Розв’язання усіх вправ і завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА. 6 клас» Глазова О. П. - 2016 рік

СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ

§ 17. Правопис складних і складноскорочених слів

187. Зоосад, сільрада, водопостачання, спортзал, партзбори.

Перепишіть, уставляючи пропущені літери. Складноскорочені слова підкрес­літь.

188. 1. Чотири внуки у дворі! Відкрився бабин дитсадочок! 2. Підняв трубу хімкомбінат, облизується димом. 3. Розпашілий завуч стояв серед шкільного подвір’я. 4. І до сліз переживали дві русяві медсестри. 5. Настала мода на військову форму. Влізає в маскхалат веселий франт. 6. Опускаються снів НЛО на балкони.

ООН — це Організація Об'єднаних націй. ЗНО з української мови та літератури зо­бов'язані здавати всі випускники. Одна з найбільших ГЕС в Україні — це Дніпрогес. Юнкори часто в майбутньому стають журналістами. Універсам розташований на вулиці Злуки.

Правопис складних слів разом і через дефіс

189. 1. Микола скинув плащ-накидку. почепив на вішак, блиснули ордени й медалі. 2. «Що я тобі скажу, Зміїку-Братику. — каже Лисичка-Сестричка. — йде на тебе війною Іван-Баштанник, хоче тебе звоювати!» 3. Ми не зірвали переліт-траву, розрив-траву ми також не зірвали, без ключ-трави на світі я живу... 4. Міні-спідничка є частиною спортивної форми тенісисток.

Через дефіс пишуться:

складні слова, утворені поєднанням незалежних слів — плащ-накидка, переліт-трава, розрив-трава, ключ-трава, міні-спідничка;

імена казкових персонажів — Змїїк-Братик, Лисичка-Сестричка, Іван-Баштанник.

190. Аеропорт, авіапошта, фотомодель, телешоу, автостоп, радіостанція, веломотоспорт, гідромасаж.

Слова, які пишемо за правилом «дев'ятки»: радіостанція (перед голосним після д пишемо і, а не и), гідромасаж (г не входить до «9», після нього пишемо і).

191. Авіаквиток, грамзапис, авто стоянка, фотосесія, космодром, геологія, кінопроба.

192. 1. Прокладають путь сувору молоді аеронавти. 2. Розкраює небо навпіл блискавки фотоспалах. 3. Електричок кінострічки ген за гаєм миготять. 4. І кричить в квартирі телефон: «Що у вас там дієт..ся, Їй-Богу?» (Са: «Пм?»)

Написання айв з пів-, напів-

194. Півміста, пів-Вінниці, піврайону, півобласті, пів-Київщини, півогірка, пів-банана, пів-Африки, пів’яблука, пів’юрби, пів’явора, пів-Ялтн, пів-Єгипту, пів’яхти.

Апостроф пишеться перед я, ю, є, ї після префіксів та складних слів, що закінчу­ються на приголосний (з власними назвами — через дефіс): пів’яблука, пів'юрби, пів'явора, пів’яхти.

195. 1. У березневі дні біля могили Кобзаря збирається пів-України. 2. Могут­ній дуб. Він півтисячоліття стоїть на Хортиці. 3. Гарна веселка півнеба підперла. 4. День такий — ні хмарки, ні півхмарки. 5. Тут хмари ходять напівколом. 6. На гвалт збіглося пів-Комишанки.

196. Півмайдану, піввулиці, пів-Борисполя, піввікна, піввареника, пів’яблука, пів’юрти, пів-Євпаторії, пів-Азії, пів’ялини, пів-Яготина, напів’язичеський, напівпоклін.

Апостроф пишеться перед я, ю, є, ї після префіксів та складних слів, що закінчу­ються на приголосний (з власними назвами — через дефіс): пів'яблука, пів’юрти, пів’ялини.

197. І. З людьми біда — півбіди. 2. Знає кума — знає півсела. 3. Знайко розуміє з півслова. 4. Всяке напівзнання — гірше від невігластва. 5. Зранку за діло — вже півділа. 6. У ледаря закон свій: півзміни сиди, а півзміни стій. 7. Там публіка — сім душ на півбублнка. 8. Півпуда коропів цінніше за пуд сподівань.

198. 1. За останні півстоліття населення планети збільшилось майже удвічі. 2. Півбіди, що взялись звоювать вороги, а біда, коли друзі мовчать. 3. А хто від прав­ди ступить на півметра, душа у того сіра й напівмертва. 4. Забрела у гай пила, загар­чала, загула. Дика грушка від розпуки заломила віти-руки: «Ти не руш мене, не руш, на мені півтонни груш».

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити