Розв’язання усіх вправ і завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА. 6 клас» Заболотний О. В. - 2016 рік

ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ

§ 15. Узагальнення вивченого з теми «Лексикологія. Фразеологія»

114. II. 1. Власне українські: можливо, нещодавно, молодь, жвавість. Запозичені: технології, ді-джей, реакція, публіка. 2. Ді-джей, аудіокомпознція, трек. 3. Ді-джей, аудіокомпозиція, мелодійність, ритм, темп, трек. 4. Сучасний — теперішній; давній. Активний — енергійний; пасивний.

116. Як кіт наплакав — мало; багато. Кров з молоком — рум’яний; блідий. У чорта на болоті — далеко; близько. Дати драла — тікати. Правити теревені — базікати; мовчати. Робити з мухи слона — перебільшувати; применшувати. Сушити голову — думати. Згущувати фарби — перебільшувати; применшувати. Вибілювати зуби — сміятися; плакати. На весь голос — голосно; тихо.

117. Одного разу загальновживані слова української літературної мови вирішили запросити до себе в гості терміни, професіоналізмі!, діалектизми та просторічні слова. Настав час, коли мали прийти гості. Раптом загальновживані слова почули біля свого будиночка якісь незрозумілі звуки. Це галасували діалектизми та просторічні слова. Вони намагалися першими потрапити всередину, а охорона їх не пускала. Терміни та професіоналізми зайшли в будиночок, а крикунам загальновживані слова сказали: «Ви своєю поведінкою зіпсуєте нашу зустріч і завадите спокійній розмові. Повертайтеся краще додому».

Готуємося до контрольного оцінювання

1. У реченні «Вона хутенько підвелася, поклала шитво на траву і клубочком покотилася до хати по кухлика» виділене слово є: В власне українським словом.

2. Застаріле слово (слова) вжито в реченні: Г Високі свічі в срібному трисвічнику горіли в княжій ложиці до глибокої ночі (77. Загребельний).

3. Наведіть 3-4 приклади офіційно-ділової лексики: укласти угоду, подати заяву, відповідно до розкладу.

4. Антонімічною є пара фразеологізмів: В бити лихом об землю — повісити голову.

5. Установіть синонімічні пари: 1-В обманути — обвести круг пальця; 2-Г вигадати — висмоктати з пальця; 3-Б недоречно — з іншої опери; 4-Д безперешкодно — як по маслу.

6. Складіть по одному реченню з терміном і діалектним словом.

Науковці вивчають рельєф цієї місцевості. На його хаті бузьки звили гніздо.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити