Розв’язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» М. С. Вашуленка, О. І. Мельничайко, Н. А. Васильківської 3 клас - 2013 рік

РОЗДІЛ 4. СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА

§ 13. Слова, близькі за значенням (синоніми)


Пояснення

Синоніми — це слова, що мають різне звучання, але однакові чи близькі за своїм значенням. Наприклад: дружити, приятелювати, товаришувати, заприязнюватися. Синоніми допомагають уникати частих повторів однакових слів у мовленні, а також підвищують виразність мови.

121. Батьківщина, Вітчизна, рідний край, Україна, наша країна.

Діти, учні, школярі, дітвора.

123. Говорить, розказує, повідомляє, розмовляє, каже.

Будинок, оселя, хата, будівля, дім.

Сміливий, хоробрий, відважний, безстрашний, мужній.

Сумувати, журитися, вішати голову.

Веселий, радісний, бадьорий, життєрадісний.

Дітвора, малюки, малеча, діти.

Дітвора висипала на вулицю та радісно загомоніла. Малюки радісно всміхаються цуценятам і простягають до них свої ручки. Малеча ласує солодкими гостинцями. Діти малюють на асфальті будиночок.

124. Ранком до будинку підлетіла зграя горобців. Вони сіли на кущі і весело цвірінькали. Раптом горобці побачили під вікном годівницю. Вони спурхнули з куща полетіли до годівниці. Тепер кожного ранку горобці підживлювались у нашій годівниці.

126. Чисте джерело — прозоре джерело, чисте небо — безхмарне небо, чисті руки — вимиті руки; свіжий калач — сьогоднішній калач, свіжа сорочка — чиста сорочка, свіжий вітер — холодний вітер; суха погода — жарка погода, суха булка — черства булка, суха постіль — невогка постіль.

Пояснення

Іноді до слова можна дібрати синонім — образний вислів. Наприклад: дрімати — клювати носом, запам’ятати — зарубати на носі, бешкетувати — ходити на голові. Образні вислови роблять мову виразнішою, дотепнішою.

127. Байдики бити — лінуватися; взяти ноги на плечі — побігти; набрати води в рот — замовкнути; викинути з голови — забути; вертітися під ногами — заважати; замилювати очі — обманювати; задирати носа — задаватися; накивати п’ятами — втекти; розбити глека — посваритися.

Хлопець одразу накивав п’ятами. Хлопець одразу втік.

128. 3 гілки на гілку перелітають синички. Вони завітали в сад за поживою. Тут охоронцям садів є чим поласувати. Поки що метушливим пташкам не складно знаходити комах і личинок. Важко буде пернатим друзям, коли впаде багато снігу та вдарить лютий мороз. Тоді вже людям потрібно піклуватися про пташок.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити