Розв’язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» М. С. Вашуленка, О. І. Мельничайко, Н. А. Васильківської 3 клас - 2013 рік

РОЗДІЛ 6. ЧАСТИНИ МОВИ

ДІЄСЛОВО

§ 36. Загальне поняття про дієслово. Зв’язок дієслова з іменником у реченні


388. Хто з розумним поведеться (що зробить?), той розуму набереться (що зробить?). Мудра голова дбає (що робить?) про хороші слова. Розуму чоловік вчиться (ще побить?) цілий вік. Сила перед розумом поступається.

Дієслова означають дію предмета і відповідають на питання що робить? що зробить? що робив? що зробив? У реченні дієслово найчастіше виступає присудком.

389. Євгенко будує фортецю з конструктора. Оленка шиє платтячко для ляльки, Даринка на кухні миє посуд. Сашко пише картину на полотні. Миколка читає цікаву книгу. Дмитрик годуєрибок, а Алінка — кошеня.

390.

План

1. У затінку.

2. Синьоокі первістки весни.

3. Ідея для дому.

Дихало (що робило?), половіли (що робили?), вилискувались (що робили?), червоніло (що робило?), повилась (що зробила?), кинув (що зробив?), горить (Що робить?), стелиться (що робить?), темніє (що робить?).

391. Відзначаємо (що?) День космонавтики; знаєш (що?) імена; створювали (що?) кораблі; пишаємося (чим?) іменами.

392. Розлучаються, прощаються, розстаються; мандрують, подорожують, блукають.

393. Я мрію стати лікарем і працювати у дитячій лікарні. Я мрію про те, щоб усі люди були здоровими і щасливими.

394. Упродовж тисячоліть астрономи вивчали безмежні простори Всесвіту, спостерігаючи за небом із Землі. Небачених успіхів астрономія досягла завдяки космонавтиці. Це грецьке слово означає «космічні польоти». Космонавтика вбирає в себе найпередовіші винаходи людства і сама прискорює розвиток науки і техніки.

395. Що робить? клопочеться, збирає, сушить, заготовляє, складає.

396. Заголовок: «Приліт жайворонка».

Розтанули (що?) сніги, розтанули (де?) скрізь; доживають (що?) плями, доживають (чого?) віку; прилетів (хто?) жайворонок; нахиляє (що?) голівку, нахиляє (куди?) до землі, нахиляє (коли?) раз у paз; висмикне (кого?) хробака, лялечку; захрумтить (ким?) жучком; виясниться (що?) небо; почне (що робити?) співати; радіють (хто?) люди, радіють (чому?) прильоту.

397. Соловейко в гаї витьохкує. Жайворонок у полі співає. Голуби на даху туркочуть. Горобець під вікном цвірінькає. Зозулі в лісі кують. Перепілка в житі підпадьомкає.

398. Діти стають (що роблять?) по двоє в ряд, обличчям одне до одного. Вони тримаються (що роблять?) за підняті руки. Остання пара пробігає (що робить?) під руками і стає (що робить?) першою. За нею біжить (що робить?) пара, яка була (що робила?) передостанньою. І так далі... .

399. Сонце сідає, заходить, опускається, зникає.

Місяць виглядає, видніється, вимальовується.

400.

Пташина їдальня

Петрик з Андрійком самі зробили годівницю для пташок Вони почепили її на дереві в шкільному саду. Кожного дні діти сипали в годівницю різне насіння і крихти білого хліба. Пташки швидко довідались про нову їдальню.

Вони прилітають у шкільний сад і голосно цвірінькають коло годівнички. Дітям цікаво спостерігати за веселим птаством.

401.

Горобеня

Після обіду Максимко зі своїм песиком пішов на ставок ловити рибу. Раптом насунула чорна хмара і затьмарила сонце. На руку впала перша краплина. Максимко ледве встиг добігти до хати. Він на ґанку побачив горобчика. Той сидів, як сирітка. Маленький. Худенький. Горобчик випав із гнізда і був безпомічний. Максимко нагодував горобчика й по садив у гніздо.

402. Перепрошувати, вибачатися.

Перепрошую, як проїхати до площі Конституції? Хлопець щиро вибачався за свій вчинок.

403. Ходити, переміщатися, ступати, пересуватися, гуляти. Працювати, трудитися, робити.

Ми любимо ходити пішки. Я неспішно гуляю у саду і дихаю свіжим повітрям. Батьки моєї подруги працюють у школі.

Пекарі трудяться з самого ранку.

404. Звечора — зранку, умирає — оживає, удень — вночі.

Слова, які мають протилежне значення тільки я цьому контексті: «дрімають» — «літають».

Пояснення

Роль антонімів — зобразити виразне протиставлення контраст.

405. Говорила — мовчала, відчиняли — зачиняли, підняв — опустив, почали — закінчили.

Осінній вітерець підняв листочок з доріжки, закружляв його і легенько опустив додолу.

406. Незнайко на печі лежить, а знайко по дорозі біжить. Удар забувається, а слово пам’ятаєтьсяЗнаєш — кажине знаєш — мовчи.

407. Говорить — мовчить, підніме — опустить, згадав — забув, стоїть — лежить, відкриє — закриє, заходив — виходив.

408. Це текст-опис.

Квітка купалася, пелюстки світилися.

409. Сонце заходить, гори чорніють, пташечки тихне, поле німіє. Радіють люди, що одпочинуть, а я дивлюся і серцем лину в темний садочок на Україну. Сонце заходить, поле німіє, лину серцем.

410. Новий обігрівач добре гріє. Тепле слово серце гріє. Дуже високо летить зграя шпаків. Час швидко летить.

411. Взяти, вирізати, шити, зав’язувати, прикрашати, клеїти.

412. Спить озеро, спить ліс і очерет. Верба рипіла все: «Засни, засни...»

413. Поглядаю (що. роблю?), дожидаю (що роблю?), підмела (що зробила?), прибрала (що зробила?), набрала (що зробила?).

414. Сонце за день притомилося, поважчало і вже ледве тримається вгорі, все нижче опускається до небосхилу. Ліс простягає йому назустріч набубнявілі крони. Ще трохи, й воно вмоститься у затишному, теплому гнізді, де й переспить до ранку. Надвечір’я було світле і м'яке, наче його хто вистелив сизуватим пір’ям.

415. Зустрічаємо (чим?) хлібом, пройшла (до чого?) до хліба, дякуємо (за що?) за хліб.

416. Вечір (що робить?) настає, тіні (що роблять?) лягають, ялини (що зробили?) почорніли, сонце (що зробило?) сіло, птахи (що роблять?) не сплять, дятел (що робить?) сидить; синиці (що роблять?) крутяться, ніч (що зробить?) настане, птахи (що зроблять?) затихнуть.

417. Любить Леся прибирати свій двір. Гарно тут! Червонобокі яблука висять над огорожею. Попід вікнами в’ється квасоля і поплелися вгору кручені паничі. А над квітами увесь день кружляють бджоли.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити