Розв’язання вправ та завдань до підручника «Біологія» К. М. Задорожного 8 клас - 2017 рік
Узагальнення за темою «Транспорт речовин»
1. г.
2. в.
3. а.
4. в.
5. в (а).
6. б.
7. б.
8. г.
9. а.
10. г.
11. а — серце, б — капіляри, в — артерії, г — вени.
12. 1 — г, 2 — в, 3 — а, 4 — д.
13. Серце — порожнистий м’язовий орган. Сутінки серця утворені трьома оболонками: внутрішньою — ендокард; середньою м’язовою — міокард, зовнішньою сполучнотканинною — епікард.
Серце має чотири камери: два шлуночки (правий і лівий) і два передсердя (праве і ліве). У правій частині серця — венозна кров, а в лівій — артеріальна. Між лівим передсердям і лівим шлуночком є двостулковий клапан, між правим передсердям і правим шлуночком — тристулковий клапан. Завдяки такій будові серце має такі фізіологічні властивості: збудливість, провідність, скоротливість і автоматизм. Серце скорочується завдяки нейрогуморальній регуляції, а також під дією спеціальних клітин (автоматія). Це дає смогу підтримувати життєдіяльність організму.
14. Вени — це судини, які несуть кров до серця. Вони складаються із трьох оболонок і в просвіті мають кишенькові клапани.
Захворювання: варикозне розширення вен — нерівномірне розширення вен (вроджена слабкість стінок і неповноцінність їхніх клапанів, що утруднює течію крові).
Це захворювання часто призводить до тромбофлебіту — запалення стінок вен з утворенням тромбу.
Профілактика:
— фізична праця і спорт (підтримують тонус судин);
— режим харчування;
— фізичні навантаження.