Розв’язання усіх вправ і завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА. 6 клас» Глазова О. П. - 2016 рік

ПРИКМЕТНИК

§ 32. Написання НЕ з прикметниками

386. Виділені прикметники без не не вживаються.

387. 1. Засяяв день над неосяжним (без не не вживається) світом, невпинний (без не не вживається) рух всіма опанував. 2. Невтомний (без не не вживається) жай­вір бавиться в повітрі. 3. Нестримний (без не не вживається) хор натомлених цикад. 4. Невсипущі (без не не вживається) павуки тчуть серпанки і шовки. 5. Недоступна (можна добрати синонім — недосяжна) кропива хазяйновито шспталась.

388. Складний — непростий; терміновий — невідкладний; прикрий — неприє­мний; тривожний — неспокійний.

Прикметник з не пишемо разом, якщо до прикметника з не можна добрати сино­нім.

389. 1. Я не люблю нещасних (без не не вживається). Я щаслива. Моя свобода завжди при мені. 2. Світ визнає тільки сильних, вправних, непоступливих (синонім: впертих) і самокритичних. 3. Коли неспокійна1 (виражає одне поняття, немає запере­чення ознаки; синонім: тривожна) совість, то нічим її не обманеш. 4. Я удався нелінивим (виражає одне поняття, немає заперечення ознаки; синонім: працелюбним), без роботи не живу. 5. А міць дубів дідівських непохитна (без не не вживається).

391. 1. Всі ми люди не святі (є протиставлення), а грішні. 2. Я чисту маю ду­шу, а не мутну (є протиставлення). 3. Очі в дівчини не жолудеві (є протиставлення), а якісь янтарні. 4. Не веселі (є протиставлення), а смутні думки обхопили материну голову. 5. Я не скрипковий (є протиставлення) ключ, а журавлиний тобі над полем в небі напишу.

392. Недремне око — 1) про того, хто все бачить, знає; 2) (жарт.) про суворо­го начальника; 3) (ірон.) про службу державної безпеки, тайну поліцію.

Хома невірний — людина, яка не хоче повірити очевидним фактам, сумніва­ється в тому, що є істиною для інших.

Лобом неширокий —дурний, нерозумний.

Не святі горшки ліплять — звичайна людина впорається із складною справою — говорять, щоб підбадьорити людину, яка береться за якусь нову для неї справу.

Чимало творів Шевченка з’явились на засланні, під недремним оком тюремного наглядача. Мама завжди мені каже, що не святі горшки ліплять.

Недремне — без не не вживається; невірний — синонім недовірливий; неширокий — синонім вузький, не святі — є протиставлення.

393. 1. А держава Україна — велика, небідна (пишемо разом, присудок, не­має заперечення ознаки, не можна вставити слово є, синонім — багата), незалежна (пишемо разом, присудок, немає заперечення ознаки, не можна вставити слово є, синонім — вільна), самостійна і багатодітна. 2. Кому власна батьківщина з малих літ не дорога (присудок, є протиставлення), той непевна є людина. 3. І недоречний (пи­шемо разом, присудок, немає заперечення ознаки, не можна вставити слово є) навіть сумнів, чи мудро все це на землі. 4. Будем з добрими привітні, а з лихим непримиримі (без не не вживається). Будем хитрому нелюбі (пишемо разом, присудок, немає запе­речення ознаки, не можна вставити слово є), щиросердому — любимі. 5. Мова кож­ного народу неповторна (пишемо разом, присудок, немає заперечення ознаки, не мо­жна вставити слово є, синоніми — оригінальна, унікальна) і своя. 3. Господарів хліб не білий (є протиставлення), але ситний.


1 Правило на с. 172 подано не зовсім коректно. Окремо пишеться частка не з прикметниками у функції присудка в тому випадку, якщо часткою не заперечується ознака, виражена даним словом: Ця річка не широка (заперечення), але: Ця неширока річка впадає в Дніпро (одне по­няття). Якщо між не й відповідним прикметником-присудком за змістом речення можливе с (був, була тощо), частку не слід писати окремо; якщо зв’язка на цьому місці порушує смисл, частку не треба писати разом: Цей будинок не старий (не с старий); але: Цей будинок (є) не­старий (тобто відносно недавно збудований). (Український правопис. — К.: Наукова думка, 2008, — С. 52.)

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити