Розв’язання вправ та завдань до підручника «Біологія» С. В. Межжерін 11 клас - 2011 рік

Практична робота №4

Порівняння природного та штучного доборів

Мета: Навчитися відрізняти дії природного та штучного доборів на наочному прикладі. Зрозуміти механізми еволюції.

Обладнання: табл. «Природний та штучний добір»; малюнки і текст практичної роботи в підручнику.

Хід роботи

  1. Природний добір — це виживання і розмноження найбільш пристосованих у боротьбі за існування організмів. Штучний добір — це виведення людиною нових порід і сортів організмів певного виду. Порівняємо ці форми добору і зробимо висновки про їх подібність і відмінність.

з/п

Властивості

Тип добору

Природний

Штучний

1.

Матеріал для добору

спадкова мінливість, боротьба за існування

спадкова мінливість

2.

Рушійна сила

еволюції

селекції

3.

Які форми зберігаються

форми з життєво важливими ознаками

форми з важливими для людини ознаками

4.

Види добору

стабілізуючий, рушійний, дизруптивний

масовий та індивідуальний, свідомий та несвідомий

5.

Результат

добору

утворення нових видів

виведення нових порід і сортів


Таким чином, головним джерелом еволюційних змін при штучному і природному добору є спадкова мінливість. В результаті природного і штучного добору утворюються нові органічні форми: види породи і сорти.

Завдання 1. Розглянемо ілюстрації — фотографії порід кішки домашньої і порівняємо їх з видом, який трапляється в природі (дикий лісовий кіт). Дикий лісовий кіт значно більший за розмірами, має могутню статуру. Тіло рудувато- сірого забарвлення, з темними розпливчатими смугами. Хвіст у чорних кільцях, на кінцях чорний і ніби обрубаний. Вид добре пристосований до життя в глухих лісах Карпат та Полісся: має адаптивне забарвлення, чудовий зір і слух. Могутня статура, сила та міцні кігті допомагають дикій лісовій кішці полювати на дрібних птахів і гризунів, переважно вночі. Цей вид є результатом природного добору, коли відбираються ознаки, корисні для виживання виду.

Породи домашньої кішки є результатом дії штучного добору. Виведені людиною породи, виявляються пристосованими не стільки до умов середовища, скільки до потреб людини. Породи домашньої кішки (перська, донський сфінкс, британська короткошерста) за фенотипом дуже відрізняються від дикого лісового кота. Вони менші за розмірами, мають інше забарвлення шерсті або взагалі втрачають шерсть. Мутація втрати шерсті була відібрана і збережена людиною.

Ця мутація дала початок породі безшерстих кішок-сфінксів. В природі така мутація призвела б до загибелі кішки, але людині така, ознака здалась цікавою і вона її відібрала. В дикій природі породи домашньої кішки або гинуть, або втрачають свої природні якості, змішуючись з іншими породами.

Завдання 2. На рис. 5 ми бачимо кішку породи європейська короткошерста, предки якої не зазнавали дії штучного добору і вільно схрещувались з кішками різних порід. З її фенотипу видно, що породні якості втрачаються саме через змішування з іншими породами. Кішка цієї породи більш схожа на дику лісову кішку: має сіре забарвлення з темними смугами, кінчик хвоста чорний, а голова рудувато-сіра. Таким чином, риси європейської короткошерстої породи через декілька поколінь втрачаються, тому що більше культивуються штучним добором. Потомство цієї кішки у разі вільного схрещування з різноманітними котами, які живуть на вулиці, буде поступово втрачати породні якості і дичавіти.

3. Порівняємо дію природного і штучного добору на прикладах:

Показник

Вид лісова кішка — результат природного добору

Порода перський кіт — результат штучного добору

1. Передумови і рушійні сили еволюції

спадкова мінливість, боротьба за існування, природний добір

спадкова мінливість, штучний добір

2. Темпи еволюції

повільні

швидкі

3. Результати

формування нового виду

формування нової породи

4. Пристосованість

адаптації до умов середовища

адаптації до потреб людини


Висновок: Основою, природного добору є спадкова мінливість і боротьба за існування. Природний добір — рушійна сила еволюції. Він призводить до появи нових адоптацій і нових видів. Існування в природі виду лісовий кіт— результат природного добору. Штучний добір не є формою біологічної еволюції. Штучний добір є рушійною силою селекції — штучного виведення порід тварин і сортів рослин. Основою штучного добору є спадкова мінливість. Боротьба за існування при штучному доборі значною мірою знижена або взагалі відсутня. Штучний добір проводиться людиною і призводить до появи нових сортів і порід. Наприклад, поява породи перського кота — результат штучного добору. Якщо порода залишається без захисту і підтримки людини — вона вироджується, тобто втрачає свої породні якості або взагалі гине.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити