet's father told her that she was to marry a young man whose name was Paris. Juliet didn't know what to do. But the friar helped her. He gave her medicine and told her to go home and be ready to marry Paris. But when she drinks that medicine she will sleep for forty — two hours.

Juliet did as the friar told her. Juliet's parents thought that she was dead and put her into thé family tomb. When Romeo heard that Juliet was dead he bought some poison and went to the tomb of the Capulets. Paris was there and Romeo killed him.

Then Romeo kissed Juliet on the lips and drank his poison. At this moment Juliet woke up and saw that the young man was dead. Juliet took a dagger that was on the floor and killed herself.


QUESTIONS

1.    What is your favourite film?

2.    Who is the producer of your favourite film?

3.    Who played the main role?

4.    Retell the plot of «Romeo and Juliet».

5.    What do you feel when you watch this film?


VOCABULARY

to fall in love — закохатися

friar — чернець

poison — отрута

dagger — кинджал

tomb — могила, труна


МІЙ УЛЮБЛЕНИЙ ФІЛЬМ (2)


У минулий вівторок я дивилася фільм «Ромео і Джульетта» за Шекспіром. Гра акторів була прекрасною, Ромео зіграв Леонардо Ді Капріо.

Я спробую розповісти про цей фільм. У місті Верона були дві багаті родини, Капулетті та Монтеккі. Ті дві родини були в давній сварці. Одного разу Капулетті організував велику вечерю. На цій вечері Ромео побачив Джульетту і відразу ж закохався в неї. У Джульєтти були такі ж почуття до нього. Ромео запропонував Джульєтті вийти за нього заміж. Вона погодилася, але ніхто не знав про їхній план. Наступного дня Ромео і Джульетта прийшли до ченця, і він їх повінчав.

Пройшло кілька днів, і батько Джульєтти сказав, що їй слід вийти заміж за молодого чоловіка на ім'я Паріс. Джульєтта не знала, що робити. Але чернець допоміг їй. Він дав їй зілля і сказав іти додому і дати згоду вийти заміж за Паріса. Але коли вона вип'є зілля, то буде спати 42 години.

Джульетта зробила, як сказав чернець. Батьки Джульєтти подумали, що вона мертва, і поклали її у фамільний склеп. Коли Ромео довідався, що Джульетта мертва, він купив отруту і пішов до склепу Капулетті. Паріс був там, і Ромео вбив його.

Потім Ромео поцілував Джульетту в уста і випив отруту. У цей момент до Джульєтти повернулася свідомість і вона побачила, що юнак мертвий. Джульетта взяла кинджал, який лежав на підлозі, й убила себе.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити