Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» Г. Т. Шелехової 11 клас - 2009 рік

Морфологічні засоби стилістики


§ 10. Синонімія головних членів речення

126.1. Край неба зашарівся (М. Сиротюк). 2. Схід рожевий (А Головко). 3. Над доріжкою з асфальту дві берізки обнялись (В. Сосюрсі). 4. Микола з батьком та матір'ю вже пообідали (І. Нечуй-Левицький). 5. Обоє привітні (А. Головко). 6. Мої кроки жвавіші й легші (М. Коцюбинський). 7. Кітелі скинуті (О. Довженко). 8.  «Еге»,вирвалося само собою (Є. Гуцало). 9. Подорожній дивився вдумливими очима на широкий краєвид (М. Коцюбинський).

129.1. Сівши до столу, Куглицький розклав па ньому документи. 2. Лежачи в кущах, хлопчик спостерігав за дивною пташкою. 3. Конструктор демонстрував креслення, роз’яснюючи переваги нової моделі літака. 4. Закінчивши роботу, художник якийсь час милувався портретом. 5. Сонце скотилося ще нижче, посилаючи на землю свої прощальні промені.

130.1. Любить свій край — це все любити, у чім його святе ім’я живе (За В. Сосюрою). 2. Ніч — це озеро в берегах неба (За М. Коцюбинським). З. Наша ціль — людське щастя і воля (За І. Франком). 4. Сміх — це здоров’я (Нар. творчість). 5. Розум — це скарб людини (Нар. творчість).

131.1. Місто Ярославль названо на честь Ярослава Мудрого. 2. Поля зорано вчасно. 3. Курсантів вишикувано на плацу. 4. Важливе завдання виконано. 5. Світлицю прибрано квітами. 6. Науковцями висловлено дві протилежні думки. 7. Організаторами залучено найкращих у цій галузі фахівців.

132.1. Викотившись із-за гаю, місяць став оглядати околицю. 2. Викотився місяць з-за гаю, оглядати околицю став. 3. Оглядаючи околицю, викотився місяць з-за гаю. 4. Сухе листя, спадаючи дощем з дерев, черкало об гілки і шелестіло. 5. Сухе листя дощем з дерев спадало і шелестіло, черкаючи об гілки. 6. Сухе листя спадало з дерев дощем, об гілки черкало і шелестіло.

133. II. 1. Це видовище справило на хлопчика незабутнє враження. 2. Кожен день був підпорядкований суворому графіку. 3. О сьомій Сергій з’являвся на березі моря і починав плавати. 4. Так 15-річний Корольов почав освоювати небо. 5. Він продовжив навчатися у Московському вищому технічному училищі ім. М. Баумана. 6. Але він прагне піднятися ще вище — до зірок.

ІІІ. 1. Видовище справляло на хлопчика незабутнє враження. 2. Кожен день проходив за суворим графіком. 3. З’являючись на березі моря о сьомій, Сергій починав плавати. 4. Корольов починав освоювати небо з п’ятнадцяти років. 5. Він продовжував навчання у Московському вищому технічному училищі ім. М. Баумана. 6. Але він прагнув піднятися ще вище — піднятися до зірок,

134.1. Сьогодні погода просто чудова, ясна і сонячна. 2. Зимові морози сильнішають у лютому. 3. Безлисті дерева зима буде прикрашати сріблястим інеєм. 4. Сніжно-білий сніг блищить іскорками і трохи поскрипуй 5. Навколишні ліси і поля у ці сонячні дні здаються по-справжньому казковими. 6. Прозорий лід віддзеркалюєсинє небо. 7. Свіже повітря бадьорить осіннім холодком. 8. Після зустрічі давні друзі вирішили прогулятися вулицями рідного міста. 9. Прогулянка однокласників була вдалою.

 


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити