Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» Г. Т. Шелехової 11 клас - 2009 рік

Морфологічні засоби стилістики


§ 13. Стилістичні можливості складних речень

166.1. Лектор розповідав про розвиток сучасних інформаційних технологій. — Лектор розповідав про те, як розвиваються сучасні інформаційні технології. 2. Газети писали про будівництво багатоповерхівок у нашому місті. — Газети писали про те, що в нашому місті будують багатоповерхівки. 3. Льотчики завжди мріють пересісти на нові машини і відчути себе володарями найновішої техніки. — Льотчики завжди мріють пересісти на нові машини, щоб відчути себе володарями найновішої техніки. 4. Час запросити генерального конструктора розповісти робітникам про нову модель літака. — Час запросити генерального конструктора, щоб він розповів робітникам про нову модель літака. 5. Радіо сповістило про успішне завершення переговорів. — Радіо сповістило, що переговори завершились успішно. 6. Восени птахи відлітають у теплі краї. — Коли настає осінь, птахи відлітають у теплі краї. 7. Навесні птахи повертаються у рідні краї. — Коли приходить весна, птахи повертаються у рідні краї. 8. Сад, посаджений нами кілька років тому, дає чималі врожаї. — Сад, який ми посадили кілька років тому, дає чималі врожаї.

168.1. Місто, яке збудували поблизу моря, залюбки обживала молодь. 2. Це було продовження вчорашньої історії, яку не розказали до кінця. 3. Зоря, що не догоріла, полум’яніла на заході. 4. Помилка, що була не виправлена учнем, вплинула на оцінку. 5. Вулицю встеляло осіняє листя, що не прибрали зранку. 6. Річка, що була  скута кригою, відбивала проміння призахідного сонця.

169.1. Прийшла сестрина подруга, яку я давно не бачив. 2. Щоденник хлопець поклав у портфель, із яким ходив до школи. 3. Подорожні побачили директорський автомобіль, який стояв перед входом в офіс. 4. Вдалині виднілися луки і пересічені глибокими ярами поля.

170.1. Люди, що стояли біля будинку, розташованому па розі двох вулиць, і були свідками надзвичайного явища, жваво обговорювали його. 2. Конкурсна робота. виконана учнями, що були виховані українською математичною школою, привернула увагу міжнародного журі. 3. Розпочалося студентська практика, яку проводять на підприємствах, розташованих у приміській зоні. 4. З дня на день ми чекали друзів, які пішли в похід, запланований заздалегідь.5. Настав день, якого з нетерпінням чекали гості, прибулі в Україну на Євро-2012.

172. 1. Вікно виходило прямо на яблуню, всуціль вкриту рожевими квітами. 2. Я побачив скелю, схожу на голову казкового персонажа, і зацікавився нею. 3.         У руці в мене були три кремові хризантеми, куплені в переході. 4. Коли Сергій одержав звістку про приїзд брата, він дуже зрадів. 5. «Як добре, що я вдома», — думав Ігор, ідучи Хрещатиком. 6. Піднімаючись на четвертий поверх, він яскраво уявляв собі таку довгождану зустріч.

173.1. Петро продовжив читати книжку, коли провів приятеля. 2. Я не зміг до тебе зайти перед від’їздом, тому що не знав адреси. 3. Друзі поспішали, тому що боялися спізнитися на літак. 4. Цієї осені вдарили ранні заморозки і дерева, що ще не встигли пожовтіти, уже осипалися зеленцем. 5. Модрина може переносити суворі зими, тому що на зиму скидає хвою. 6. Олексій придивлявся до роботи фотохудожника, тому що намагався зрозуміти секрет його майстерності.

177.І. 1. Україно! Ти для мене диво! І нехай пливе за роком рік, буду, мамо, горда і вродлива, з тебе дивуватися повік... (В. Симоненко). 2. Журавлина пісне, кетяже калини, пломеніть вам вічно в серці України (О. Підсуха). 3. Прийми мою любов, народе рідний, річко велика, і місяцю ясний, і берег мій чистий (О. Довженко). 4. Слов'янська душе золота, ти здавна світові відома, широка, щира і проста, тобі підступність не знайома (Є. Фомін). 5. Бабусенько, голубонько, серце моє, ненько, скажи мені щиру правду, де милий, серденько? (Т. Шевченко). 6. Прощай, учителю, спасибі за науку (А. Малишко).

178.1. Земна куля оточена повітряною оболонкою. Вона називається атмосферою. — Земна куля оточена повітряною оболонкою, що називається атмосферою 2. Усі атмосферні явища вивчає наука. Цю науку називають метеорологією. Усі атмосферні явища вивчає наука, яку називають метеорологією. 3. Раптове потепління спричиняється надходженням теплої повітряної маси. Тепла повітряна маса рухається з теплих районів у холодні. — Раптове потепління спричиняється надходженням теплої повітряної маси, що рухається з теплих районів у холодні. 4. На противагу теплій повітряній масі, холодна повітряна маса приносить похолодання. Вона рухається з холодних районів. — На противагу теплій повітряній масі, холодна повітряна маса приносить похолодання, що рухається з холодних районів.

779.1. Доки йшов дощ, діти гралися вдома. 2. Доки Ви дивитиметеся телевізор, я приготую вечерю. 3. Коли тато отримує зарплату в банкоматі, син чекає. 4. Доки в коридорі було шумно, студент не міг працювати. 5. Коли Ви збиратимете речі, я зателефоную і викличу таксі. 6. Доки я купуватиму продукти, ти зателефонуй друзям і запроси їх на вечерю.

180.1. Я прокинувся. Зійшло сонце. 2. На нашу думку, Ви людина слова. 3. Не дивуйтеся. Я прийду надто рано. 4. Мені не подобається Ваша поведінка. 5. Здавалося, подруги були ровесницями.

182. Сонце світило просто в лице, тепле, сліпуче. Йому назустріч все довкола співало: птахи, бджоли, комашня. Садок стояв радісний і щасливий, щойно вимитий. І був він, мов щасливе вінчання. Дві тополі спинилися на воротах, урочисті та статечні, мов заїжджі свати. Навпроти, стидаючись, похилилася наречена-яблунька, в шатах пишних та білих. Поруч виструнчився і жених — кучерявий рожевий абрикос. А довкола стояли дружки — веселі заквітчані вишеньки. І під ноги їм уже кинуто весільний килимок — хто перший ступить, той і в подружжі перший. Зелене лука вбирала око соковитістю барв і пахла чорноземом (За Ю. Смоличем).

183.1. Автобус зупинився на гірському перевалі так, що далеко внизу пасажири побачили море. 2. Коли снігопад припинився, регулярний рух міського транспорту було відновлено. 3. У тата змінилися плани, тому поїздку в Карпати довелося відкласти. 4. Коли оркестр замовк, залунали оплески. 5. Ми повинні робити людям добре, тому що цього нас учили з дитинства.

187.1. Українські пісні — це, за словами Гоголя, народна історія, сповнена барв (М. Безхутрий). 2. Очевидно, з цим можна погодитись (О. Жовна). 3. За статистикою, подорожувати повітрям найбезпечніше (3 монографії). 4. Як правило, натюрморти малюють безпосередньо з натури (Л. Білецький). 5. Такої вродливої жінки — відколи й світу мабуть, ніхто ніколи не бачив (Д. Кешеля). 6. Ранок аж дзвенить, прозорий (А. Головко). 7. Широкою панорамою — скільки сягне око — сади (А. Головко). 8. Лікар — високий чоловік з відкритим чолом і м'яким попелястим волоссям — зустрів мене люб’язно (В. Василевська). 9. По суті, це був не ліс, а колишній графський парк (М. Шаповал).

188.1. Зима цього року видалася сніжна, морозна, чим цілком були задоволені лижники. — Зима цього року видалася сніжна, морозна, внаслідок чого іноді на один-два дні припинялися заняття у школах. — Зима цього року видалася сніжна, морозна, чого давно вже не було в наших краях. 2. Тут було сухо, хіба якась крапля влітала з вітром під дах. — Тут було сухо, тому туристи вирішили відпочити. — Тут було сухо, тому що дах на будинку був недавно відремонтований. 3. За розмовами і незчулися, як пролетіло кілька годин. — За розмовами і незчулися, що пора збиратися в дорогу. — За розмовами і незчулися, які викрутаси за вікном виробляє природа.

189.1. Стояла така спека, що все живе поховалось навкруги. 2. Цю роботу треба виконати вчасно, тому що замовник чекати не любить. 3. Додому дістанемося ввечері, якщо транспорт не підведе. 4. До готелю ми повернулися рано, хоча можна було ще погуляти по старовинних паркових алеях. 5. Ми шукали те місце, звідки починалась велика ріка. 6. Його з інтересом слухали доти, доки він згадував своє дитинство.

191.l.1. Здобудеш освіту — побачиш більше світу. 2. Хочеш їсти калачі — не сиди на печі. 3. Слово — не горобець, вилетить — не піймаєш. 4. Достигне яблучко — само відпаде. 5. Говорить — наче шовком вишиває. 6. Менше вкусиш — швидше ковтнеш.

192.1. Це був острів, який ніким не був досліджений, тому приховував чимало нерозгаданих таємниць. 2. Художній фільм «Комісар» у постановці режисера Олександра Аскольдова, який понад двадцять років пролежав на полиці, демонструвався тоді у кінотеатрі «Ретро». 3. Чоловік скучав за сім'єю, яку вів дуже любив і залишив у тещі. 4. Кожен наладчик, закріплений за певним сектором, стежить за його станом. 5. Картини молодих художників, що свідчать про їх творче зростання, виставлені на виставці, яка відкрилась в Українському домі.

193. II.                          Найвеличніша з пірамід

Єгипетська піраміда Хеопса — найвеличніша з пірамід — була побудована приблизно шість тисяч років тому фараоном Хеопсом.

Підраховано, що піраміда складається з двадцяти трьох тисяч обтесаних вапнякових каменів вагою близько двох з половиною тонн кожний. Загальна вага піраміди — п’ять мільйонів сімсот п’ятдесят тисяч тонн.

Висота піраміди — сто тридцять сім метрів. Існує припущення, що піраміду Хеопса будували впродовж двадцяти років сто тисяч рабів, яких міняли кожні три місяці. Було пораховано, що з камінців гробниці Хеопса можна було б побудувати сучасне місто з населенням сто двадцять тисяч чоловік.

197.1. Вокзал, розміщений у центрі міста, має добре транспортне сполучення з пристанями і морським вокзалом. 2. Хлопчик, захоплений читанням, в юнацькі роки ще більше зацікавився літературою. 3. У місті було розклеєно на англійській, французькій і німецьких мовах афіші про концерт відомого співака.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити