Розв’язання усіх вправ і завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА. 6 клас» Глазова О. П. - 2016 рік

ЧИСЛІВНИК

§ 38. Відмінювання кількісних числівників

429. 1. Одна (ж. р., одн.) ластівка весни не робить. 2. Один (ч. р., одн.) цвіт не робить вінка. 3. Розумного пошли — одне (с. р., одн.) слово скажи. 4. Від заздрощів одні (мн.) прикрощі.

430. 1. З однієї (Р. в.) ягоди немає вигоди. 2. Одним (Ор. в.) пальцем голки не вдержиш. 3. Досить одного (Р. в.) сонця на небі. 4. На двох (Зн. в.) панів одні (Н. в.) штани. 5. Два (Н. в.) брехуни одної (Р. в.) правди не скажуть.

431. 1. Кінь на чотирьох (М. в.) ногах, та й то спотикається. 2. Хто мовчить, той двох (Зн. в.) навчить. 3. За двома (Ор. в.) зайцями не женися. 4. Сидіти між двох (Р. в.) стільців. 5. Виїхав на чотирьох (М. в.) колесах. 6. Мишу й трьома (Ор. в.) скиртами не розчавиш. 7. Де більше двох (Р. в.) баб, там торг, де більше трьох (Р. в.), — там ярмарок.

432. 1. Знаю, як свої п’ять (Зн. в.) пальців. 2. Винному п’ять (Зн. в.) кар не при­суджують і його ж п’ятьма (Ор. в.) батогами не б’ють. 3. Цей набалака, що й до шести (Р. в.) лантухів не збереш. 4. Запасеного на трьох (Зн. в.) хлопців завжди вистачить на шістьох (Зн. в.) дівчат.

Н. в.

шість сестер

СІМ нот

вісім оповідань

Р. в.

шістьох сестер

сімох нот

вісьмох оповідань

Д. в.

шістьом сестрам

сімом нотам

вісьмом оповіданням

Зн. в.

шістьох сестер

сім нот

вісім оповідань

Ор. в.

шістьома сестрами

сімома нотами

вісьмома оповіданнями

М. в.

(на) шістьох сестрах

(на) сімох нотах

(у) вісьмох оповіданнях

Тримати за сімома замками — 1) кого замикати кого-небудь, ховати від когось, на­дійно охороняючи; 2) що не виявляти чогось (про певні якості, почуття тощо).

433. 1.У два голоси одну співаєм пісню. 2. Ой гуляли в полі два морози. 3. Два горобці зерна не поділили. 4. На світанку спускалися в долину чотири вершники. 5. Зробив з мухи три кожухи.

Два чоботи — пара — схожі між собою чим-небудь.

Три кити — головні основи чого-небудь.

На два фронти — у двох напрямках.

У двадцять чотири години — максимально швидко.

Речення: Маркові наказали зібратися й виїхати з міста за двадцять чотири години. Мар'яна і Марія — два чоботи пара: неуважні і нечемні.

434. 1. Матиму в цьому році трьох китів (основи): городину, коноплі і льон. 2. Хазяйське око (господар, власник) побачить більше, ніж очі чотирьох наймитів. 3. Він кожному з п’ятьох вдивлявся пильно в очі (намагався зрозуміти). 4. Обом стало жарко. Обоє пекли раків (почервоніли). 5. Така й від сімох собак відіб’ється (не дозво­лить себе образити). 6. Тікав від вісьмох вовків (злякався), а то копиця сіна.

✵ Речення з однор. чл.: 1. Матиму в цьому році трьох китів: городину, коноплі і льон (Δ: О, О і О).

436.

Н. в.

п’ятдесят кроків

триста зошитів

шістсот учасників

Р. в.

п’ятдесятьох (п’ятдесяти) кроків

трьохсот зошитів

шестисот учасників

Д. в.

п’ятдесятьом (п’ятдесяти) крокам

трьомстам зошитам

шестистам учасникам

Зн. в.

п’ятдесят кроків

триста зошитів

шестисот учасників

Ор. в.

п’ятдесятьма (п’ятдесятьома) кроками

трьомастами зошитами

шістьмастами (шістьома) учасниками

М. в.

(у) п’ятдесятьох (п’ятдесяти) кроках

(у) трьохстах зошитах

(на) шестистах учасниках

437. 1. Запорозька чайка вміщала від п’ятдесяти (Р. в.) до сімдесяти (Р. в.) чо­ловік. 2. Український учений Агатангел Кримський володів п'ятдесятьма (Ор. в.) мовами. 3. Льодові береги Антарктиди поступово зміщуються на північ із швидкістю від п'ятдесяти (Р. в.) до п’ятисот (Р. в.) метрів на рік, 4. «Іліаду» та «Одіссею» Гомер створив близько восьмисот (Р. в.) років до нашої ери.

Антарктида — орфограма «Літери и - і у словах іншомовного походження». Геог­рафічна назва на -ида.

Швидкістю — орфограма «Подвоєні літери перед закінченням орудного відмінка іменників ill відміни». Через збіг приголосних подвоєння не відбувається.

Одіссея — «Подвоєні літери у словах іншомовного походження».

438. 1. Страус може розвивати швидкість до п’ятдесятьох (п’ятдесяти) кіломе­трів на годину. 2. Довжина язика в мурахоїда досягає шістдесятьох (шістдесяти) сан­тиметрів. 3. Своє єдине яйце альбатрос висиджує протягом вісімдесятьох (вісімдеся­ти) днів. 4. За перші два роки життя слоненя набирає до шестисот кілограмів.

439. До дев’яноста (Р. в.) відсотків українців — музикальні, здатні до музику­вання. 2. І хоча не здаються зими, сорока (Р. в.) морозів не страшно — то нас тільки лякають ними. 3. Дорослий слон щодня з’їдає від ста (Р. в.) до двохсот (Р. в.) кілогра­мів рослинної їжі: трави, хмизу, гілок, листя, квітів і фруктів.

Речення, ускладнене однорідними членами: Дорослий слон щодня з'їдає від ста до двохсот кілограмів рослинної їжі: трави, хмизу, гілок, листя, квітів і фруктів. Розділові знаки при однорідних членах з узагальнювальним словом: Δ: О, О, О, О, О і О.

440. 1. Коршаки та грифи живуть більше ста (Р. в.) років. 2. Качка живе до со­рока (Р. в.) років. 3. Лебідь може розвивати швидкість до дев’яноста (Р. в.) кілометрів на годину.

✵ Реченням властиві ознаки наукового стилю. Числівники виконують інформативну функцію — повідомляють про кількість чогось.

Н. в.

сорок глядачів

дев’яносто копійок

сто гривень

Р. в.

сорока глядачів

дев’яноста копійок

ста гривень

Д. в.

сорока глядачам

дев’яноста копійкам

ста гривням

Зн. в.

сорок глядачів

дев’яносто копійок

сто гривень

Ор. в.

сорока глядачами

дев'яноста копійками

ста гривнями

М. в.

(на) сорока глядачах

(на) дев’яноста копійках

(на) ста гривнях

441. 1. Швидкість бігу гепарда — від ста двадцяти (Р. в.) до ста сорока (Р. в.) кілометрів за годину. 2. Ведмедиця вагою до ста (Р. в.) кілограмів народжує ведмежат від вісімдесяти п’яти (Р. в.) до ста сорока (Р. в.) грамів. 3. Найпопулярнішим героєм кіно став Шерлок Холмс: його зіграли шістдесят вісім (Н. в.) акторів у ста вісімдесяти семи (М. в.) фільмах. 4. Зелене царство Землі налічує до двохсот тисяч (Р. в.) видів рослин, з яких близько двадцяти тисяч (Р. в.) росте в Україні. 5. Один (Р. в.) відсоток сонячної енергії рівноцінний потужності ста сімдесяти мільярдів (Р. в.) кіловат.

442. За шкалою розумового розвитку, яку запропонували швейцарські вче­ні, перше місце в природі посідає людина. Вона мас до двохсот чотирнадцяти балів. Дельфін наділений приблизно ста дев’яноста п’ятьма балами. На третьому місці — слон. Він має до ста п’ятдесяти балів. Мавпа — до шістдесяти трьох. Зебра — до сорока двох, жирафа — до тридцяти восьми, лисиця — до двадцяти восьми балів. «Найтупішим» визнали бегемота, який набирає не більше вісімнадцяти очок.

443. 1. Вісім мільярдів (Зн. в.) років тому Земля була розжареною кулею. 2. Триста тисяч (Н. в.) минуло років, як піднеслось перше людське чоло. 3. Активний словник людини із середньою освітою налічує від однієї тисячі п’ятисот (Р. в.) до чотирьох тисяч (Р. в.) слів. 4. Лексичний запас людини, яка багато читає, — близько восьми тисяч (Р. в.) слів.

444. Берегами Саргасового моря є великі морські течії, тому його площа змі­нюється від восьми і п’яти десятих до чотирьох мільйонів квадратних метрів.

Щороку річки земної кулі виносять в океан близько сорока трьох і семи десятих тисячі кубічних кілометрів води.

П’яти десятих (Р. в.), семи десятих (Р. в.).

445. 1. Одне дерево бук «виробляє» за годину одну цілу сім десятих (Зн. в.) кі­лограма кисню. Протягом години бук споживає дві цілих тридцять п’ять сотих (Зн. в.) кубічних метрів повітря. 2. Тропічний ліс укриває лише сім відсотків території земної кулі, проте містить понад чотири п’яті (Зн. в.) усіх видів рослинного та тваринного світу планети.

446. Півтора блокнота, півтори тарілки, півтораста коней, півтораста книжок, пів­тораста сердець.

Речення: До шкільної бібліотеки привезли півтораста цікавих книжок. У скачках брали участь півтораста коней.

Усний твір-роздум про вчинок людини

447. Я б обрав другий варіант закінчення цієї історії. Я розумію, що не можна брати чужого. Дідусь збирав ці гроші, мабуть, дуже довго і, напевно, хотів за них купити собі їжу. Я не міг заподіяти йому лиха, тому що уявляю, як би засмутився дідусь, виявивши пропажу.

448. Я хочу розповісти про вчинок моєї мами. На початку осені до неї на робо­ту прибився собака породи англійський хорт. Він був дуже гарний, але виснажений і поранений.

Моя мама не могла залишити в біді бідолашну тварину. Вона завела його до се­бе в кабінет, а потім стала думати, як врятувати собаку.

У кабінеті мама напоїла і нагодувала тварину. Пес був дуже вдячний, про це свідчили його очі. Перша думка була взяти тварину додому. Але ж у нас вже є пес, і доволі великий. Два собаки в маленькій квартирі ужитися не змогли б. Тоді мама зателефонувала в товариство захисту тварин «Поїв ковчег» і повідомила про ситуа­цію. Разом з головою товариства вони влаштували хорта в притулок для собак. Після цього у ЗМІ було розміщено оголошення про тварину. За кілька днів хорт знайшов собі нового господаря, який був дуже задоволений, що отримав такого гарного собаку.

Я пишаюся своєю мамою, тому що вона ніколи не пройде повз чуже горе, зав­жди допоможе не лише людині, а й тварині. Мамин вчинок я вважаю дуже шляхет­ним. Ще одна безпритульна тварина знайшла собі дім!

Складання діалогів із кількісними числівниками

451. — Добрий день! Розкажіть мені, будь ласка, в яку ціну у вас продаються кулькові ручки, олівці й календарики? Я хочу зробити подарунки своїм родичам на свято.

— У нас дуже великий вибір кулькових ручок. Є дешевші — по одній гривні шістдесят копійок. Є трохи дорожчі — по три гривні тридцять копійок. С н зовсім дорогі — по п’ятдесят гривень. Скажи, на яку суму ти розраховуєш, і тоді ми добере­мо тобі відповідні презенти.

— Я розраховую приблизно на п’ятнадцять гривень. І мені потрібно купити по три ручки, три олівці і по кілька календариків.

— Гаразд. Тоді візьми три ручки по три гривні тридцять копійок, три олівці по гривні, а на решту набери календариків. Вони в нас по двадцять копійок.

— Дякую вам. За ручки й олівці виходить дванадцять гривень дев'яносто копі­йок, за п’ятнадцять календариків — три гривні. Разом — чотирнадцять гривень дев’яносто копійок.

— Так, правильно. Візьми, будь ласка, свої покупки і десять копійок решти.

— Дякую.

452. — Василю, дивись — ось «Шкільний словник фразеологізмів української мови». Олена Вікторівна сказала, що його потрібно придбати для всього класу.

— Бачу, Славку. А скільки він коштує? Ага, ось цінник — Ю гривень. А в на­шому класі 20 учнів. Тобто слід зібрати двісті гривень.

— Не забудь, Василю, що іще нам слід подивитися, скільки коштують атласи з географії для 6-го класу.

— Я знайшов. Один атлас коштує п’ять гривень. А вчителька географії казала, що їх треба купити аж на два класи — на наш і на 6-Б.

— На атласи для двох класів слід зібрати треба ще двісті гривень — сто з нашо­го і сто — з паралельного.

— Ого! Це ж великі гроші. Треба сказати Олені Вікторівні, щоб вона попросила купити ці книжки батьківський комітет. Адже нам такі великі гроші ніхто не здасть

— Згоден з тобою. Ходімо в школу, розкажемо вчительці про ціни.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити