Розв’язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» М. С. Вашуленка, О. І. Мельничайко, Н. А. Васильківської 3 клас - 2013 рік

РОЗДІЛ 4. СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА

§ 11. Слова, що мають кілька значень


Пояснення

Слова бувають однозначні і багатозначні. Слово, що має одне значення, називається однозначним. Наприклад: киянин, літак, кілометр.

Слово, що має два і більше значень, називається багатозначним.

Зверніть увагу! Більшість загальновживаних слів української мови — багатозначні. Конкретне значення багатозначного слова виявляється в словосполученні та реченні. У тлумачному словнику різні значення слова наведено під окремими номерами.

Наприклад: слово «поле» в тлумачному словнику має кілька значень.

1. Безліса рівнина, рівний великий простір. Ішов я полями чистими та широкими — далі набрів діброву густу та красну (Марко Вовчок); 2. Площа, спеціально відведена під що-небудь. На величезному полі аеродрому було багато літаків (Л. Первомайський); 3. Простір, на якому відбувається якась дія. Клянусь, що там на полі бою, де я сьогодні ворога побив, я дивний храмвоздвигну... (І. Кочерга).

У багатозначних словах одне із значень — первинне. Його називаємо прямим значенням слова. Інші значення — вторинні, образні.

112. Носить (що?) гребінець; не можна причесатися (чим?) гребінцем; гребінець (який?) новий, зелений.

114. Земля ще не звільнилася від снігу, а дикі гуси вже прилетіли. Я пишу твір про відданість воїнів, які захищали від загарбників свою рідну землю та свій народ. Наша планета має назву Земля. На цій землі посаджені озимі.

115. Школярі вишикувались на урочисту лінійку. (Переносне значення слова «лінійка»), Даринка взяла в школу олівець і лінійку. (Пряме значення слова «лінійка»).

Величезні язики полум’я охопили будівлю. (Переносне значення слова «язики»). Язик бере активну участь у творенні звуків. (Пряме значення слова «язики»).

Олівець — [о|л'і|ве’ц']; 

о — [о] — «о»;

л — [л'] — «ел»;

і — [і] — «і»;

в — [в] — «ве»;

е — [е] — «е»;

ц —|ц'] - «це»;

ь — «знак м’якшення».

7 букв, 6 звуків.

Язик — [й'а|зи’к]; 

я  «я»;

з — [з] — «зе»;

и — [и] — «и»;

к — [к] — «ка».

4 букви, 5 звуків


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити