ХІМІЯ 9 клас - Готові домашні завдання до підручника О. В. Григорович - 2017 рік

Тема 4. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ З ХІМІЇ

§ 43. Хімічне виробництво в Україні

Контрольні запитання (с. 250)

508. Хімічна галузь України нараховує близько 200 підприємств і об’єднань. Хімічні підприємства виробляють до 20 тис. найменувань продукції. Основу хімічного комплексу становить виробництво мінеральних добрив (понад 60 % усієї виробленої в країні хімічної продукції). Спеціалізовані галузі: основна (неорганічна) хімія, хімія органічного синтезу, гірничо-хімічна, фармацевтична та мікробіологічна промисловість, побутова хімія.

509. а) мінеральні добрива, хімічні засоби захисту рослин; б) металічні деталі, шини; в) хімічні волокна й нитки; г) вироби з пластмаси, оцет, кальцинована сода.

510. Запаси кухонної солі (понад 10 млрд тонн), більша частина яких зосереджена в Артемовсько-Слов’янському родовищі на межі Донецької, Луганської та Харківської областей.

Запаси солей Північного Криму, зокрема Сиваських озер, у складі яких містяться розчини солей Натрію, Магнію, Брому, Йоду, Титану та інших цінних елементів.

У Прикарпатті є родовища калійних солей, з яких добувають безхлорні добрива й магній. Розробляють великі родовища в Івано-Франківській (Калуш) і Львівській (Стебник) областях.

Великі родовища самородної сірки в Прикарпатті: Роздольське, Яворівське, Немирівське (Львівська область), Глумаївське (Івано-Франківська область) тощо.

Фосфоровмісна сировина — апатитові руди — зосереджені в межах Дніпропетровської та Житомирської областей.

На території України є досить великі родовища титанових руд, які використовують для добування чистого металу, а також для виробництва пігментного титан(ІУ) оксиду. Основні родовища титанових руд є в Житомирській і Дніпропетровській областях.

Карбонатна сировина (крейда, вапняк) наявна в багатьох місцях України (Причорномор’я, Донецько-придніпровська низовина тощо) і повністю забезпечує потреби хімічної промисловості в цій сировині.

511. Природний газ, апатитові концентрати, сірчаний колчедан.

512. Добування мінеральних добрив:

- азотні (амоніачна селітра, карбамід, амоній сульфат тощо), а також нітратна кислота й супутні продукти, які використовують для виробництва пластмас, синтетичних волокон, різноманітних барвників та ін.: Донбас й Придніпров’я (Кам’янське, Кривій Ріг тощо), Черкаси, Рівне та у припортових районах Одеси;

- калійні добрива: Прикарпаття й Калуш (Івано-Франківська обл.) та Стебник (Львівська обл.), а також титаномагнієвий комбінат в Запоріжжі. Сульфатна кислота: Суми, Костянтинівна, Вінниця й Одеса. Крім того, сульфатну кислоту виготовляють у Кам’янському («ДніпроАзот»), коксохімічних заводах Донбасу і Придніпров’я.

Сода: Донбас (Слов’янськ), Кримський содовий завод в місті Красноперекопську.

Синтетичні смоли: в Донбасі (Сєверодонецьк), у Придніпров’ї (Кам’янське, Дніпро, Запоріжжя), Черкасах, Одесі тощо.

Хімічні волокна виготовляють у Києві, Чернігові, Черкасах, Житомирі, Соколі (Львівська обл.).

Більшість підприємств гумово-азбестової промисловості зосереджені в Дніпрі й Білій Церкві, а також у Харкові, Києві, Запоріжжі, Одесі, Бердянську тощо. Лакофарбова промисловість (антикорозійні й декоративні лаки та фарби, розчинники, смоли тощо): Донбас та Придніпров’я (Дніпро, Кривий Ріг). Виробництво лаків і фарб є також у Києві, Харкові, Кременчуці, Львові, Бориславовичі, Івано-Франківську, Одесі.

У великих містах, що мають значні науково-дослідні заклади, розвинена хіміко-фармацевтична промисловість, її центри - Київ, Житомир, Харків, Полтава, Львів, Одеса.

513. На прикладі міста Києва:

- ТОВ Нафтохімічна компанія «Синтез Груп» - виробництво мастильних матеріалів;

- ЗАТ «Гідрополімер» - розробка і виробництво абсорбентів для медицини, техніки, сільського господарства;

- ЗАТ «Київський завод світлочутливих матеріалів «Фотон» — чорно-білий фотопапір, фототканини, шпалери, мелований папір, жаростійкий папір, водовідштовхуючий папір та ін.;

- ЗАТ «Кисневий завод» - кисень газоподібний та рідкий технічний і медичний, азот рідкий і газоподібний, аргон газоподібний, вуглекислота, газові суміші для зварювання, карбід кальцію та ін.;

- ЗАТ «Хімрезерв» - розчинники, гальмівні рідини, лаки, емалі, клеї;

- дослідне виробництво Інституту органічної хімії НАН України - лікарські субстанції, ветеринарні препарати, пестициди;

- КП «Київський миловарний завод» - господарське та туалетне мило;

- ВАТ «Київський завод гумових та латексних виробів» - гумові вироби, гумові деталі для автотранспорту;

- НВП «Хімреактив» - амоніак, хлоридна кислота, каустична сода, розчинники, автохімія;

- ПАТ «Київський вітамінний завод» — вітаміни та лікарські препарати.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити