Розв’язання усіх вправ і завдань Міні-проекти до підручників «БІОЛОГІЯ. 6 клас» Остапченко Л. І. та Костіков І. Ю. - 2016 рік

Квіти і комахи

На відміну від тварин, рослини не можуть пересуватися в пошуках партнера під час розмноження, і їм доводиться покладатися на допомогу зовнішніх сил (вітру, води, комах), щоб передати пилок іншій рослині для утворення насіння.

Запилення дуже важливе для рослини тому, що від нього залежить збереження виду. А перехресне запилення (коли пилок переноситься на приймочку іншої квітки того ж виду) допоможе певному виду краще пристосуватися до навколишнього середовища.

Більшість квіткових рослин запилюються комахами. Як правило, квіти рослин, що запилюють комахами, дуже яскраві й мають сильний аромат. Якщо окремі квіточки занадто малі, вони групуються в суцвіття, щоб привернути увагу комах. Пилкові зерна квітів, що запилюються комахами, зазвичай крупніші, липкі й шорсткі.

У рослин, що запилюються комахами, можна спостерігати надзвичайно винахідливі пристосування для цього. Рослини з відкритими (наприклад, маргаритки) або чашоподібними (жовтці) квітами влаштовані так, що можуть скористатися послугами всіх комах, будь то бджола, жук або мураха. Деякі квіти більш розбірливі й можуть запилюватися за допомогою тільки одного виду комах. Квіти люпину, запашного горошку влаштовані так, що розкриваються під вагою комахи, що сіла на них, і випускають тичинки й приймочки, що труться об тільце комахи.

У деяких рослин квіти можуть запилити тільки комахи з довгим хоботком, такі як метелики й бджоли. Прикладом такої рослини може бути яснотка біла. Щоб добратися до нектару, захованого на дні квітки, комасі доводиться просовувати голову глибоко всередину й тісно притискатися до нижнього пелюстка. У цей час пиляк або приймочка притискаються до спинки комахи. У деяких рослин з перехресним запиленням спочатку із квітки з’являються пиляки, і тільки коли весь пилок висиплеться, дозріває приймочка, щоб саме вона, а не пиляки вступила в безпосередній контакт із комахою.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити