Texts for topics - 435 тем з англійської мови - Ю. Куриленко 2003


I Want to be a Businessman - Я хочу бути бізнесменом

My father is working for an international company as a managing director.

I have been several times at his office. I like it very much to be there.

My father is very busy. He often comes late from work. But I can see that he likes his job. And he always finds the time to spend with me and mam.

Sometimes he tells us about the difficult situations, which his company faces. It is so interesting to listen to him. It seems to me that you need to have a very creative mind to be a businessman.

My father is a friendly person and he is easy to talk to. I respect my father and I want to become a businessman too. I think our country needs good businesspeople to strengthen its economy.

After I finish school I'm going to enter the university and study marketing or management. I haven't decided yet exactly what will I study. Manager deals mainly with people. It studies what is necessary to do that people worked better and were not offended. Marketing deals with market research and commercial activity in general. I still have time to think and choose.


Questions:

1. In your opinion, how much time should a businessman work and how much time should he spend with his family?

2. Is a creative mind necessary for a businessperson?

3. Is there a need for businesspeople in our country?

4. What does marketing deals with?

5. What does manager deals with?

6. Are there any other reasons for you to become a busi- nessperson?


Vocabulary:

managing director — який управляє

office — офіс

creative mind — творчий склад розуму

to strengthen — зміцнювати

to offend — ображати

to deal with — мати справу з


Я хочу бути бізнесменом


Мій батько — бізнесмен, працює в міжнародній компанії.

Я декілька разів був у нього в офісі. Мені там дуже подобається.

Мій батько дуже зайнятий. Він часто приходить пізно з роботи. Але я бачу, що йому подобається його робота. І він завжди знаходить час, щоб провести його зі мною і з мамою.

Іноді він розповідає нам про складні ситуації, з якими зіткнулась його фірма, і про те, як їм вдалося з ними упоратися. Його дуже цікаво слухати. Мені здається, що бізнесмену треба мати творчий склад розуму.

Мій батько дружелюбна людина, і з ним легко розмовляти. Я поважаю свого батька і хочу також стати бізнесменом. Я вважаю, нашій країні потрібні гарні бізнесмени, які б зміцнювали її економіку.

Після того, як я закінчу школу, я збираюсь вступити до університету й вивчати маркетинг або менеджмент. Я ще не вирішив точно, ким я буду, менеджер, переважно, має справу з людьми. Він вивчає, що треба робити, щоб люди працювали краще, і як їх при цьому не образити. Маркетинг — це дослідження ринкового попиту і комерційної діяльності взагалі. У мене ще є час подумати і вибрати.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити