Розв’язання усіх вправ і завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА. 6 клас» Заболотний О. В. - 2016 рік

ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ

§ 12. Фразеологізми

85. II. Водою не розіллєш — неможливо роз’єднати кого-небудь із кимсь; каші не звариш — не домовишся, не дійдеш згоди; заплющувати1 очі — навмисно не помічати чого-небудь, не звертати уваги на щось; за холодну воду не братися — нічого не робити; розводити руками — виражати здивування, розгубленість; взяти ноги в руки — бігги, іти геть, поспішати; наступати на п'яти — наздоганяючи, рухатися дуже близько від кого-небудь; зуб на зуб не попадає — тремтіти від холоду або з переляку.

ІІІ. Друзі-нерозлийвода.

91. Пекти раки — червоніти від сорому; вогонь Прометея — незгасне прагнення до досягнення високої та благородної мети; як зірок на небі — дуже багато; стріляний горобець — досвідчена людина, яку важко обдурити; набрати в рот води — мовчати; як білка в колесі — бути весь час заклопотаним, мати багато роботи; скуштувати березової каші — бути побитим; за царя Гороха — дуже давно.

92. І. Як п’яте колесо до воза — як торішній сніг, море по коліна — хоч трава не рости, кури не клюють — хоч греблю гати, робити з мухи слона — згущувати фарби, пасти задніх — бути у хвості, рукою подати — не за морями.

II. Кури не клюють, хоч греблю гати.

93. І. Покласти зуби на полицю; мало каші з’їсти; виводити на чисту воду; яблуку ніде впасти; брати близько до серця; грати першу скрипку; товкти воду в ступі; не чуючи землі під ногами (собою); з’їсти пуд солі; бити лихом об землю; хоч греблю гати; народитися під щасливою зіркою; тримати носа за вітром; не бачити далі свого носа; казка про курочку Рябу; сім п’ятниць на тиждень.

94. Голова — аж за голову взятися, без клепки в голові, битися головою в мур, братися за голову, викидати з голови, вилазити на голову, вітер у голові свище, голова замакітрилася, голова пухне, ясна голова. Рука — горить у руках, аж руки засвербіли, бити об поли руками, брати голову в руки, бруднити руки, валитися з рук, відбиватися від рук, віддавати руку і серце, голими руками, давати по руках. Нога — без задніх ніг, брати ноги на плечі, вибити ґрунт з-під ніг, відходити ноги, встати з лівої ноги, іти в ногу, кинутися до ніг, ледве волочити ноги, плутатися під ногами, узяти під ноги.

95. 1) Знайти в капусті — народитися, з’явитися на світ; 2) наламати дров — повестися необдумано, допустити багато помилок, завдати шкоди; 3) крокодилячі сльози — удаване, нещире співчуття підступної людини; 4) вставляти палицю в колеса — заважати кому-небудь у здійсненні чогось.

Через свій запальний характер Юрко наламав дров.

97. Б. Одного разу на сусідській яблуні вродили такі яблука, що аж слинка тече. Я позичив у Сірка очей і заліз у чужий сад. Я вже ласував яблуками, коли почув чиїсь кроки. У мене душа в п’ятки втекла. Сусід спіймав мене на гарячому. Він суворо глянув на мене і почав читати мені нотацію. У цей час я пік раків і ладен був собі лікті кусати. Сльози душили мене, і я перепросив сусіда за свій негідний учинок.


1 Лексичне значення поданого в тексті фразеологізму закривати очі не відповідає змісту речення: закривати очі — померти; (кому) перебувати біля вмираючого до останньої його хвилини.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити