Англійська мова 1500 тем

ВИДАТНІ ЛЮДИ

MARK TWAIN (2)

Mark Twain is one of America's most famous authors. He wrote many books, including «The adventures of Tom Sawyer» and «The adventures of Huckleberry Finn». Mark Twain's own life was interesting enough to be a book.

Twain was born in 1835 in the state of Missouri, near Mississippi River. He came from a poor family. His father died when he was twelve, so he had to leave school. While he was still a boy, he worked as a riverboat pilot. He steered boats up and down the long Mississippi River.

The Civil War which started in 1861, made travelling on the Mississippi impossible. Twain then went west to Nevada. There he worked on a newspaper. In 1864 he went to California to find gold. Twain did not have much luck as a gold miner. He left California to travel in Europe. Twain wrote a book about his trips around Europe.

But the most important influence on Twain and his books had the Mississippi River. When Twain finally settled down, he lived in a house with a porch that looked like the deck of a riverboat «Huckleberry Finn», Twain's greatest book, is about the adventures of a boy on the Mississippi River. Another of Twain's book is called «Life on the Mississippi».

In fact, even the name Mark Twain comes from the Mississippi. Mark Twain's real name was Samuel Langhorne Clemens. On the river Samuel Clemens often heard the boatmen shout «Mark twain!» This meant the water was twelve feet deep. When Samuel Clemens began to write he chose for himself the name Mark Twain.


QUESTIONS

1.    What books of Mark Twain do you know?

2.    Is Mark Twain his real name?    

3.    What does his name come from?

4.    Where did he live?

5.    What had an influence on Mark Twain and his books?


VOCABULARY

to steer — спрямовувати, керувати

porch — ґанок

deck — палуба

МАРК ТВЕН (2)

Марк Твен — один із найбільш знаменитих письменників Америки. Він написав багато книг, уключаючи й «Пригоди Тома Сойєра і Гекльберрі Фінна». Життя Марка Твена було таке ж цікаве, як і книга.

Твен народився в 1835 р. в штаті Міссурі, біля ріки Міссісіпі. Він народився в бідній родині, його батько вмер, коли хлопчикові було 12 років, так що йому довелося кинути школу. Поки він був дитиною, він працював перевізником на човні. Він возив човни нагору і вниз по ріці Міссісіпі.

Громадянська війна, що почалася в 1861 р., зробила подорожі по Міссісіпі неможливими. Твен відправився на захід, у Неваду. Там він працював у газеті. У 1864 р. він виїхав у Каліфорнію на пошуки золота. Але як шукач золота великої удачі він не мав. Тоді він виїхав з Каліфорнії і відправився в подорож Європою. Марк Твен навіть написав книгу про свої подорожі Європою.

Але найважливіший вплив на Твена і його книги мала ріка Міссісіпі. Зрештою Твен оселився в будинку, і його ґанок був схожим на палубу. «Гекльберрі Фінн» — найкраща книга Марка Твена про пригоди хлопчика на ріці Міссісіпі. Інша книга Твена так і називається «Життя на Міссісіпі».

Навіть ім'я письменника взяте в ріки. Справжнє ім'я письменника Семюель Ленгорн Клеменс. Письменник часто чув, як човнярі кричали «марк твейн!» Це означало, що вода була 12 футів у глибину. Коли Семюель Клеменс почав писати, то він узяв собі такий псевдонім.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити