Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» Г. Т. Шелехової 11 клас - 2009 рік

Речення


§ 22. Складне речення

309.1. Час найбільша цінність, яку дало людині життя. 2. Бузок, що розквітнув у середині травня, вкриває схили Дніпра. 3. Ми йшли через луг, який заріс польовими квітами, 4. Вечеря, яку приготувала мама, завжди смачна.

311.1. Тому, хто не засвоїв добра, будь-яка наука приносить тільки шкоду (М. Монтень). 2. Друзів на землі не так багато. Дбайте, щоб у житті їх берегти (Д. Луценко). 3. Їм цікаво подивитися, як робиться вікно (Є. Гуцало). 4. Усе, що відбувається в природі, має свій смисл (Є. Гуцало). 5. Споглядаю, як ліс проростає осінньою синню (В. Каротич). 6. Не пригадую, як я опинився в човні (М. Коцюбинський). 7. Не пам’ятала вже, який він (Т. Зарівна). 8. Він уже знав, кого вона йому нагадує (Л. Таран).

312.1. Ти не повинен виходити з дому, доки повністю не одужаєш. 2. Коли зійшло сонце, ліс ожив. 3. Коли настає ніч, рух у місті завмирає. 4. У домі все змінилося, коли приїхали гості.

313. 1. Усі кинулись до місця, де приземлився літальний апарат (означ.). 2. Місто стоїть на пагорбах, що мальовничо розкидані (означ.). 3. Ми не знали місця, де знаходився аеропорт (місця). 4. Ніхто не здогадувався, яким буде напрямок чартерного рейсу (з'ясув.).

315.1. Вода в річці була настільки тепла, що не хотілося виходити на берег. 2. Нас приїзду було розраховано так, щоб дібратися додому засвітла. 3. Екскурсія була дуже цікавою, як ми і передбачали. 4. Ми так раділи зустрічі, ніби давно не бачились.

320.1. Якщо різко похолодає, треба тепліше вдягатися. 2. Якщо буде сприятлива погода, ми поїдемо на дачу. 3. Якщо роботи з благоустрою закінчаться, місто невпізнанно зміниться. 4. Якщо буде потреба, він зможе швидко приїхати. 5. Якщо буде бажання, вони зможуть повечеряти в ресторані.

З22.1. Людей багато, так що в натовпі важко когось знайти (допуст.). 2. Пасажир заснув міцно, так що не бачив жодної станції (допуст.), 3. Під вікнами буйно розцвів бузок, так що кімнати наповнював запаморочливий аромат (допуст.). 4. Теплий туман слався по полю і наливав балку по самі вінця, так що дерева потопали в ньому (М. Коцюбинський) (допуст.). 5. Погода стояла тепла, сонячна, так що шибки на вікнах аж миготіли (Григорій Тютюнник) (допуст).

323.1. Хоча мандрівники вкрай стомилися, вони все ж ішли вперед. 2. Хоча був пізній час, молодь не розходилась. 3. Хоча бажання було велике, встигнути на літак я не міг. 4. Хоча архітектор вислухав зауваження колег, переробляти свій проект він не погодився.

326.І. 1. Ішли мовчки, Кожен думав про своє (П. Колосник) (безсполучн.). 2. Поруч із дружиною сідає Заболотний; ми втрьох — на задньому сидінні (О. Гончар) (безсполучн.). 3. Минали роки, росли діти (Григорій Тютюнник) (безсполучн.). 4. З праці — радість, з безділля — смуток (Нар. творчість) (безсполучн.). 5. Був сильний мороз, сяяло сонце (В. Орлов) (безсполучн.). 6. Ліпила у вікно лапата зима, мороз вимальовував на шибці химерні візерунки (Р. Іваничук) (безсполучн.).

327.ІІ. 1. День видався спокійний, хмари не затуляли сонця. 2. Сніг нестерпно блищав, палали на сонці кучугури. 3. Сьогодні була субота, у скверику гуляло багато людей. 4. Був літній день, все навколо зеленіло і пахло. 5. Наближався вечір, сонце спускалося до обрію. 6. На заході червоніло небо, де-не-де по ньому світилися зірки.

328.1. Настала весна, зазеленіли верби над Россю, зазеленіла трава над берегами (І. Нечуй-Левицький). 2. Після великодніх свят небо, осяяне лагідним весняним сонцем, поголубіло, садки зазеленіли (М. Сиротюк). 2. Сонце високо підбилося вгору, надворі стало душно (І. Нечуй-Левицький). 4. День видався сонячний, здавалося, високі небеса дзвеніли блакитним кришталем, скликаючи дітей до школи (І. Цюпа) — всі речення складні безсполучникові.

336.1. Г. 2. Г. 3. А. 4. Д. 5. Д. 6. А. 7. В. 8. Д. 9. Г. 10. 1 — Г, 2 — Д, 3 — А,  4 — В. 11. В. 12. Г.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити