Мегазбірка тем з англійської мови - Найкращі теми з англійської мови - 2019

Great Britain
SPORTS IN GREAT BRITAIN - Спорт у Великій Британії

The British are known to be great sports-lovers, so when they are neither playing, nor watching games, they like to talk about them. Many of the games we play now have come from Britain.

One of the most British games is cricket. It is often played in schools, colleges, universities, and by club teams all over the country. Summer isn’t summer without cricket. To many Englishmen cricket is both a game and the way of life.

But as almost everywhere else in the world, the game, which attracts the greatest attention, is football, or soccer. There are plenty of professional and amateur soccer clubs all over Britain. International football matches and the Cup Finals take place at Wembley Stadium. Rugby football is also very popular, but it is played mainly by amateurs. Next to football, the chief spectator sport in British life is horse-racing. A lot of people are interested in the races and risk money on the horse, which they think, will win. Derby is perhaps the most famous race-course competition in the whole world.

Britain is also famous for motor-car racing, dog-racing, boat-racing, and even races for donkeys. The famous boat-racing between the teams of Oxford and Cambridge attracts large crowds of people.

A great number of Englishmen play tennis. Tennis tournaments at Wimbledon are known all over the world.

The British also like to play golf, baseball, hockey, and grass-hockey. Various kinds of athletics, such as running, jumping, swimming, boxing are also popular. You can sometimes hear that there are no winter sports in England. Of course, in England it’s not always cold enough to ski, skate or toboggan, but winter is a good season for hunting and fishing.


VOCABULARY

cricket [’krɪkɪt] — крикет

to attract [ə’trækt] attention [ə’tenʃ(ə)n] — привертати увагу

soccer [’sɔkə] — футбол

amateur [’æməla(:)] — аматорський, любительський

Cup Final [-kʌp’faɪn(ə)l] — фінал розиграшу кубка

spectator [spek’teɪtə] sport — видовищний спорт

racing [’reɪsɪŋ] — змагання у швидкості

boat-racing [ bəut’reɪsɪŋ] — змагання з веслування

donkey [’dɔŋkɪ] — осел, віслюк

tournament [’tuənəmənt] — турнір; спортивні змагання

to toboggan [tə’bɔg(ə)n] — кататися на санках (з гори)

hunting [’hʌntɪŋ] — полювання


QUESTIONS

1. What do the British do when they are neither playing, nor watching games?

2. What kind of sports is especially associated with Britain ?

3. What is cricket for an Englishman ?

4. What is the most popular game in the world?

5. Where do the Cup Finals take place?

6. Is rugby played by professionals?

7. What kinds of racing are popular in Britain ?

8. What do you know about Wimbledon ?

9. What other kinds of sports do the British go in for?

10. What winter sports are popular in Britain ?

Спорт у Великій Британії

Відомо, що британці — великі любителі спорту, тому, коли вони не грають і не спостерігають за грою, вони люблять поговорити про неї. Багато ігор, у які ми граємо нині, прийшли до нас із Британії.

Одна із найпопулярніших ігор, що прийшли до нас із Британії, — це крикет. У нього часто грають у школах, коледжах, університетах і в клубних командах по всій країні. Літо без крикету — це не літо. Для багатьох англійців крикет — це і гра, і спосіб життя.

Але, як і всюди у світі, грою, що привертає найбільшу увагу, є футбол, або ”сокер”. У Британії маса професійних і любительських футбольних клубів. Міжнародні футбольні матчі й фінали розіграшів кубків проводяться на стадіоні Уемблі. Регбі також популярне, але в нього переважно грають любителі. Інший, другий за видовищністю після футболу, спорт у Британії — це кінні перегони. Багато людей цікавляться перегонами і ставлять гроші на коней, котрі, як вони сподіваються, виграють. Дербі, можливо, найвідоміше іподромне змагання в усьому світі.

Британія також відома своїми автомобільними перегонами, собачими перегонами, змаганнями з веслування і навіть ослиними бігами. Знамениті змагання з веслування між командами Оксфорда і Кембриджа привертають велику кількість людей.

Багато англійців грають у теніс. Тенісні турніри на Вімблдоні відомі в усьому світі.

Британці також люблять грати в гольф, бейсбол, хокей і хокей на траві. Різні види легкої атлетики, такі, як біг, стрибки, плавання і бокс, теж популярні. Ви іноді можете почути, що в Англії немає зимових видів спорту. Звичайно, в Англії не завжди досить холодно, щоб ходити на лижах, ковзатися або кататися на санках, але зима — чудова пора року для полювання і рибальства.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити