Розв’язання усіх вправ і завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА. 6 клас» Єрмоленко С. Я. - 2016 рік

ЗВ'ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ

§ 75. Усний твір-оповідання за жанровою картиною

580. 1. Тема: Як козаки писали листа турецькому султанові.

Основна думка: Запорізькі козаки ніколи і нікому не підкорялися.

2. — Василю, чи сподобалася тобі картина Іллі Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султанові»?

— Так, Сергію, вона мені дуже сподобалася. А що ти знаєш про історію її створення?

— Я знаю, що Іллі Рєпіну цю картину допомагав створювати український історик Дмитро Яворницький. Він запропонував Рєпіну все, що потрібно було для картини: книги з історії запорізьких козаків, свою колекцію зброї, жупани, чоботи, люльки... Він приводив до художника тих своїх земляків та знайомих, чиї постаті й риси обличчя нагадували запорізьких козаків, і вони позували Рєпіну під час створення картини.

— О, як цікаво!

— А ще я знаю, що образ писаря Рєпін змалював із самого Яворницького. Писар— одна з центральних постатей картини. Його лукава посмішка пробігає по всьому обличчю, утворюючи ледь помітні зморшки біля очей і неглибокі ямочки коло щільно стулених губ. З усього видно, що це особа хитра і, як кажуть, сама собі на умі.

— А я читав, що слава «Запорожців» облетіла всю Російську імперію, перейшла й кордони. На виставках у Чикаго, Будапешті, Мюнхені, Стокгольмі картина мала величезний успіх. «Ніхто в світі не відчуває так волю, рівність і братерство, — писав свого часу Рєпін. — Усе своє життя запорожці залишалися вільними й нікому не корилися».

— Так, у «Запорожцях» блискуче показано волелюбний характер, щиру душу й непокірність січового козацтва. Автор картини підкреслив, що жорстока реакція Росії не сміє гнобити волелюбні, але поневолені народи імперії.

581.1 У своїй знаменитій картині «Запорожці пишуть листа турецькому султанові» російський живописець Ілля Рєпін оспівав українське вільнолюбство, прославив козацьке молодецтво і незламний дух народу.

Чуття геніального художника і людини, яка виросла на Україні, допомогло Рєпіну відобразити в «Запорожцях» дух нації, її менталітет. А захват і повага, що він відчував до цього лицарського народного ордену — козацтва, втілились в оригінальній багатофігурній композиції — вияві суті запорозької вольниці. Показуючи запорожців у момент найвищого прояву їх життєлюбства і безстрашності, Рєпін розкриває справжню стихію народних характерів, дух лицарства і товариства, притаманний козакам.

На передньому плані картини в самому центрі зображено писаря, який сидить за столом. Напевно, він дуже задоволений покладеною на нього місією. Писар слухає те, що кажуть йому друзі, і тільки встигає записувати. Довкола нього зібралися козаки і навперебій пропонують своє: «Напиши: ти нашої свині старший підсвинок»; «Рогатого чорта кривий брат»! Один козак від сміху навіть повалився на бочку. Центральний персонаж картини — отаман Іван Сірко, який стоїть позаду писаря. Його погляд — самовпевнений, на обличчі — іронічна посмішка. Очі горять вогнем помсти ворогам.

У правому кутку картини — висохлий від років старий у білій шапці і червоному жупані, на поясі в нього меч. Він вже немолодий, статний і щиро радий гострому слову товаришів. Старий регоче. Його сміх — сміх гордого, бувалого козака, який захищає Січ від ворогів. Він поклав руку на плече козака, який сидить за столом. Обличчя цього вояка не видно, але, напевне, він теж задоволений тим, що відбувається. Козаки сміються.

На картині ми бачимо голого до пояса козака. Мабуть, це картярський спритник. У Запорозькій Січі, перш ніж грати, козак мав роздягнутися, щоб нікуди було ховати карти. До столу притулена домра — стародавній музичний інструмент. Напевне, у вільний час хто-небудь з козаків награє якусь мелодію і співає про Україну, про хоробрість її народу, прославляє Січ.

Списи за спинами запорожців, дим вогнища на задньому плані створюють враження, що вся Січ зібралась позаду групи козаків і писаря. Сміх козаків гордий і відвертий. Це сміх сміливих і вільних людей, які не дають ворогам ступити на їхню землю.

Картина барвиста, вона так і іскриться сміхом. Іноді здається, що на знаменитій картині зображено саме сміх, хоча, в основному, вона написана на історичний сюжет. Усі її персонажі створюють враження не лише хвацькості, молодецтва і веселої безшабашності, а й якоїсь внутрішньої могутності, властивої Запорозькій вольниці.


1 Репродукція картини І. Рєпіна в підручнику надрукована дзеркально перевернутою.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити