ХІМІЯ 9 клас - Готові домашні завдання до підручника О. В. Григорович - 2017 рік

Тема 1. РОЗЧИНИ

§ 3. Поняття про дисперсні системи. Колоїдні та істинні розчини

Контрольні запитання (с. 24)

29. Розчини — це однорідні суміші змінного складу, що складаються з двох або більше компонентів, один з яких зазвичай є рідким. В якості розчинника та розчинної речовини можуть бути різноманітні речовини (сіль, цукор, вода, етиловий спирт, бензин, гас та ін.). Приклади розчинів: спиртовий розчин йоду, водний розчин солі або глюкози, кров, лімфа, слина, цитоплазма та ін.

30. У зависях окремі частинки речовини помітні неозброєним оком або у звичайний мікроскоп, саме тому зависі завжди мутні. У колоїдних розчинах розмір частинок речовини значно менший, ніж у зависях. Неозброєним оком і навіть у звичайний мікроскоп такі частинки помітити неможливо, тому колоїдні розчини здаються прозорими. В істинних розчинах речовини подрібнені до окремих молекул або йонів, тому вони завжди прозорі. На відміну від істинних розчинів, колоїдні розсіюють світло.

31. Кава та чай є колоїдними розчинами. Довести це можна за ефектом Тіндаля: якщо в затемненій кімнаті крізь склянку з кавою або чаєм (колоїдними розчинами) пропустити промінь світла (наприклад, від звичайної лазерної указки), то цей промінь у склянці буде добре помітний. Це пов’язано з тим, що підчас проходження променя крізь колоїдний розчин на шляху світла трапляються колоїдні частинки і промінь розсіюється.

32. На відміну від механічних сумішей, у розчинах існують певні взаємодії між частинками розчинника й розчиненої речовини. Зважаючи на це, суміші двох газуватих речовин розчинами називати не можна.

33. Спільні ознаки: так само, як і суміші, розчини не мають постійного складу, і їх можна розділити на індивідуальні речовини (якщо не відбувається необоротних хімічних процесів).

Відмінні ознаки: розчини є однорідними. Окрім того, на відміну від звичайних сумішей, розчинам притаманні взаємодії між частинками розчинника й розчиненої речовини.

Завдання для засвоєння матеріали (с. 24)

34. Використання зависей, у побуті: харчові продукти (вершкове масло, маргарин, майонез, різні соуси, кетчупи, молоко, соки з м’якоттю), мило, зубна паста, лікарські та косметичні засоби, фарби та ін.

Використання колоїдних розчинів у побуті: харчові продукти (рідкий кисіль, кава, газована вода та газовані солодкі напої, прозорі соки, чай, желе, холодець, мармелад, агар-агар, желатин), лікарські препарати (загоюючі, протизапальні, знеболюючі засоби), миючі та чистячі засоби, клеї, косметичні засоби (гелі) та ін.

Використання істинних розчинів у побуті: харчові продукти (оцет, мінеральна вода, розчини солі та цукру у воді), лікарські засоби (спиртовий розчин йоду, водний розчин гідроген пероксиду, спиртовий розчин саліцилової кислоти), розчини електролітів та ін.

35. До зависей, оскільки містить нерозчинні у воді (розчиннику) частинки.

36. Зазвичай розчинником вважають ту речовину, якої у суміші більше - тобто в даному випадку це етиловий спирт. Але за способом вираження вмісту (96% медичний спирт), розчинником формально є вода. Тому однозначну відповідь надати складно.

37. Дано:

Розв'язання:

На вміст нітратної кислоти припадає 20%, що складає 40 г. Отже на вміст води припадає 100% - 20% = 80% . Обчислюємо масу води:

Відповідь: 160 г води.

38. Дано:

Розв’язання:

На вміст натрій нітрату припадає 0,1%, що складає 2 г. Отже на вміст води припадає 100% - 0,1% = 99,9%. Обчислюємо масу води:

Відповідь: 1998 г води.

39. Нітрофарби є суспензіями пігментів у нітроцелюлозному лаку. Водоемульсійні фарби є емульсією пігментів на основі води. Оскільки за висихання фарб розчинники випаровуються, а пари нітроцелюлозного лаку є токсичними, вдома безпечніше і зручніше користуватися водоемульсійними фарбами.

40. Принципові відмінності полягають у різному вмісті води в цих продуктах: в молоці він найбільший (до 88%), а у вершковому маслі найменший (до 18%).

41. Використання колоїдних розчинів: різноманітні клеї, лаки, фарби — це в основному колоїдні розчини. Такі фарби мають кращу покривну здатність. Деякі речовини в колоїдному стані використовують як каталізатори. Колоїдне срібло (дрібні частинки металу, дисперговані у воді) застосовується при лікуванні опіків, виразкових хвороб шлунка і дванадцятипалої кишки, для промивання слизової носа з метою запобігання поширенню вірусних інфекцій.

У виробництві полімерів, зокрема латексів, полівінілового спирту, клеїв рослинного походження, різних пластмас, шкірозамінників, а також при очищенні стічних вод та питної води.

Використання емульсій: при збагачуванні корисних копалин інколи використовується емульгований реагент. У вигляді емульсій виготовляють мастильно-охолоджуючі рідини. Гербіциди та інсектофунгіциди (засоби захисту рослин) для обприскування є переважно емульсіями. Емульсія бітуму в воді застосовується при проведенні ремонту доріг. Емульсіями є синтетичні латекси.

Використання суспензій: у будівельній технології, виробництві лакофарбових матеріалів, паперу та ін. У медицині використовують суспензії, де дисперсійним середовищем є вода або водні витяжки лікарських рослин, жирні олії або гліцерин, а дисперсна фаза, це порошкоподібні речовини різного походження. Глинисті суспензії застосовуються для oчищення виробничих стічних вод.

Домашній експеримент № 1 (с. 24)

Тема: Виготовлення колоїдних розчинів (желе, кисіль тощо)

1. Промінь лазера добре помітний у склянці з колоїдним розчином желатину і непомітний у склянці з чистою водою.

2. Промінь лазера також добре помітний у желе.

3. Промінь лазера помітний і в крохмальному клейстері.

4. Були приготовані: колоїдний розчин желатину, гель з желатину, крохмальний клейстер. Усі вони належать до колоїдних розчинів за такими ознаками: частинки, що містяться у колоїді, розсіюють світло (промінь лазерної указки стає помітним при проходженні крізь вміст склянок).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити