Texts for topics - 435 тем з англійської мови - Ю. Куриленко 2003


My Favourite Actor. Kevin Costner — Actor Come Producer - Мій улюблений актор. Кенії! Костнер— актор, який став режисером

Kevin Costner, a famous american actor, was born in Los Angeles. He spent his childhood often on the move, changing schools frequently, owing to his father's job at the regional electricity company. As a teenager, he developed a keen liking for football, baseball and basket-ball and was also interested in singing and writing poetry.

He married his college sweetheart Cindy wilst still at California State University and came out with a business degree in marketing. In his spare time he appeared in local theatre productions. Theatre became increasingly important to him and after having worked six weeks in a marketing company, he gave the job up to become an actor.

He played in many small part roles before his principle role which was not a success. However Costner himself was given good reviews. In 1987 his starring role in «The Untouchables» and «No Way Out» really introduced him to international fame. Indeed, he won the Star of Tomorrow prize from the U. S. National Association of Theatre Owners. Then in 1988 came «Bull Durham» which was a huge hit movie in the States about baseball. His subsequent film «Field of Dreams» was also a success and touched baseball again. Then came the violent drama movie «Revenge» followed by his first directorial debut film «Dances With Wolves» in which he also starred and which won 7 Oscars. His movie «Robin Hood, Prince of the Thieves» was also a great success.

I like this actor because the characters he plays are strong personalities, wise people who are worthy of my admiration. In my opinion, this is the reason of his growing popularity in many, countries. He is not only a talented actor, who's acting draws your attention from the very moment you see his face on the screen. But he is also a successful producer and continues working at his new films which are certain to amuse the people.


Questions:

1. Where was Kevin Costner born?

2. How did he spend his childhood?

3. How did he start acting?

4. Which film introduced him to international fame?

5. Which film was his first directorial debut?

6. What was his sweetheart's name?

7. Which film won 7 Oscars?


Vocabulary:

to spend (spent, spent) — проводити

keen liking for — пристрасне захоплення

sweetheart — кохана

spare time — вільний час

to be a success — мати успіх

hit — успіх, вдача

huge — величезний

to win (won, won) — виграти, одержати перемогу

to draw smb's attention to — привертати чиюсь увагу


Мій улюблений актор. Кенії! Костнер — актор, який став режисером


Кевін Костнер, відомий американський актор, народився в Лос-Анджелесі. У дитинстві він часто переїздив, змінюючи школи, тому що його батько працював в обласній енергокомпанії. Коли він був підлітком, він пристрасно захоплювався футболом, бейсболом, баскетболом. Він також цікавився співом та писав вірші.

Він оженився на своїй коханій, однокурсниці Сінді, коли ще навчався у Каліфорнійському державному університеті і по закінченні його отримав ступінь спеціаліста в області маркетингу. У вільний час він грав у місцевому театрі. Театр ставав усе більш значущим у його житті. Попрацювавши шість місяців у торгівельній компанії, він залишив роботу й став актором.

Він грав багато маленьких ролей до того, як отримав головну роль у театрі, яка не мала успіху. Але про самого Костнера були позитивні відгуки. Його головні ролі у фільмах «Недоторкані» та «Немає виходу» у 1987 році принесли йому світову славу. Дійсно, він отримав приз американської національної асоціації власників театрів «Зірка, яка сходить». Потім у 1988 році вийшов «Бул Дерхем» — фільм про бейсбол, який мав великий успіх у Сполучених Штатах. Наступний після нього фільм «Поле мрій» теж мав великий успіх і був також про бейсбол. Після чудового фільму — драми «Помста» відбувся його режисерський дебют у фільмі «Танці з вовками», який одержав сім «Оскарів». Його фільм «Робін Гуд — принц злодіїв» мав також великий успіх.

Мені подобається цей актор, бо його герої — це сильні особистості, розумні люди, які гідні захоплення. На мою думку, у цьому причина його популярності у багатьох країнах. Він не тільки талановитий актор, гра якого привертає увагу з того моменту, як його обличчя з'являється на екрані. Але він також відомий режисер, і він продовжує роботу над новими фільмами, які обов'язково будуть розважати глядачів.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити