Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» О.М.Біляєв 10 клас - 2004 рік

ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ФОНЕТИКИ, ЛЕКСИКОЛОГІЇ, ФРАЗЕОЛОГІЇ, СЛОВОТВОРУ, ГРАМАТИКИ, СТИЛІСТИКИ ТА ПРАВОПИСУ

 

§ 8. Лексика і фразеологія

85. Багаття, міркувати, свідомість, сій, дуб, кравець, цегла, сніданок, очолити.

86. Слова, характерні лише для української мови: калина (дерево з кетягами багряних ягід), кетяг (гроно), багряний (червоний), хмари, достигати, долоня, гілка, бандура, лунких (дзвінких).

87. Розкочувався гук над хмарами, присмажені трави й хліба, сіявся дрібний дощ, шуміла трава, ковтала воду суха земля, пирскало і плюскотіло віття на дереві, вип’яли лани широкі груди, хмара сіяла, золоте сонце сипле бризками, біжать струмочки, крутяться, підстрибують, танцюють, весело про щось бурмочуть.

88. Слова, які належать до споконвічної української лексики: хутірець, смерековий ліс, обійстя, худоба, стежила, груша, обличчя, спалах, вишита сорочка, брилик, кептарик...

Діалектизми: колиба, вуйна, пастівний, бесаги, надібок, гачі...

89.1. Слова-синоніми: земля, земля-годувальниця, ґрунт, чорнозем, головний природний ресурс.

90. Зоря — зерниця, житянка, стожарниця, росянка, ясиня, провісниця, віщунка, вірниця.

91. Синоніми в тексті: слабкий і обмежений; дух, воля, прагнення; непереможний і непомильний; труднощі, драматичні ситуації; спрямованість, стійкість і витримка; відчай і смуток; прагнення, пристрасть, бажання...

92. Дієслова синоніми з тексту: скрадається (непомітно слідкує за кимсь); прителіпаєшся, притягнеш ноги, причалапаєш (надають відтінку втоми); подався (швидко пішов); наближатись (обережно йти); гайнула (швидко побігла); дочимчикувала (швиденько пішла невеликими кроками); дибала (ледве йшла).

93.1. Особливої емоційності та переконливості тексту надають такі слова і вирази: поет трагічної долі; зал встав, а Василь невдовзі... сів; приходять вірші; згорьована доля; потужність віршів помножена па скорботу долі.

94. Ніч блукає, світить сонце, золотаве піря од жар-птиці тулиться до вій; о розлуко, ствердла на бурштин — ці сполуки вжиті у переносному значенні.

95. Хорал (від гр. хор) — вид релігійного співу.

Собор — 1. В католицизмі та православії — збори представників вищого духовенства, які вирішують питання церкви. 2. У християнській культовій архітектурі — головний храм монастиря або міста.

Предтечі — ті, що були раніше; попередники.

Сущі — ті, що існують зараз.

96. І. Синоніми: сердечно й уклінно; рідна, материнська; звучить, дзвенить; не помре, не загине; ряхтить, двигтить.

Антоніми: запозичу — відкину; нове — старе.

ІІ. Прихилюсь — префікс при- вживається на означення приєднання.

Запозичу — префікс за- вживається на означення запозичення чогось.

Відкинути — префікс від- вживається на означення позбутися чогось.

Переміниться — префікс пере- вживається на означення змін у чомусь.

Безмежна — префікс без- вживається на означення безмежжя.

97.І. 1. Робити з мухи слона — перебільшувати. 2. Пасти задніх — відставати. 3. Намотати на вус — запам’ятати. 4. Плутатися під ногами — заважати. 5. Ні пари з уст — мовчати. 6. Виходячи з себе — гніваючись. 7. Впадати в очі — виділятися. 8. Втирати очі — заговорювати. 9. Розбити глека — посваритися. 10.Ловити ґав — не слухати.

98.І.1. Злі слова гірше побоїв. 2. Неосвічена людина — сліпа. 3. Невеличкий дощ, а ледарям відпочинок. 4. Краще найгіркіша правда, ніж солодка брехня. 5. Як зазиміє, то й жаба оніміє. 6. Чуб дарма, як голови нема.

99.І. Вранці не зробивши, ввечері не доженеш.

В успіх не повіривши, діла не виконаєш.

Дівчатка, розбивши глека, сиділи засмучені.

Намиливши брату шию, Андрій заспокоївся.

Микола переміг, поклавши суперника на обидві лопатки. Не чуючи під собою ніг, дівчинка вибігла з темного лісу. Петрусь розповідав небилиці, замилюю чи всім очі Завівши мову про сина, кати аж засвітилася від ніжності.

100. Валитися з рук. — Горіти у руках. Як по маслу йде.

Кров з молоком. — Шкіра та кістки. Як з хреста знятий.

Почервоніти як рак. — Побіліти як стіна.

Входити в колію. — Вибиватися з колії.

Хоч у вухо вбгай. — Хоч кіл на голові теши.

Дерти носа. — Повісити носа.

У дідуся все горить у руках, а в онука — валиться з рук.

Від зауважень батька Василько почервонів як рак, а Андрійко побілів як стіна.

Антонімічні фразеологічні одиниці допомагають виразніше охарактеризувати певне явище і таким чином домогтися чіткості і переконливості сприйняття.

II. Вночі ми побачили сузір'я Великої Ведмедиці. Почалися жнива, і у полі загуркотіли комбайни. Сьогодні на лекції викладач розповідав про екологію нашого регіона та економічне становище нашої країни. Гарнесенький хлопчик чудово грав на скрипці. Коваль нам на щастя викував підкову.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити