Розв’язання усіх вправ і завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА. 6 клас» Заболотний О. В. - 2016 рік

ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ

§ 14. Прислів'я, приказки, крилаті вислови, афоризми

106. 1. Згода (ім.) дім будує (дієсл.), а незгода (ім.) руйнує (дієсл.). 2. Хто рано підводиться, за тим діло водиться. 3. М’яко (присл.) стеле, та твердо (присл.) спати. 4. Ранні (прикм.) пташки росу п’ють, а пізні (прикм.) сльози ллють. 5. Дружній череді вовк не страшний. 6. Не мала баба клопоту.

107. 1. Час, як вода, все вперед тече. 2. Згаяного часу і конем не доженеш. 3. Проспиш весною — заплачеш зимою. 4. Вітер не піймаєш, дим не заховаєш.

108. 1. Книга вчить, як на світі жить. 2. На чорній землі білий хліб родить. 3. Корінь науки гіркий, а плід смачний. 4. Весна багата на квіти, а хліба в осені позичає.

109. II. «Наша дума, наша пісня не вмре, не загине, от де, люди, наша слава, слава України», — писав Тарас Шевченко.

112. І. Швидше, вище, сильніше! — спортивний девіз, викарбуваний на медалях олімпійських переможців. У 1913 р. його затвердив Міжнародний олімпійський комітет як девіз Олімпійських змагань. 2. Терра інкогніта (з лат. — «невідома земля») — цю фразу в давнину використовували для позначення невідомих територій на картах. 3. Постскриптум (з лат. — «після написаного») — приписка до закінченого і підписаного листа. 4. Табула раса (з лат. — «чиста дошка») — позначає явище, яке не мас жодних зв’язків з минулим, не є продовженням якоїсь традиції і формується під дією зовнішніх впливів і власної природи. Вислів походить від назви вощених дощечок, якими користувалися для письма давні греки і римляни. Написане на них легко стиралося. Цей вислів вживається також щодо дитини як об’єкта виховання, щодо людського розуму, свідомості, душі. 5. Вето (з лат. — «забороняю») — заборона, яку накладає один орган державної влади (або правитель) на рішення іншого органу. У Стародавньому Римі це було право римського магістрата (посадової особи) забороняти постанови і дії будь-якого іншого магістрата.

113. Вода — це наше життя

Вода навколо нас повсюди: у водоймах та підземних джерелах, у краплях дощу, у росі на траві, в овочах та фруктах. Вона наповнює життям усе на землі. Від води залежить не просто нормальне життя, а й саме існування людства. Не випадково з давніх часів люди селилися на берегах річок і озер, намагалися будувати свої житла якомога ближче до води. Українці з особливою пошаною ставилися до води, адже без неї не можна задовольнити прості побутові потреби. Це підтверджує прислів’я: «Без води й борщу не звариш». Тому наші предки охороняли, прикрашали джерела і криниці, наділяли воду цілющими й магічними властивостями.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити