Розв’язання вправ та завдань до підручника «ІСТОРІЯ УКРАНИ» 8 клас О. В. Гісема - 2017 рік

Узагальнення знань за розділом IIІ «Національно-визвольна війна українського народу середини XVII ст.»

2. Найважливіші події:

1648 р. — національно-визвольне повстання проти Польщі під проводом Б. Хмельницького. Згуртування національних сил, створення військових загонів і перші перемоги на Жовтих Водах, під Корсунем та Пилявцями.

1649 р. — Зборівська битва й укладання Зборівської угоди. Перехід під владу гетьмана Брацлавського, Київського та Чернігівського воєводств. Формування козацької держави — Війська Запорозького (Гетьманщини).

1651 р. — битва під Берестечком. Підписання Білоцерківського договору. Скорочення території Гетьманщини та реєстру козаків.

1654 р. — Березневі статті Б. Хмельницького. Україно-московський договір про перехід Гетьманщини під протекторат Московської держави.

7. Зміни в політичному та соціально-економічному становищі українців, спричинені національно-визвольною війною

Стани суспільства

Зміни у становищі

Козацтво

Стало панівним станом суспільства, отримало права і привілеї, зокрема участь у державному управлінні, обирати і бути обраним на посади. Виділяється козацька старшина, яка зосереджує в своїх руках владу і багатство, зокрема землі.

Духовенство

Становище православного духовенства покращилося, православна церква стала домінуючою, державні посади посідали лише православні. За Зборівським договором Київському митрополиту обіцяли місце в сенаті. На сеймі мала вирішитися доля Уніатської церкви та повернення її майна православній церкві.

Міщанство

Становище православного міщанства покращилося, воно отримало рівні права в міському самоврядуванні. Міщанство зберегло право на суд магістратів (окрім тяжких злочинів). Проте через війну погіршилося соціально-економічне становище, занепали торгівля та ремісництво, окрім виробництва зброї.

Селянство

Державні селяни, що жили на «королівщині», отримали право на особисту свободу і землю. їхні маєтки називалися вільними військовими селами і були підпорядковані Військовому скарбу. Вони платили податок за користування землею.

«Панські» селяни, що не потрапили до козацького реєстру, як і до війни, мали виконувати повинності на своїх панів. За Зборівським договором шляхта поверталася до своїх володінь. Через це селянство не визнавало цієї угоди і постійно підіймало повстання проти шляхтичів, заважаючи їй відновити своє панування.

Тестові завдання за розділом III «Національно-визвольна війна українського народу середини XVII ст.»

1 В; 2 Г; 3 В; 4 Б; 5 В; 6 Б; 7 Б; 8 Г; 9 Г; 10 В; 11 Б; 12 В; 13 (1 Д, 2 Б, 3 А, 4 Г); 14 (В, Б, А, Г); 15 (1, 4, 6).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити