Розв’язання усіх вправ і завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА. 6 клас» Глазова О. П. - 2016 рік

ПРИКМЕТНИК

§ 35. Перехід прикметників в іменники

Лексичне значення:

Сучасне — сьогодення.

Майбутнє — час, який настане; майбуття.

Хворий — людина, що захворіла.

Недужий — каліка, хвора людина.

Золотий — золота монета.

410. 1. Не скупий (Н. в.) володіє багатством, а воно ним. 2. Потрібний, як ли­сому (Р. в.) гребінь. 3. Це такий, що не уступить ні кінному (Р. в.), ні пішому (Р. в.). 4. Вперед мерщій, вперед, мій карий (Кл. в.). 5. І для любої розмови мила (Н. в.) вийш­ла на поріг.

✵ Виділені слова у фразеологізмах; як мокре горить; заганяти на слизьке; пасти задніх; переливати з пустого в порожнє — є іменниками.

Як мокре горить — 1. Дуже повільно, мляво, не поспішаючи і т. ін. (робити що-небудь). 2. Без бажання, неохоче, абияк, погано (робити щось). 3. Повільно, погано і т. ін. (щось відбувається, проходить, робиться тощо). 4. перев. зі сл. робота. Без затрати належних зусиль; повільний, недбалий і т. ін.

Вчилась Настя, як мокре горить; лише коли сама хотіла.

Заганяти на слизьке — ставити когось у скрутне становище.

Пасти задніх — відставати.

Наш клас не пастиме задніх у навчанні!

Переливати з пустого в порожнє — вести пусті розмови; не займатися чим- небудь корисним.

Дискусії були зовсім безплідні, бо переливали з пустого в порожнє.

411. Кошових отаманів до середини XVII століття часто називався гетьма­ном. — Хоча легендарний кошовий Іван Сірко був нещадним до ворогів, але разом з тим він відзначався великодушністю до переможених або слабких противників.

Іван хоче стати військовим моряком. — Військові проведуть на честь Дня Пе­ремоги парад на Хрещатику.

На клумбі виросла молода травичка. — Молода танцювала танець зі своїм бать­ком.

Набережна вулиця вела до пірсу. — Ми любили гуляти ввечері по набережній.

Особливості будови роздуму

Усний докладний переказ розповідного тексту, що містить роздум

412. У тексті байки Езопа поєднано розповідь і роздум. Стиль тексту — худо­жній, бо це художній твір. Виділений уривок належить до роздуму. До нього можна поставити загальне запитання чому?

413. Найріднішою людиною для кожного є мати, тому що без матері не існує життя. (Стягнений роздум.)

Найріднішою людиною для кожного є мати, тому що без матері не існує жит­тя. Отже, бережіть свої матерів, не забувайте про них, хай не проллється з їхніх очей жодна сльозинка горя. (Розгорнутий роздум.)

Спілкування рідною мовою має приносити радість, оскільки рідною мовою найкраще виражати свої найпотаємніші думки. (Стягнений роздум.)

Спілкування рідною мовою має приносити радість, оскільки рідною мовою найкраще виражати свої найпотаємніші думки. Отже, плекайте рідну мову, навчайте­ся рідної мови все життя — і ви будете розумною, освіченою, інтелігентною люди­ною. (Розгорнутий роздум.)

Володіти комп’ютером сьогодні необхідно, через те що він надає доступ до найрізноманітнішої інформації. (Стягнений роздум.)

Володіти комп’ютером сьогодні необхідно, через те що він надає доступ до найрі­зноманітнішої інформації. Отже, навчайтеся працювати на комп’ютері, і ви знайдете собі у майбутньому гідну роботу. (Розгорнутий роздум.)

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити