Розв’язання усіх вправ і завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА. 6 клас» Єрмоленко С. Я. - 2016 рік

ПОВТОРЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ПОГЛИБЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО

§ 3. Однорідні члени речення, вставні слова і звертання у простому реченні. Розділові знаки в простому реченні

21. 1. Княгиня Ольга захоплено дивилася на свого сина Святослава. Кремезний, широкий у плечах, трохи незграбний, з дужими руками. Іноді княгиню Ольгу вражало те, що Святослав зненацька міг сказати різке слово, вихопитись із власною думкою поперед старших, зробити щось усупереч.

2. Різке (слово) — грубе, недобре, нелагідне, гостре (слово).

22. Чимало наших сучасників зараховують княгиню Ольгу до видатних українців. Величний пам’ятник Ользі споруджено в Києві. Княгині присвячують романи, кінофільми. В Україні встановлено нагороду — орден княгині Ольги. Постать княгині розміщено на срібному тлі, навколо — прикраси з чотирьох аметистів. Орденом княгині Ольги нагороджують жінок за визначні заслуги в державній і громадській діяльності, вихованні дітей. Пам’ять про цю славну українку живе в нашій країні й понині.

24. У водоймах України водяться риби: в’юн, короп, сом.

25. 1.1 на тім рушникові оживе все знайоме до болю: і дитинство, й розлука, й твоя материнська любов. 2. Усі зійшлися: і хлопці, й дівчата — під крилом голубим тишини.

26. Літопис розповідає, як Ольга їздила до Царгорода. З нею хотів, кажуть, одружишся засліплений, очевидно, її вродою імператор Костянтин. Але княгиня відмовила, анітрохи не образивши його самолюбства. Було це, мабуть, так. Ольга вирішила прийняти в столиці Візантії християнство, а хрещеним батьком своїм, звичайно, попросила бути імператора. Коли ж Костянтин знову повернувся до розмови про одруження, відповіла йому: «Хіба можу я виходити заміж за хрещеного батька?»

27. Отже, щоправда, мабуть, по-перше, по-друге.

Отже, ми починаємо вивчати нову тему. Щоправда, слід актуалізувати ваші знання. Мабуть, за літо ви все забули. По-перше, повторимо орфографію. По-друге, повторимо пунктуацію.

28. Син княгині Ольги Святослав, переповідають, був дуже відважний, хоробрий. Про це, напевно, знали всі сусідні держави. На ворогів своїх не нападав хитро, підступно. Спочатку він посилав до того, на кого йшов походом, свого гінця. Той мав переказати попереджувальні слова Святослава: «Іду на ви!» Можливо, тому вороги дуже боялися князя, бо думали: «Коли він нас попереджує про свій похід, то, мабуть, у нього велике військо».

29. Якось у Франції, за часів Луї1 XIV, на одному з бучних королівських бенкетів усім гостям роздали картки з переліком правил поведінки. Французькою мовою картка, ярлик(однорідні чл. реч. без сполучника: О, О) — це «étiquette».

30. Маріє Іванівно, я не вивчив правило про розділові знаки при звертаннях.

Я, Маріє Іванівно, не вивчив правило про розділові знаки при звертаннях.

Я не вивчив правило про розділові знаки при звертаннях, Маріє Іванівно.

31. У приватних листах: любий друже; люба моя донечко; бабусенько; дідусю.

У ділових листах: шановна Маріє Іванівно; вельмишановний пане директоре; дорогий Сергію Івановичу.

32. 1. Князь Ігор, звертаючись до своєї дружини, промовив: «З вами, русичі, хочу голову свою положити, а напитися води шоломом з Дону». — Князь Ігор, звертаючись до свого війська, промовив: «З вами, моя дружино, хочу голову свою положити, а напитися води шоломом з Дону».

2. Княгиня Ольга була жорстокою, але справедливою правителькою. — Княгине Ольго, український народ завжди пам’ятатиме твої справи.

3. Ольга віддано служила своїй Батьківщині. — Батьківщино, не осоромимо тебе в бою!

4. Княгиня Ольга — видатна українка. — Княгине Ольго, Україна пам’ятає про тебе.

5. Ольга суворо покарала древлян за вбивство свого чоловіка. — Древляни, замість данини пришліть з кожної хати по три голуби й три горобці.

33. — Княгине Ольго, розкажіть нам, як ви стали християнкою.

— Вельмишановна Ольго, чи не шкода вам було древлян?

— Ольго, розкажіть, як ви помстилися за свого чоловіка?


1 Слід казати не Луї XIV, а Людовіка XIV. Так прийнято в українській історичній традиції.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити