Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» С. О. Карамана 11 клас - 2012 рік

СТИЛІСТИКА СИНТАКСИСУ


 

§ 38. Інтонування речень із прямою мовою, діалогом. Цитування

443. — Чого ж ти нам заспіваєш? — запитав молодий. — Про честь чи про хоробрість, про обов’язок людський чи про лицарську славу?

—       Мало тепер честі між людей, — несподівано басовитим голосом одповів, підводячи до товариства свою голову з невидющими білими очима.

—       Мало честі, — сказав сліпий, — і немає хоробрості. Ходжу я по світі, до морд доходив — злодій народ тепер повівся...

ПОЯСНЕННЯ

Цитата — це дослівно наведений уривок з якогось тексту для підтвердження або ілюстрації думки. У цитаті не можна нічого змінювати (навіть розділових знаків).

Цитування буває кількох видів:

1) Цитата може наводитися у вигляді прямої мови зі словами автора. Тоді  розділові знаки ставляться так само, як і при прямій мові.

2) Цитата може доповнювати авторське речення і бути його складовою частиною. Тоді до неї ставляться такі ж вимоги, як і до непрямої мови.

3) Віршована цитата, якщо вона записана у вигляді строфи, в лапки не береться. 

445. 1. «Зі словами «великий поет» слід поводитись обережно», — писав М. Рильський. 2. «Розцвітає людина в щасті, а не в журбі, в світлі, а не в темряві й незнайстві, в сім’ї, а не в розлуці, і ніколи не в неволі», — писав О. Довженко в нотатках до багатотомної епопеї про Дніпро «Золоті ворота». 3. Будь-яке співзвуччя в природі Рильський називав довженківським (довженківський сінокіс, довженківська осінь, довженківська Десна, довженківські яблука і т. д.). 4. Його, Рильського, улюблений вислів був: «Сім раз подумай про кого-небудь погано, а за восьмим зроби йому хороше». 5. Василь Стус не раз запитував себе: «Що поет у чистому вигляді?» На риторичне питання відповідь давав таку: «Людина, що виривається з обмежень звичності, поневажає приявним і прагне утраченого й неосягненного.»


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити