Розв’язання вправ та завдань до підручника «ХІМІЯ» 8 клас П. П. Попеля - 2017 рік

Розділ 1. Періодичний закон і періодична система хімічних елементів. Будова атома

§ 3. Періодична система хімічних елементів

Пояснення

Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва — це графічне відображення Періодичного закону. Вона складається з семи періодів і восьми груп, а кожна група має головну та побічну підгрупи.

Період — це горизонтальний ряд хімічних елементів. Він починається лужним металом, а закінчується інертним газом. Малі періоди складаються з одного ряду хімічних елементів. Великі періоди складаються з двох рядів хімічних елементів.

Група — вертикальний стовпчик елементів у короткому варіанті періодичної системи або два стовпчики в довгому варіанті. У групах (підгрупах) містяться подібні елементи. Головні підгрупи складаються з елементів великих і малих періодів. Побічні підгрупи складаються з елементів тільки великих періодів.

15. Найбільше хімічних елементів міститься у III групі періодичної системи — 38 (головна підгрупа — 6 елементів, побічна — 32 елементи, разом із лантаноїдами та актиноїдами). Існують різні трактування лантаноїдів та актиноїдів щодо їх приналежності до III групи. IUРАС точно склад III групи не визначає. Якщо не враховувати лантаноїди й актиноїди у складі III групи, то найбільше хімічних елементів міститься у VIII групі періодичної системи — 19 (головна підгрупа — 7 елементів, побічна — 12 елементів).

16.

Хімічний елемент

Порядковий

номер

Розміщення в періодичній системі

символ

назва

період

група

підгрупа

С

Карбон

6

2

IV

а

As

Арсен

33

4

V

а

Fe

Ферум

26

4

VIII

b

17. а) У 2-му періоді, V групі розміщено хімічний елемент Нітроген N, порядковий номер 7;

б) у 5-му періоді, IV групі, головній підгрупі — Станум Sn, порядковий номер 50;

в) у 4-му періоді, VII групі, побічній підгрупі — Манган Мn, порядковий номер 25;

г) у 6-му періоді, VIII групі, побічній підгрупі — Осмій Os, порядковий номер 76; Іридій Іr, порядковий номер 77; Платина Pt, порядковий номер 78.

Пояснення

Якщо у довгому варіанті періодичної системи провести уявну діагональ від Бору до Астату, то лівіше і нижче від цієї діагоналі будуть розташовані метали, а правіше і вище — неметали. У головних підгрупах містяться як металічні елементи, так і неметалічні, а в побічних — лише металічні елементи. Елементи, що межують із діагоналлю зліва і знизу, проявляють перехідний характер, а їхні оксиди і гідроксиди є амфотерними.

18. Металічні елементи — це елементи з порядковими номерами 30, 11, 20.

Неметалічні елементи — це елементи з порядковими номерами 1, 6, 16, 35.

19. Металічні елементи — Магній Mg, манган Мn.

Неметалічні елементи — Бром Вr, Селен Se.

20. а) до Стронцію подібні Кальцій і Барій; б) до Ніобію подібні Ванадій і Тантал; в) до Стануму подібні Германій і Плюмбум; г) до Хлору подібні Флуор і Бром.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити