ХІМІЯ 9 клас - Готові домашні завдання до підручника О. В. Григорович - 2017 рік
Тема 4. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ З ХІМІЇ
§ 43. Хімічне виробництво в Україні
Контрольні запитання (с. 250)
508. Хімічна галузь України нараховує близько 200 підприємств і об’єднань. Хімічні підприємства виробляють до 20 тис. найменувань продукції. Основу хімічного комплексу становить виробництво мінеральних добрив (понад 60 % усієї виробленої в країні хімічної продукції). Спеціалізовані галузі: основна (неорганічна) хімія, хімія органічного синтезу, гірничо-хімічна, фармацевтична та мікробіологічна промисловість, побутова хімія.
509. а) мінеральні добрива, хімічні засоби захисту рослин; б) металічні деталі, шини; в) хімічні волокна й нитки; г) вироби з пластмаси, оцет, кальцинована сода.
510. Запаси кухонної солі (понад 10 млрд тонн), більша частина яких зосереджена в Артемовсько-Слов’янському родовищі на межі Донецької, Луганської та Харківської областей.
Запаси солей Північного Криму, зокрема Сиваських озер, у складі яких містяться розчини солей Натрію, Магнію, Брому, Йоду, Титану та інших цінних елементів.
У Прикарпатті є родовища калійних солей, з яких добувають безхлорні добрива й магній. Розробляють великі родовища в Івано-Франківській (Калуш) і Львівській (Стебник) областях.
Великі родовища самородної сірки в Прикарпатті: Роздольське, Яворівське, Немирівське (Львівська область), Глумаївське (Івано-Франківська область) тощо.
Фосфоровмісна сировина — апатитові руди — зосереджені в межах Дніпропетровської та Житомирської областей.
На території України є досить великі родовища титанових руд, які використовують для добування чистого металу, а також для виробництва пігментного титан(ІУ) оксиду. Основні родовища титанових руд є в Житомирській і Дніпропетровській областях.
Карбонатна сировина (крейда, вапняк) наявна в багатьох місцях України (Причорномор’я, Донецько-придніпровська низовина тощо) і повністю забезпечує потреби хімічної промисловості в цій сировині.
511. Природний газ, апатитові концентрати, сірчаний колчедан.
512. Добування мінеральних добрив:
- азотні (амоніачна селітра, карбамід, амоній сульфат тощо), а також нітратна кислота й супутні продукти, які використовують для виробництва пластмас, синтетичних волокон, різноманітних барвників та ін.: Донбас й Придніпров’я (Кам’янське, Кривій Ріг тощо), Черкаси, Рівне та у припортових районах Одеси;
- калійні добрива: Прикарпаття й Калуш (Івано-Франківська обл.) та Стебник (Львівська обл.), а також титаномагнієвий комбінат в Запоріжжі. Сульфатна кислота: Суми, Костянтинівна, Вінниця й Одеса. Крім того, сульфатну кислоту виготовляють у Кам’янському («ДніпроАзот»), коксохімічних заводах Донбасу і Придніпров’я.
Сода: Донбас (Слов’янськ), Кримський содовий завод в місті Красноперекопську.
Синтетичні смоли: в Донбасі (Сєверодонецьк), у Придніпров’ї (Кам’янське, Дніпро, Запоріжжя), Черкасах, Одесі тощо.
Хімічні волокна виготовляють у Києві, Чернігові, Черкасах, Житомирі, Соколі (Львівська обл.).
Більшість підприємств гумово-азбестової промисловості зосереджені в Дніпрі й Білій Церкві, а також у Харкові, Києві, Запоріжжі, Одесі, Бердянську тощо. Лакофарбова промисловість (антикорозійні й декоративні лаки та фарби, розчинники, смоли тощо): Донбас та Придніпров’я (Дніпро, Кривий Ріг). Виробництво лаків і фарб є також у Києві, Харкові, Кременчуці, Львові, Бориславовичі, Івано-Франківську, Одесі.
У великих містах, що мають значні науково-дослідні заклади, розвинена хіміко-фармацевтична промисловість, її центри - Київ, Житомир, Харків, Полтава, Львів, Одеса.
513. На прикладі міста Києва:
- ТОВ Нафтохімічна компанія «Синтез Груп» - виробництво мастильних матеріалів;
- ЗАТ «Гідрополімер» - розробка і виробництво абсорбентів для медицини, техніки, сільського господарства;
- ЗАТ «Київський завод світлочутливих матеріалів «Фотон» — чорно-білий фотопапір, фототканини, шпалери, мелований папір, жаростійкий папір, водовідштовхуючий папір та ін.;
- ЗАТ «Кисневий завод» - кисень газоподібний та рідкий технічний і медичний, азот рідкий і газоподібний, аргон газоподібний, вуглекислота, газові суміші для зварювання, карбід кальцію та ін.;
- ЗАТ «Хімрезерв» - розчинники, гальмівні рідини, лаки, емалі, клеї;
- дослідне виробництво Інституту органічної хімії НАН України - лікарські субстанції, ветеринарні препарати, пестициди;
- КП «Київський миловарний завод» - господарське та туалетне мило;
- ВАТ «Київський завод гумових та латексних виробів» - гумові вироби, гумові деталі для автотранспорту;
- НВП «Хімреактив» - амоніак, хлоридна кислота, каустична сода, розчинники, автохімія;
- ПАТ «Київський вітамінний завод» — вітаміни та лікарські препарати.