Розв’язання усіх вправ і завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА. 6 клас» Єрмоленко С. Я. - 2016 рік

ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ

§ 12. Діалектні слова

96. 1. Україна, Буг, Сіверський Донець, Прип’ять, Чорне й Азовське моря, Закарпаття, Полтавщина, Черкащина, Вінниччина, Хмельниччина, Рівненщина, Волинь, Чернігівщина, Чернівецька область.

2. Якщо вирушити в подорож по України — або з заходу на схід, або з півночі на південь, — можна помітити, що місцева українська мова відрізняється від літературної, загальновживаної.

На Закарпатті кажуть не приїхав автобусом, а прийшов автобусом. На Полтавщині, Черкащині лелеку називають чорногузом і лелекою, на Вінниччині, Хмельниччині — чорногузом, лелекою і боцюном, на Рівненщині, Волині — буслом, бусенем, на Чернігівщині — гайстером, у Чернівецькій області — бузьком, буськом.

99. 2. Обидва уривки написані українською мовою. Але перший уривок написаний літературною мовою, а другий — діалектною.

3. Вогнище — ватра (багаття), заметіль — завірюха (хуга, хуртовина, хурделиця).

101. 2. Ці слова, залежно від вживання, можуть належати як до загальновживаної лексики, так і до термінологічної. У даному тексті це — терміни.

Поетичний — 1. Стосовний поезії; літературо-художній; віршовий. 2. Який свідчить про творче обдарування, здібності, хист до поезії. 3. Пройнятий, просякнутий поезією.

Ліричний — 1. Стосовний до лірики як одного з трьох родів літератури. 2. Емоційно-забарвлений.

Гумористичний — 1. Пройнятий гумором, з гумором. 2. Який містить гумор (як художній прийом у літературі).

3-4. Казав — наказав, на сім — на цьому, різниця — м’ясна крамниця, булки — хліб, балювати — розважатись, лучче — краще.

Директор наказав усім учням приходити до школи у змінному взутті. На цьому полі росте пшениця. Букінгемський палац — визначне місце Лондона. Ми купуємо ковбасу у м’ясній крамниці. У супермаркеті завжди можна придбати свіжий хліб. На дискотеці ми прекрасно розважились. Краще менше, та краще.

102. Дідо пас худобу на полонинах. А коли фронт тут стояв, німці з мадярами забирали маржину, а він не давав, бо то була не його худоба, а людська. Дід весь день пробув у холодній воді, аж увечері знайшла його вуйна Марія.

103. 1. Хазяїн — газда, картопля — бараболя, квітка — чічка, хлібина — буханка, розмова — гомін.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.