Розв’язання усіх вправ і завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА. 6 клас» Глазова О. П. - 2016 рік

ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ

§ 11. Джерела українських фразеологізмів. Прислів'я, приказки, крилаті вислови, афоризми як різновиди фразеологізмів

§ 11. Джерела українських фразеологізмів. Прислів’я, приказки, крилаті вислови, афоризми як різновиди фразеологізмів

119. Медовії ріки — надзвичайний достаток.

На ясні зорі і на тихі води — в Україну; додому, в рідні краї.

На свій хліб піти — жити на власний заробіток.

Жива вода — в українських казках — магічна вода, яка повертає життя мерт­вим і дає неймовірну силу. Іноді зветься також цілющою водою.

Повертай голоблі — повертайся

Стригтиме людей під одну гребінку — прирівнювати всіх у якомусь відно­шенні; зводити до одного рівня.

Казка про білого бичка (курочку рябу) — що-небудь надумане, вигадане.

Битий небитого везе — про хитрість і лукавство, що дозволяють маніпулювати людьми.

Ловися, рибко, велика й маленька — використовується як побажання успіху (удачі) в чому-небудь.

120. 1) з мовлення військових: поле битви, честь прапора, офіцерська честь;

2) з мовлення моряків: триматися на плаву, кинути якір, чекати біля моря пого­ди, брати на буксир, викинути за борт;

3) з мовлення музикантів: фальшива нота, заключний акорд, грати першу скри­пку, співати в унісон;

4) з мовлення спортсменів: вийти на фінішну пряму, удар нижче пояса, друге дихання, забити гол у свої ворота, штрафний майданчик, передати естафету, заборо­нений прийом.

121. — дошкульне місце, вразлива сторона в кого-небудь.

■ За давньогрецьким міфом, мати героя Ахіллеса морська богиня Фетіда скупала його у во­дах священної ріки Стікс, щоб зробити невразливим для ворожих стріл. Але при цьому вона тримала Ахіллеса за п'яту, якої не торкнулися води Стікса. Стріла Паріса, спрямована богом Аполлоном, влучила в п'яту Ахілла, і герой загинув.

— про постійну небезпеку.

■ За давньогрецькою легендою — меч, підвішений на кінській волосині на час бенкету над головою заздрісника Дамокла, якому сіракузький тиран Діонісій на один день поступився власниммісцем, щоб дати зрозуміти примарність щастя влади.

— несправедливий суд; суд неука.

■ Цар Фрігії Мідас одного разу віддав першість у музичному змаганні між Аполлоном і Вакхом на користь Вакха. За несправедливий суд Аполлон наділив Мідаса довгими ослячими вухами.

— артист, актор.

■ Мельпомена — одна з 9 дочок Зевса і Мнемосіни, муза трагедії.

Спочивати на лаврах — заспокоюватися на досягнутому.

■ Лавровий вінок чи гілка лавра з часів античності — символ слави, перемоги чи миру. Лав­ровий вінок одягали тріумфатори, лаврами прикрашали кораблі переможців. В урочистих випадках лавровими вінками вінчався весь народ; лаврові вінки одягали жерці під час жертвоприношень. Лавр був присвячений богу Аполлону (міф про Дафну); в Олімпійських (піфійських) іграх лавровий вінок був нагородою переможцеві і ним же нагороджували «улюбленців Аполлона» — поетів.

Сізіфова праця (робота) — безплідна й виснажлива праця.

■ В 11-й пісні поеми Гомера «Одіссея» розповідається про корінфського царя Сізіфа, який за образу богів був засуджений Зевсом на тяжку кару: він вічно мусив піднімати на гору великий камінь, який щоразу скочувався униз.

— дуже забруднене місце або вкрай занедбані справи.

■ 3 буквального словосполучення «авгіеві стайні», тобто величезні стайні Авгія, царя Еліди. За давньогрецьким міфом, ці стайні, які не прибирали 30 років, за один день вичистив Геракл, спрямувавши на них воду річки Алфей.

122. 1. Дуже недобре діло брехати! Брехнею, кажуть люди, світ пройдеш, та назад не вернешся! Брехун сам собі ворог і людям зло робить. 2. Бувайте здорові та, не питаючи броду, не суньтесь у воду, бо втопитесь! 3. Славилося село дівчатами — здоровими, рум’яними й роботящими, голосистими, красивими — хоч з лиця воду пий.

123. 1. Чи не дивина, що один у багатстві бідний, а інший у бідності багатий? (Духовне багатство не можна замінити матеріальними цінностями.) 2. Тоді я весе­лий, тоді я багатий, як буде серденько по волі гуляти! (Тільки вільна людина може почуватися щасливою.) 3. Не поет, хто забуває про страшні народні рани, щоб собі на вільні руки золоті надіть кайдани! (Поет мас бути непідкупним.) 4. У мудреця багатс­тво відіграє службову роль, а в дурня — панівну. (Мудрець використає багатство для блага людства, а дурень —лише для власного збагачення.)


1 У підручнику помилка. Правильно: дамоклів меч.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити