Розв’язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» М. С. Вашуленка, О. І. Мельничайко, Н. А. Васильківської 3 клас - 2013 рік

РОЗДІЛ 2. ТЕКСТ

§ 5. Будова тексту


Пояснення

Пригадайте! Текст складається із трьох частин: зачину, основної частини, кінцівки. Кожна частина починається з нового рядка — абзацу.

Зачин називає тему висловлювання (що? де? коли?). Основна частина розкриває думку, намічену в зачині (як? чому? хто? що?).

Кінцівка завершує текст, підводить до висновку (що з того? для чого?).

40. Одного разу Андійко разом із молодшою сестричкою Вікою знайшли коло свого балкона синичку. Вона не могла летіти У пташки було поранене крильце.

41.

Допомога

Одного разу Юрко, Івась та Катруся гуляли лісовими стежками. Раптом на галявині діти побачили маленьке оленятко. Тваринка ледве рухалася, а її сумні очі благали про допомогу. Друзі підійшли ближче до оленятка і побачили, що в нього поранена ніжка.

Діти не розгубилися, привели оленятко до лісової сторожки, перев’язали йому ніжку, нагодували молоком.

Коли оленятко видужало, друзі тепло попрощалися з ним та випустили в ліс.

43.

Як звірі готуються до зими

1. Чи знаєте ви, як звірі роблять запаси на зиму? 2. Ховрах зерно у полях збирає й ховає в нору. Навіть особливі комори риє для зерна. Водяний щур забиває нірки картоплею. Сич на зиму заморожує і дуплі, як у холодильнику, мишей і птахів. 3. Кожний робить запаси на зиму по-своєму.

Це текст-міркування.

46. В одного чоловіка був кіт старий, що вже не здужав і мишей ловити. От хазяїн його взяв та й вивіз у ліс, думає: «Нащо він мені здався, тільки дурно буду годувати, — нехай краще в лісі ходить». Покинув його й сам поїхав. («Пан Коцький»). В одного чоловіка був собака Сірко — тяжко старий. Хазяїн бачить, що з нього нічого не буде, що він до хазяйства нездатний, і прогнав його від себе. («Сірко»).

Жив, де не жив, один заможний граф. Мав він немало доброї землі, мав немало пустої, мав лісу, Саду і пасовища, а худоби — видимо і невидимо. Граф любив ходити на полювання. Днями, тижнями блукав з рушницею по лісах і полях. Та ніколи не заходив до Страшного лісу, звідки ніхто не міг вийти. («Про гору, що верхом сягала неба»).

47. Це текст-міркування.

48. Винахідники паперу (заголовок).

49.

Маленькі помічники

Синичка — дуже корисна пташка. Вона знищує шкідників, що сховались на зимівлю у корі дерев та під опалим листям. Одна сім’я синиці захищає від шкідливих комах упродовж року аж сорок зрілих дерев. Тому треба оберігати синичок.

51. Книгу називають другом. По-перше, з цікавою книгою, як і з другом, ніколи не будеш самотнім. По-друге, у книгах завжди можна знайти мудру та щиру відповідь на всі запитання, немовби спитавши поради у друга. Тому книгу треба берегти.

52. Мені подобається професія лікаря. Я захоплююсь якостями справжнього лікаря: самовідданістю, відповідальністю, любов’ю до людей і прагненням їм допомогти. Це професія дуже важлива, бо допомагати хворим людям одужати — це найкраще, чим можна займатися в житті.

56.

— Мамо! О котрій годині тобі потрібно бути на роботі у видавництві?

— О дев’ятій ранку, доню.

— А з якою книжкою ти завтра працюватимеш?

— Зі збірочкою творів Всеволода Нестайка.

— Тобі подобається твоя робота?

— Дуже!

Пояснення

Розмова між двома або кількома особами називається діалогом.

58. У зайця чорненькі, як намистинки, оченята, довгі загострені вуха, куций пухнастий хвостик. Його задні ноги значно довші за передні. Зазвичай зайчик пересувається стрибками. Узимку заєць-біляк стає білим, а русак не змінює колір своєї шубки. Заєць — дуже гарна тваринка!

Багато людей вважають зайця полохливим. Але насправді ця тваринка доволі часто буває сміливою. Задніми ногами довговухий може відбитись від орла або лисиці. А зайчихи відважно захищають своїх дитинчат від ворон. Старі зайці на очах у величезного пса на ланцюзі спокійнісінько поїдають те, що росте в саду або городі.

59. Калина — дуже гарна рослина. Вона має зелене листя з різаними краєчками. Ягідки в калини насиченого червоного кольору, мов святкове намисто дівчини. Вони залишаються на гілках дуже довго і прикрашають кущ навіть узимку. Калина росте в добре зволожених місцях. В Україні зображенням калини прикрашають предмети побуту, крашанки, вишиванки. Ця рослина оспівана в народних піснях, про неї складено багато легенд і казок.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити