Розв’язання вправ та завдань до підручника «ВСЕСВІТНЯ ІСТОРІЯ» 8 клас О. В. Гісема - 2017 рік

Узагальнення знань за розділом VI «Східний світ у XVI—XVIII ст.»

1. Найважливіші події доби:

1556-1605 рр. — правління шаха Акбара в Імперії Великих моголів. Соціально-економічний та культурний розквіт індійської держави.

1639 р. — проголошення сьогуном І. Токугавою «політики самоізоляції» Японії від іноземців. Консервація традиційного устрою і феодальних порядків на понад 200 років.

1644 р. — захоплення маньчжурською армією Пекіну. Початок правління в Китаї нової династії — Цин, представники якої правили країною до XX ст.

1757 р. — «закриття» Китаю для іноземців. Поглиблення соціально-економічного відставання країни від європейських держав.

6. Порівняння змін у політичному та соціально-економічному житті країн Сходу в XVII—XVIII ст.

Країни

Політичне життя

Соціально-економічне життя

Індія

Імперія Великих моголів при правлінні шаха Акбара (1556-1605) та його наступника Джахангіра (1605-1658) переживає розквіт, спокій. Після смерті Джахангіра починається період боротьби між його синами за владу. Переміг Аурангзеб (1658-1707). Проте мир і спокій не настали. Імперія починає розпадатися на окремі держави. Це полегшує проникнення до Індії європейців. Англія при допомозі Ост-Індської кампанії перетворює Індію на свою фактичну колонію.

Опорою економіки були сільські громади, що віддавалися шахом разом із землями за службу в умовне володіння користувачам землі. Користувачі дбали про збір податків та формували загони воїнів.

Розвивалися ремесла і мистецтво через замовлення шаха. Розвивалася зовнішня торгівля через великий попит на індійські товари. Проте ремесло і торгівля розвивалися на замовлення еліти і з занепадом імперії також занепали.

Персія

Протягом 1502-1736 правила династія Сефевидів, шахи з якої вели боротьбу з сусідніми державами за Закавказзя, Ірак, Середню Азію, Афганістан з перемінним успіхом. Шах Аббас І (15871629) провів реформу управління, створив регулярну армію, фінансову реформу, сприяв розвиткові торгівлі. Йому вдалося відвоювати території в Османської імперії, Афганістан у Великих моголів, порт Ормуз у португальців. При його нащадках держава знову втрачає значні території. Полководець Надір-шах очолив державу, підкорив більшу частину Закавказзя та Середньої Азії. Після його смерті міжусобиці закінчуються встановленням нової Каджарської династії у 1796 р.

Піддані сплачували на користь шаха податок за користування землею. Дві третини населення вели осілий спосіб життя, займалися землеробством, ремісництвом. У деяких районах була створена система іригації, вирощувалося багато сільськогосподарських рослин. Високого рівня досягли ремісники, що об’єднувалися у цехи. Третина населення вела кочовий спосіб життя.

Гарно традиційно розвивалася торгівля. При правлінні шаха Аббаса І на торгівлю шовком було встановлено державну монополію.

Китай

У XVII ст. при правлінні династії Мін становище Китаю погіршилось через стихійні лиха, масові повстання. Останній імператор династії Мін заподіяв собі смерть, проте лідерові повстанців Лі Цзичену не вдалося утримати владу. У 1644 р. столицю захопила маньчжурська армія і започаткувала правління нової династії — Цин. За формою держави це була деспотія на чолі з богдиханом, що мав необмежену владу. Імператори були занепокоєні проникненням європейців і у 1724 зруйнували всі християнські храми і вислали місіонерів, а у 1757 р. взагалі «закрили» Китай для європейців.

Землі в Китаї були державними (переважна більшість) і приватними, що роздавалися імператором. За користування державними землями селяни сплачували податки і виконували на користь держави багато повинностей. Добре розвивалися ремесла: виплавка металів, виробництво шовку, порцеляни, паперу, ювелірних виробів.

Японія

На чолі держави був імператор, але фактично влада належала військовому правителю — сьогуну. За цю посаду боролися найвпливовіші князі. Вони спиралися на своїх підданих — самураїв (військовий стан). Населення поділялося на чотири стани: воїни, селяни, ремісники і купці. У 1603 році до влади прийшов Іеясу Токугава, династія його нащадків правила країною понад 250 років. Він посилив централізацію управління, установив контроль над містами, копальнями, торгівлею та в 1639 р. проголосив «самоізоляцію країни» від європейців.

Сільське господарство базувалося на праці феодально залежних селян. Селяни, ремісники, торговці перебували у феодальній залежності і жили за чіткими правилами. Вони вирощували рис для самураїв, виробляли товари для потреб самураїв. Самі мали харчуватися кашею з проса, ячменю або пшениці, інколи їсти рибу. Одяг кожного стану було жорстко регламентовано.

У період самоізоляції виникають перші мануфактури, проте відбувається розорення селян і посилюється технічна відсталість країни.

Тестові завдання за розділом VI «Східний світ у XVI—XVIII ст.»

1 А; 2 Б; 3 В; 4 А; 5 В; 6 Г; 7 Б; 8 В; 9 Г; 10 А; 11 В; 12 Б.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити