Розв’язання усіх вправ і завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА. 6 клас» Єрмоленко С. Я. - 2016 рік

ПРИКМЕТНИК

§ 48. Творений прикметників. Перехід прикметників в іменники

396. Безкоштовний, безрукий; неприємний, негарний; протиправний, протилежний, антинародний, антигуманний.

Ці префікси надають прикметникам значення заперечності.

397. Білявий, біленький, білесенький, білісінький, білуватий — ці слова утворені суфіксальним способом. Білобородий — складання основ.

Боєздатний, працездатний, дієздатний, життєздатний, обороноздатний — складання основи і цілого слова.

398. Мертва тиша — абсолютна тиша.

Вискочити на сухе — уникнути заслуженого покарання.

Як грім з ясного неба — несподівано, раптово.

Глупа ніч — пізня ніч.

З легким серцем — без будь-якої тривоги.

Сухий — сухенький, сухуватий.

Ясний — яснісінький, ясненький.

Легкий —легенький, легкуватий.

Пізній — пізненький.

Консервовані (в томаті) — дієприкметник.

400. (суфікс.) художниця Катерина Білокур починала малювати вуглиною на шматочках полотна, картоні та фанері. Батьки вважали це (префікс.-суфікс.) заняттям. Їм здавалось, що жінка має бути (безафіксн.) господинею. А вона мріяла про (суфікс.; префікс.-суфікс.) квіти... Мистецтво не відпускало її. І Катерина остаточно вирішила: «Я буду художником».

401. Олійні — від олія + суфікс -н- (суфіксальний);

світло-червона — від світлий + червоний (складання слів та основ);

темно-синій — від темний + синій (складання слів та основ);

темно-рожевий — від темний + рожевий (складання слів та основ);

окремий — в етимологічному словнику зазначено, що походження слова непевне, тобто певним чином не можна визначити, яким способом воно утворилося. Найшвидше, це слово утворилося від слова крім, тобто префіксально-суфіксальним (нульовий суфікс) способом. (Узагалі, такі слова не подають для словотворчого аналізу).

402. Передній — від перед + суфікс -н- (суфіксальний);

ніжно-рожевий — від ніжний + рожевий (складання слів та основ);

поодинокі — від одинокі + префікс по- (префіксальний);

блакитні — від блакить + суфікс -н- (суфіксальний);

солом’яний — від солома + суфікс -ЯН- (суфіксальний);

ніжно-зелений — від ніжний + зелений (складання слів та основ);

білосніжні — від білий + сніг (складання слів та основ).

403. Автобусоремонтний, автомобілебудівний, азотодобувний, газовідвідний, електромеханічний, зубно-губний, консервно-кулінарний, науково-історичний, повітронепроникний, радіолюбительський.

405. 1. Ситий голодному не товариш. 2. Ледачий двічі робить, а скупий двічі платить. 3. Не перекладай із хворої голови на здорову. 4. Старого мішка не залатаєш. 5. Добрийдоброго научає, а злий на зле наставляє. 6. Краще своє старе, як чуже нове. 7. Він і тут чужий, і там не свій. 8. Дай, Боже, старим очі, а молодим розум. 9. Не питай у хворогоздоров’я. 10. Лихий чоловік у громаді, що вовк в отарі. 11. Хто на чуже зазіхається, свого позбувається.

406. Микола Сингаївський, Микола Вороний, Микола Вінграновський, Микола Хвильовий, Левко Боровиковський, Павло Глазовий, Ольга Кобилянська, Михайло Коцюбинський, Панас Мирний, Максим Рильський.

407. Красногвардійське, Міжводне, Чорноморське, Новоселівське, Новоозерне, Приморський, Морське, Курортне, Лучисте, Верхньосадове.

408. Березень подарував Україні великих (прикм.) українців — Тараса Шевченка і Миколу Лисенка. Перший став володарем у царстві духа, велетнем у царстві людської культури, указав нові світи й вільні (прикм.) шляхи професорам і книжним ученим (ім.). А другий змінив козацьку (прикм.) шаблю на диригентську (прикм.) паличку і зброєю в боротьбі за незалежність України зробив народну пісню.

409. 1. Велике (ім.) бачиться здалеку. 2. Хто визволиться сам, той буде вільний. 3. Щодня, щоночі кіт учений (прикм.) на ланцюгу кружляє тім. 3. Козацьке (ім.) завжди славилося своїми голосистими дівчатами та хлопцями. 4. У диригентську (ім.) після концерту приносили величезні букети й листівки з привітаннями та словами подяки. 5. У творчості Лесі Українки є чимало творів для дітей: «Вишеньки», «Літо краснеє минуло», «Колискова» (ім.). «Біда навчить», «Метелик» тощо. 6. «Таємниця трьох невідомих» (ім.) — третя частина українського бестселера «Тореадори з Васюківки» Всеволода Нестайка, якою зачитуйся мільйони дітей «від двох до ста двох».

410. 1.-2. Великого Кобзаря, нову концертну форму, змішаний концерт, великого поста, хоровий диригент, концертна форма, шевченківські дні, лисенківських концертів.

3. Шевченко — Шевченків, Лисенко — Лисенків.

Прикметники, утворені від власних назв за допомогою суфіксів -ів-, -їв-, -ин-, -ін-, пишуться з великої літери.

411. 2.

Як я уявляю свою майбутню оселю

Я мрію, що в майбутньому в мене буде власна оселя. Вона буде велика, простора і дуже затишна. У моїй квартирі обов’язково буде просторий передпокій. У ньому стоятиме величезна шафа-купе, у якій зберігатиметься одяг. Також у передпокої розміщуватимуться стелажі з книжками. Па стінах висітимуть репродукції моїх улюблених картин.

Спільною для всієї родини кімнатою буде зал. Там міститиметься м’який куточок, на якому буде зручно відпочивати всім членам сім’ї. Навпроти стоятиме меблева стінка. У ній розміщатимуться книжки, гарний посуд, на поличках стоятимуть милі серцю дрібнички — фото в рамках, мушлі, вази для квітів. Біля однієї зі стін буде міститися домашній кінотеатр. Я хочу мати телевізор з душе великим плоским екраном, і бажано, щоб на ньому було можна дивитися фільми у 3D-форматі. У мене обов’язково буде музичний центр. Не знаю, чого сягнуть новітні технології тоді, коли я стану дорослим, але сподіваюся, що музику ми слухатимемо у найвищій якості.

У нашій оселі обов’язково буде дитяча кімната. Спочатку це буде кімната для немовляти з усіма умовами: ліжечко, що гойдається, пеленальний столик, шафка для дитячих речей. Пізніше омеблювання кімнати змінюватиметься відповідно до віку дитини.

Обов’язково у мене буде спальня, у якій міститиметься модерний спальний гарнітур: ліжко, шафа-купе, крісло, туалетний столик. У спальні також буде телевізор, щоб на ніч можна було спокійно подивитися кіно.

Моя кухня буде обладнана за останнім словом техніки. Там будуть найсучасніші плита, холодильник, мікрохвильова піч, кавова машина, кухонний комбайн тощо. На кухні так само мас бути телевізор, щоб під час приготування їжі можна було переглядати телепередачі.

У моїй оселі обов’язково буде багато квітів. Вони міститимуться на підвіконнях і на спеціальних підставках. Ще я планую, що в мене буде великий собака — дог або мастиф. Тому я обладнаю спеціальне собаче місце. Швидше за все воно буде в передпокої.

Ось такою я бачу свою майбутню оселю.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити