Розв’язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» М. С. Вашуленка, О. І. Мельничайко, Н. А. Васильківської 3 клас - 2013 рік

РОЗДІЛ 6. ЧАСТИНИ МОВИ

ДІЄСЛОВО

§ 37. Написання не з дієсловами

Пояснення

Не з дієсловами здебільшого пишеться окремо: не сказав, не виконав, не дивись.

Разом не пишеться в таких випадках: коли дієслово не вживається без не (ненавидіти, нехтувати); коли дієслово означає неповноту дії, виразником чого є префікс недо- (недочувати, недогледіти). Щоби вирішити, чи писати не з дієсловом разом, треба вдуматись у зміст речення. Наприклад, «нездужати» може означати «хворіти», тоді пишеться разом (Сусід нездужає) і не здужає в значенні «не осилить», тоді пишеться окремо (Спортсмен не здужав підняти штангу).

443. Вчасно приходь на заняття, не пропускай уроків. Бережи шкільне майно, не псуй парт, книжок. Зразково поводься, не бери до школи зайвих речей.

444. Наука в ліс не веде, а з лісу виводить. Згаяного часу і конем не наздоженеш. Хто часто кричить, того ніхто не слухає, великий рости, щасливий будь, себе не хвали, інших не гудь! (Не) веде (що робить?) — дієслово, теп. час, в реченні пов’язане зі словами «наука», «в ліс» (що?) наука (Що робить?) не веде, не веде (куди?) в ліс, присудок.

Виводить (що робить?) — дієслово, теп. час, в реченні пов’язане зі словами «наука», «з лісу», (що?) наука (що робить?) виводить, виводить (звідки?) з лісу, присудок.

445. Дарованому коневі в зуби не заглядають. Взявся за гуж — не кажи, що не дуж. Що знаєш, що вмієш, те за плечима не носить. Науки ні вода не затопить, ні огонь не спалить. Здоров’я за гроші не купиш.

446. Це текст-розповідь.

Появилися (що зробили?) — мин. час, прилетіла (що зробила?) — мин. час, кинулась (що зробила?) — мин. час, показали (що зробили?) — мин. час, атакували (що робили?) — мин. час, таранили (що робили?) — мин. час, били (що робили?) — мин. час, повернулася (що зробила?) — мин. час, погнав (що зробив?) — мин. час.

447. Знаходиться, знаходилась (що робила?); сягає, сягала (що робила?); справляють, справляли (що робили?); нагадують, нагадували (що робили?); вкривають, вкривали (що робили?); тримається, трималася (що робила?).

448. Діти! Не забувайте правил вуличного руху. Не влаштовуй те на дорогах ігор. Не вибігайте на проїжджу частину вулиці. Не перебігайте вулицю перед автомобілем. Пам’ятайте! Автомобіль раптово не зупиниться.

449.

Моя улюблена справа

У мене є багато захоплень. Я люблю кататись на велосипеді, ґрати в теніс, подорожувати, ходити в театр, кіно, зоопарк, проводити час із друзями. Але найбільше я люблю читати. Мені подобається поринати в інший світ, переноситися в часі і просторі, переживати пригоди кожного героя, замислюватись над їхніми вчинками.

Я вважаю, що книги — це найбільший скарб людства. І використовувати його потрібно кожній сучасній людині.

Відповіді на запитання для повторення

1. Слова, що означають дію, називаються дієсловами.

2. Дієслова мають три часи: минулий, теперішній і майбутній.

Наприклад: сидів, сиджу, буду сидіти.

3. Дієслова теперішнього часу відповідають на питання що робить? що роблять? і вказують на те, що дія відбувається в момент мовлення.

Дієслова минулого часу відповідають на питання що робив? що зробив? і виражають значення дії, яка вже закінчилася до моменту мовлення.

Дієслова майбутнього часу відповідають на питання що буде робити? що робитиме? що зробить? і виражають значення дії, яка відбудеться після моменту мовлення.

4. Не з дієсловами пишеться окремо. Слова з не частіше вживаються у прислів’ях та приказках. Наприклад. 3 книгою дружити — в роботі не дружити.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.