Розв’язання вправ та завдань до підручника «Біологія» С. В. Межжерін 11 клас - 2011 рік

Лабораторна робота №4

Ембріогенез хордових

Мета: Порівняти різні стадії раннього ембріогенезу хордових тварин; навчитися визначати ці стадії.

Обладнання: мікроскоп, готові мікропрепарати (препарати ембріонів жаби), етапів ембріогенезу (зигота, морула, бластула, гаструла, органогенез) хордових на прикладі жаби. Рис. 87, 88 підручника.

Хід роботи

Використовуючи мікропрепарати ембріонального розвитку жаби, прослідкуємо ознаки кожної стадії ембріогенезу. Зародковий розвиток хордових починається з дроблення зиготи.

  1. Дроблення зиготи з утворенням морули і бластули (рис. 87). Після запліднення яйцеклітини жаби сперматозоїдом розпочинається дроблення зиготи — ряд мітотичних поділів клітини. З кожним поділом клітини зародка, які називають бластомерами, стають дрібнішими. У земноводних бластомери відрізняються за розміром. На мікропрепараті «Дроблення яйцеклітини жаби» видно, що клітини анімального полюсу значно менші, темного забарвлення. Клітини вегетативного полюсу великі, забарвлені в жовтий колір, бо містять багато жовтка. Саме через велику кількість жовтка у земноводних спостерігається повне, але нерівномірне дроблення зиготи. Воно продовжується на стадії морули (стадія з 32 бластомерів), яка нагадує ягоду шовковиці. Завершується дроблення приблизно на стадії 128 бластомерів, які утворюють бластулу. Бластула хордових становить собою порожнистий міхур, що складається з одного шару клітин (рис. 88.1).
  2. Гаструляція (рис. 88)

Після утворення бластули починається закладання зародкових листків і формування гаструли. На мікропрепаратах ембріонального розвитку жаби ми бачимо, що процес утворення гаструли розпочинається вгинанням вегетативного полюса бластули всередину. Утворюється два шари клітин — ектодерма та ентодерма, які є зародковими листками, а також вторинна порожнина тіла (рис. 88. рис. 2-6). Між зовнішнім та внутрішнім зародковими листками формується середній зародковий листок — мезодерма.

  1. Гістогенез та органогенез (нейруляція)

Після закладання зародкових листків від ектодерми відокремлюється нервова пластинка. Ознакою первинного органогенезу є добре помітна нервова пластинка, яку ми спостерігаємо на стадії нейрули (рис. 88.7).

Процес утворення нервової пластинки і нервової трубки називають нейруляцією.

З нього починається первинний органогенез, який веде до формування органів і тканин. У хордових на стадії нейрули зачаток хорди стає хордою, нервова пластинка загинається і утворює нервову трубку, а також утворюється кишкова трубка. В майбутньому нервова трубка розвинеться в головний і спинний мозок. Під час гістогенезу і органогенезу утворюються тканини і органи, які розвиваються з різних зародкових листків.

З ектодерми розвивається нервова система, органи чуття, епідерміс, передня та задня кишки.

З ентодерми утворюються органи дихальної та травної системи.

Мезодерма дає початок опорно-руховій та кровоносній системі.

Етапи ембріонального розвитку хордових подамо у вигляді таблиці.

Ембріогенез хордових (на прикладі жаби)

Стадії розвитку

Ознаки ембріональної стадії

1. Дроблення зиготи і бластуляція

Багатоклітинний зародок; клітини анімального полюсу — дрібні, темного кольору; клітини вегетативного полюсу — великі, жовтого кольору. Бластула — одношаровий зародок, з первинною порожниною тіла

2. Гаструляція

Двошаровий зародок, наявність вторинної порожнини тіла. Закладання трьох зародкових листків

3. Нейруляція

Добре помітна нервова пластинка, з якої утворюється нервова трубка.

Утворення тканин і органів з ектодерми, ентодерми та мезодерми


Висновок. Ембріональний розвиток хордових включає стадії: дроблення зиготи з утворенням бластули, утворення гаструли та нейрули. Процес розвитку без- зупинний, і одна його стадія непомітно переходить в наступну. Зародкові листки (ектодерма, ентодерма та мезодерма) дають початок різноманітним тканинам та органам. Завершується ембріональний розвиток народження нової особини в результаті вилуплення із яйця, або виходу з тіла матері.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити