Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» С. О. Карамана 11 клас - 2012 рік

СТИЛІСТИКА СИНТАКСИСУ


 

§ 36. Період

Період — це складне речення ускладненої будови: перша частина — кілька однотипних речень (члени періоду), друга — головна щодо першої ускладненої частини. 

423. Азовськеє море і Чорнеє море, зелені діброви і спів солов’я, високі Карпати, донецькі простори — це ти, Україно моя!

Повитягались гострі шпиліодділились окремі камінняперетворились у білий мармур, одяглися в різьбу, — став перед нами острів з моря — весь як Міланський собор.

Крізь весняні шуми рік і лісів, крізь гамір торговиці світової, крізь невгаваючий рев ненажерливості людської і злоби чую тебе, свята, велика молитво безталанного нашого народу.

Я не беру життя байдуже. Високих дум святі скрижалі, всі наші радості і жалі, всі ті боління і надії, і чарівливі гарні мрії — все, що від тебе в серце впало, не загубилось, не тюпало.

424. 1)На кожному місці, кожної миті, години, дня, серед най бурхливішої радості і серед гнітючості, тоскної туги, втоми, хворобливого роздратування, ніколи й ніде не забувай згадувати, 2) що ти живеш, 3)і що ця радість, і ця туга, і роздратування, і успіх, і невдача є елементи життя, 4)що велика радість є навіть у тузі й біді;5)коли про це не згадаєш і подумаєш, 6)то радість твоя збільшиться, поглибиться, стане повнішою, 7),а страждання зменшиться, втратить гостроту. 8)зникне елемент нестерпності, 8)і виникне свідомість і розуміння того, 9)що все минає, а 10)так само і найбільше страждання, і ,11)що немає ніякої рації збільшувати його відчаєм та безнадійністю.

425. 1)Безслідно розпливаються достатки — 2)кожне покоління заробляє само на себе; 3)але часом через тисячі літ виринають духовні надбання старих цивілізацій, 4)що загинули в добу занепаду Духу, через перервність духу в якихось поколіннях, на якійсь ланці, 5)що опустилася нижче історичного покликання.

 

(реч,, період, розпов., нескл., складне, спол. і безпол., 1 + 3 — сурядн. спол. зв., З + 4 — сполучи., підр. яв., 3 + 5 — сполучн., підр. зв. підр. означальні)

1,2, 3 — просте, пошир., повне, двоскл., неускл. 4, 5 — просте, пошир., повне, односкл., неозн.-особ., 4 — ускл., 5 — неускл.

Назустріч тестуванню

1)б; 2) в; 3) б; 4) а, г; 5) б; 6) б; 7) а; 8) б.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити