Розв’язання вправ та завдань до підручника «ХІМІЯ» 8 клас О. Г. Ярошенко - 2017 рік
Основні класи неорганічних сполук
§ 33. Здатність металів витискувати водень із кислот. Витискувальний ряд металів
Знаємо, розуміємо
1. Після зроблених деяких дослідів було з’ясовано, що одні метали витискують Гідроген із кислот, інші — ні. За властивістю металів витісняти Гідроген із кислот М. Бекетов склав витискувальний ряд металів.
2. Метали можуть витискати Гідроген із кислот, утворюючи просту речовину водень. Але є такі метали, що не витискають Гідроген із кислот. Тому більш активні метали стоять ліворуч, а менш активні та неактивні — праворуч від водню. Таким чином, водень вказує на активність металів.
3. Реакції заміщення — це реакції між простою і складною речовиною, в результаті якої утворюються нова складна й нова проста речовини.
Zn + 2НСl = ZnCl2 + Н2;
Mg + H2SO4 = MgSO4 + H2.
4. Метали, розташовані в ряді активності до водню, витискують Гідроген із кислот у вигляді простої речовини водню (Н2), метали, розташовані в ряді активності після водню, не витискують його, тобто витискувальний ряд передбачає хімічну властивість кислот: взаємодію їх із металами.
Застосовуємо
108. В заміщення.
109. а) Сu; б) Zn.
110. 1 Б; 2 В; 3 А.
111. Цинк та олово — два метали, що реагують із кислотами. Але в витиску- вальному ряді металів цинк стоїть ліворуч від олова, отже, буде швидше реагувати з кислотою, але при цьому цинк за один і той самий час витіснить більший об’єм.
Відповідь: цинк Zn.