Розв’язання усіх вправ і завдань Міні-проекти до підручників «БІОЛОГІЯ. 6 клас» Остапченко Л. І. та Костіков І. Ю. - 2016 рік

Рослини-хижаки

Хижі рослини стали істинним втіленням таємничості й непізнаності дикої природи. Хоча більш правильно називати їх комахоїдними, а не хижими. Для того щоб вижити в середовищі, де ґрунт настільки бідний або настільки кислий, що коріння не можуть отримувати поживні речовини звичним шляхом, деякі з рослин взялися «поїдати», а точніше «перетравлювати» комах. Не знайшовши іншої можливості задовольнити свою потребу в мінеральних солях та мікроелементах, ці рослини еволюціонували настільки, що змогли отримувати їх з органічної матерії. Саме тому хижі рослини почали ловити живих істот, які забезпечують їм необхідне живлення. У світі налічується до 500 видів рослин-хижаків. І що найдивніше: більшість комахоїдних рослин дуже малі, здаються такими витонченими і ніжними, що зовсім не скидаються на підступних хижаків, які обманом заманюють, а потім поглинають здобич.

Всі рослини-хижаки — квіткові. Але не квітки (хоча часом дуже гарні) приваблюють комах. Головна приманка для жертви — листя, що видають солодкий запах особливої рідини, яку виділяють рослини.

Саме так ловить своїх жертв росичка круглолиста, яка росте в нашій країні. На кожному листочку міститься до двох сотень волосків. На кінчику кожного волоска блищить краплинка рідини. Вона схожа на краплинку роси. Звідси й назва рослини — росичка круглолиста. Це справжнісінька рослина-хижак. Блискучі липкі краплини, які приваблюють комах, містять цілий набір речовин, які беруть участь у перетравленні жертви. До складу крапель входить також речовина, яка робить нерухомими спійманих комах. У відповідь на рухи комахи, яка прилипла, сусідні волоски тягнуться до жертви, а сам листок росички починає поступово закриватися. Перетравлювання жертви середнього розміру відбувається протягом 2-3 діб. На листку, який через деякий відкривається, від жертви майже нічого не залишається, окрім порожньої оболонки.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити