Розв’язання усіх вправ і завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА. 6 клас» Глазова О. П. - 2016 рік

ЧИСЛІВНИК

§ 37. Числівник як частина мови. Кількісні й порядкові числівники. Числівники прості, складні та складені

418. 1. Тарасові Шевченку встановлено сімсот дванадцять (конкр.) пам’ят­ників в Україні і сімдесят п’ять (конкр.) за кордоном у двадцяти шести (конкр.) країнах світу. Зокрема у С1ІІА — чотири(конкр.), Франції — три (конкр.), Росії — п’ять (конкр.), Молдові — два (конкр.).

2. Хай викидає вишня цвіт і двісті літ, і триста (прибпизн.) літ.

3. Сусід наш по баштану — дід, йому під вісімдесят (приблизні) літ.

419. 1. І хоч у світі сторони чотири (кількісн., Н. в.), я тут живу, бо я цей край люблю. 2. Зажурилась моя парта, третя (порядк., ж. р., одн., Н. в.) парта від вікна. 3. Тринадцять (кількісн., Н. в.) руж під вікнами цвіло, тринадцять (кількісн., Н. в.) руж — чотирнадцята (порядк., ж. р., одн., Н. в.) біла. 4. (порядк., одн., ч. р., Р. в., означення)

420. 16 — шістнадцять, шістнадцятий;

21 — двадцять один, двадцять перший;

45 — сорок п’ять, сорок п’ятий;

103 — сто три, сто третій.

421.

Кількісні числівники

Порядкові числівники

шість

шестеро

одна шоста

сто

одна сота

одна друга

двоє

два

сотий

другий

Решта слів належать до інших частин мови.

Іменники: шестірка, шестірня, сотня, половина, двійка

Прислівники: ушосте, усоте, по-друге.

Прикметники: подвійний.

Дієприкметники: переполовинений.

422. 1. Ми ішли через поле двоє (збірн., простий). 2. Сідай швидко на коня: ще сто (ціле ч., простий) миль махнем до дня! 3. Хто з нас перший гедзя кинув? І я з запалом, та й ти огонь-петрович! Тобі слово, ти — десятеро (збірн., простий). 4. Всі зайці вовків бояться, йде один (ціле ч., простий), а бачать двадцять (ціле ч., складний). 5. Лісорубів тих у лісі налічив я двадцять вісім (ціле ч« складений). 6. Хоч запаси води на Землі величезні, на прісну воду припадає лише два (ціле ч.. простий) і одна друга (дробове ч., складений) відсотка. 7. На частку України припадав п’ять і сім десятих (дробове ч., складений) відсотка площі Європи.

Два чоботи — пара — схожі між собою чим-небудь (переважно — негативним). Числівник два.

Сім п’ятниць на тиждень — хтось часто змінює свою думку, свої рішення. Числівник сім.

Тридцять срібняків — ціна зради. Числівник тридцять.

В сто очей дивитися —дуже пильно. Числівник сто.

Усі числівники — кількісні, позначають цілі числа.

424. Двоє друзів, троє пташенят, четверо очей, п’ятеро братів, шестеро коліс, семеро саней.

✵ Збірні числівники вживаються з іменниками, які:

✵ є назвами істот ч. р. (п'ятеро хлопців, четверо коней, десятеро козаків);

✵ належать до четвертої відміни (шестеро каченят, семеро оленят);

✵ є назвами неістот середнього роду (двоє імен, троє вікон):

✵ уживаються тільки у формі множини (двоє ножиців, троє дверей).

З іменниками жіночого роду та іменниками чоловічого роду — назвами неістот збі­рні числівники не вживаються.

425. 1. Стоїть дуб, на ньому дві гілки, на кожній гілці по одному гнізду, у кож­ному гнізді по п’ятеро пташенят. (Тулуб, руки, пальці.) 2. Сам чорен, та не ворон, є два роги, та не бик, шість ніг, та без копит. (Жук-рогач). 3. У двох матерів по п’ятеро синів. (Руки, пальці.)

426. Дві треті кілометра (Р. в.); нуль цілих чотирнадцять сотих гектара (Р. в.); нуль цілих п’ятдесят вісім сотих центнера (Р. в.); нуль цілих двадцять п’ять сотих тонни (Р. в.).

427. 1. П'ять разів засумнівайся, а тоді до діла збирайся. 2. Це той, що одним пострілом сорок шість качок б’є! 3. Хоч копійка в каптані, та на тридцять гривень чвані. 4. Сто двадцятькарбованців давали, але з кишені не виймали.

428. Найбільша ріка України — Дніпро. За цим показником це четверта річка Європи. На річковий басейн Дніпра припадає близько шістдесяти (ціле число, складний) водних ресурсів України. Середній річний стік Дніпра становить п’ятдесят три цілі і п’ять сотих (дробове число, складений) кілометра. Другою за протяжністю в межах України річкою є Південний Буг. Він має довжину вісімсот шість (ціле число, складений) кіломет­рів. Річний стік Південного Бугу — три цілі і чотири десяті (дробове число, складений) кілометра. Другий за площею басейну є Дністер, річний стік якого вісім цілих і сім деся­тих кілометра. Його басейн займає дванадцять (ціле число, простий) відсотків території України. За загальною довжиною Дністер є сьомим серед річок Європи. У межах України його довжина сімсот п’ять (ціле число, складений) кілометрів.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити