Англійська мова 1500 тем

БРИТАНІЯ І БРИТАНЦІ

BRITISH CUISINE


Some people criticize English food. They say it’s unimaginable, boring, tasteless, it’s chips with everything and totally overcooked vegetables.

The basic ingredients, when fresh, are so full of flavour that British haven’t had to invent sauces to disguise their natural taste. What can compare with fresh pees or new potatoes just boiled and served with butter? Why drown spring lamb in wine or cream and spices, when with just one or two herbs it is absolutely delicious?

If you ask foreigners to name some typically English dishes, they will probably say «Fish and chips» then stop. It is disappointing, but true that, there is no tradition in England of eating in restaurants, because the food doesn’t lend itself to such preparation. English cooking is found at home. So it is difficult to find a good English restaurant with reasonable prices.

In most cities in Britain you’ll find Indian, Chinese, French and Italian restaurants. In London you’ll also find Indonesian, Mexican, Greek... Cynics will say that this is because English have no «cuisine» themselves, but this is not quite the true.


QUESTIONS

1. What do foreigners say wnen they criticize English food?

2. Do English people use a lot of sauces?

3. From a foreigner’s point of view, what are typically English dishes?

4. Do all English eat in restaurants?

5. What kind of restaurants can you find in Britain?

6. Is it the true that English have no cuisine?


VOCABULARY

to criticize — критикувати

tasteless — несмачний

overcooked — переварений

ingredient — інгредієнт, складова частина

to invent — винаходити

sauces — соус

to disguise — приховати

spice — спеція, прянощі

herb — трава

delicious — дуже смачний

disappointing — кривдно

to lend — позичати

cuisine — кухня


АНГЛІЙСЬКА КУХНЯ


Деякі люди критикують англійську їжу. Вони говорять, що вона нестерпна, несмачна, що це — чіпси до всіх страв і жахливо переварені овочі.

Основні інгредієнти, якщо вони свіжі, такі смачні, що англійцям не потрібно було винаходити соусів, щоб зіпсувати їхній натуральний смак. Що може зрівнятися з зеленим горошком або молодою картоплею, тільки що звареною і заправленою вершковим маслом? Навіщо вимочувати молоду баранину у вині або вершках зі спеціями, якщо всього з кількома травами вона дуже смачна?

Якщо ви попросите іноземця назвати типово англійські страви, він, швидше за все, скаже: «Риба з чіпсами», — і потім зупиниться. Як не кривдно, але це правда, що в Англії не заведено їсти в ресторанах, тому що самі страви не підходять для такого приготування. Англійська кухня — домашня. Тому важко знайти пристойний англійський ресторан із розумними цінами.

У більшості англійських міст ви знайдете індійські, китайські, французькі й італійські ресторани. У Лондоні ви також знайдете індонезійські, мексиканські, грецькі... Цинік скаже: це тому, що в англійців немає своєї власної кухні, але це не зовсім так.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити